2024 թ. ամառն ամենաշոգն է դարձել դիտարկումների ամբողջ պատմության ընթացքում
2024 թվականի ամառը դարձել է դիտարկումների պատմության ընթացքում ամենաշոգը։ Ըստ Կոպեռնիկոսի կլիմայի փոփոխության ծառայության՝ այս ամառը եղել է նաև ամենատաքը Եվրոպայում՝ ըստ Ցելսիուսի սանդղակի 1,54 աստիճանով գերազանցելով 1991-2020 թվականների միջին ջերմաստիճանը և 2022 թվականի նախորդ ռեկորդը։ «Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է BBC-ից։
Օգոստոսը դարձել է 14 ամսվա ընթացքում 13-րդ ամիսը, որի ընթացքում մոլորակի միջին ջերմաստիճանը մինչարդյունաբերական ջերմաստիճանից բարձր է եղել 1,5 աստիճանով։
Այս տարի մոլորակի միջին ջերմաստիճանն, ընդհանուր առմամբ, 0,7 աստիճանով բարձր է եղել 1991-2020 թվականների միջին ջերմաստիճանից։ Կոպեռնիկոսի կլիմայի փոփոխության ծառայության համաձայն՝ շատ մեծ հավանականություն կա, որ 2024 թվականը կդառնա ամբողջ աշխարհում երբևէ գրանցված ամենաշոգ տարին դիտարկումների պատմության ընթացքում։
Ըստ ծառայության տնօրեն Սամանթա Բերջեսի՝ ջերմաստիճանի հետ կապված ծայրահեղ եղանակային երևույթները, որոնք դիտվել են այս ամառ, ավելի ու ավելի կսաստկանան։
Թեև մարդկային գործունեությունը եղել է գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացման հիմնական պատճառը, սակայն 2023-ից մինչև 2024 թվականները ռեկորդային շոգը սաստկացել է նաև Էլ Նինյո կլիմայական երևույթի պատճառով:
BBC-ն նշում է, որ Էլ Նինյոն, որը ծովի մակերևույթի ջերմաստիճանի բնական տաքացումն է Խաղաղ օվկիանոսի արևելյան հատվածում, դիտվել է 2023 թվականի հունիսից մինչև 2024 թվականի մայիսը: Այս ընթացքում ծովի մակերևույթի ավելի բարձր ջերմաստիճանն ավելի շատ ջերմություն է ավելացրել մթնոլորտին: Չնայած այն այժմ ավարտվել է, սակայն գլոբալ ջերմաստիճանի բարձրացման մեջ նրա դերը կազդի ընդհանուր 2024 թվականի վրա:

Лето 2024 года признано самым жарким за всю историю метеонаблюдений
Лето 2024 года признано самым жарким за всю историю метеонаблюдений. Согласно данным Службы изменения климата «Коперник», это лето было самым жарким в Европе. Об этом сообщает BBC.
Средняя температура, которая стояла летом в Европе, была признана самой высокой за всю историю ее измерения. Среднее значение за 1991-2020 годы было побито на 1,54 градуса. Был побит даже рекорд 2022 года. В этом году средняя температура планеты в целом оказалась на 0,7 градуса выше средней температуры 1991-2020 годов.
По данным Службы изменения климата «Коперник», существует очень большая вероятность того, что 2024 год станет самым жарким годом за всю историю метеонаблюдений.
По словам директора службы Саманты Берджесс, экстремальные погодные явления, связанные с температурой, наблюдаемые этим летом, будут все более и более серьезными.
Хотя основной причиной глобального потепления стала деятельность человека, рекордная жара с 2023 по 2024 год также усугубилась климатическим явлением Эль-Ниньо.
Как сообщает BBC, Эль-Ниньо – это естественное потепление температуры поверхности моря в восточной части Тихого океана, оно наблюдалось в период с июня 2023 года по май 2024 года. За это время более высокие температуры поверхности моря добавили тепла и в атмосферу. Хотя оно уже закончилось, его роль в глобальном потеплении влияет на общие показатели и в 2024 году.