4 զոհ, 9 վիրավոր. 14-ամյա աշակերտը հրաձգություն է իրականացրել ԱՄՆ-ի դպրոցներից մեկում
14-ամյա աշակերտը Ջորջիա նահանգի ավագ դպրոցներից մեկում հրաձգություն է իրականացրել՝ սպանելով 2 դպրոցականի և 2 ուսուցչի, վիրավորելով ևս 9 հոգու։ Սա ԱՄՆ-ի ուսումնական հաստատությունում առաջին զանգվածային հրաձգությունն է ուսումնական տարվա սկզբից ի վեր։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Reuters գործակալությունը։ Միջադեպը տեղի է ունեցել Ուինդեր քաղաքի «Ապալաչի» ավագ դպրոցում։ 14-ամյա կասկածյալ Քոլթ Գրեյը, որը հրաձգությունն իրականացրել է կիսաավտոմատ հրացանով, ձերբակալվել է։ Նրան արագ վնասազերծել են դպրոցում գտնվող ոստիկանները։ Ջորջիայի հետաքննությունների բյուրոյի ղեկավարը մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է, որ նրան կդատեն՝ որպես չափահասի։
Հրաձիգի գործողությունների դրդապատճառի մասին չի հաղորդվում։Մեկ տարի առաջ իրավապահները հարցաքննել էին նրան, քանի որ նա համացանցում սպառնալիքներ էր հնչեցրել դպրոցում հրաձգություն իրականացնելու մասին։ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոն հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ 2023 թվականին հարցաքննել է 13-ամյա մի աշակերտի և նրա հորը։ Ավելի ուշ Ջորջիայի իշխանությունները հայտնել են, որ ՀԴԲ-ի հայտարարությունը վերաբերում է Քոլթ Գրեյին։ Ըստ ՀԴԲ-ի՝ հայրն այդ ժամանակ հայտնել էր, որ տանն ունի որսորդական հրացաններ, սակայն որդուն դրանք հասանելի չեն։ Իսկ որդին հերքել էր օնլայն սպառնալիքներ հնչեցնելու մեղադրանքները։ Պատանուն ձերբակալելու հիմքեր չէին եղել, սակայն իրավապահները տեղի դպրոցներին հորդորել էին հետևել նրան։
Ուինդեր քաղաքի բնակիչները սեպտեմբերի 4-ի ուշ երեկոյան հավաքվել են քաղաքի զբոսայգում՝ հարգանքի տուրք մատուցելով զոհերի հիշատակին։ ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հրաձգությունից հետո հայտարարություն է տարածել՝ ևս մեկ անգամ կոչ անելով հանրապետականներին համագործակցել դեմոկրատների հետ և ընդունել «զենքի անվտանգության հետ կապված խելամիտ օրենսդրություն»։ Նախագահական ընտրություններում Դեմոկրատական կուսակցության թեկնածու, ԱՄՆ փոխնախագահ Քամալա Հարիսը և Հանրապետական կուսակցության թեկնածու, նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը ևս արձագանքել են՝ դատապարտելով տեղի ունեցածը։

4 погибших, 9 раненых: в одной из школ США 14-летний школьник устроил стрельбу
14-летний ученик устроил стрельбу в средней школе в штате Джорджия, убив 2 школьников и 2 учителей и ранив еще 9 человек. Это первая стрельба в образовательном учреждении США с начала учебного года. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает агентство «Reuters».
Случай произошел в средней школе «Апалачи» в городе Виндер. 14-летний Кольт Грей, стрелявший из полуавтоматической винтовки, был арестован. Его быстро нейтрализовали полицейские в школе.
Глава Бюро расследований Джорджии заявил на пресс-конференции, что его будут судить как взрослого.
Мотив действий стрелка не сообщается.
Год назад его уже допрашивали правоохранители, поскольку он угрожал в интернете расстрелом в школе. Федеральное бюро расследований распространило заявление, в котором говорится, что в 2023 году ими были допрошены 13-летний школьник и его отец. Позже власти Джорджии заявили, что в заявлении ФБР речь идет о Кольте Грейе. По данным ФБР, отец тогда заявил, что у него дома есть дробовики, но у сына не было к ним доступа. А сын отверг обвинения в онлайн-угрозах. Оснований для задержания мальчика не было, но правоохранители призвали местные школы следить за ним.
В ночь на 4 сентября жители города Виндер собрались в городском парке, чтобы почтить память погибших.
Президент США Джо Байден после стрельбы выступил с заявлением, в очередной раз, призвав республиканцев работать с демократами и принять разумное законодательство о безопасности оружия.
Отреагировали также кандидат от Демократической партии на президентских выборах вице-президент США Камала Харрис и кандидат от Республиканской партии, бывший президент Дональд Трамп, осудив произошедшую трагедию.