ՀՀ իրավապահ համակարգերը վաճառքի են հանել. արդարադատության գեներալ-մայոր
Իրավական ոլորտում հայ–ամերիկյան համագործակցության ներկա մակարդակում արժանապատվության ոտնահարման լուրջ խնդիր կա։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս տեսակետը հայտնեց ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության նախկին պետ, արդարադատության գեներալ-մայոր Թաթուլ Պետրոսյանը։
Օգոստոսի 27-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի տեղակալ Արսեն Այվազյանն ընդունել էր ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (FBI)՝ Հայաստանում և Վրաստանում նորանշանակ իրավական կցորդ Ալեքսանդր Վ. Թիգույի գլխավորած պատվիրակությանը։ Այվազյանը ներկայացրել էր ՀՀ–ում քննչական համակարգի կառուցվածքային և գործառութային առանձնահատկությունները, ՔԿ–ում բարեփոխումների ընթացքը։ Մեկ օր անց` օգոստոսի 28-ին, ՀՀ–ում ԱՄՆ դեսպան Քրիստինա Քվինը ՆԳ նախարարի տեղակալներ Արփինե Սարգսյանի և Արամ Հովհաննիսյան հետ այցելել էր Սևան՝ հետևելու ջրային պարեկների ընդլայնված վերապատրաստման դասընթացներին, որոնք իրականացվում են ԱՄՆ իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչների կողմից:
«Ժամանակին այսպիսի բազմաթիվ հանդիպումներ են եղել։ Մենք փորձի փոխանակման սկզբունքով հանդիպումեր ենք ունեցել ՌԴ–ի, եվրոպական երկրների, ԱՄՆ–ի իրավապահ մարմինների հետ, փոխադարձ այցեր, գործուղումներ ենք ունեցել, այդ թվում` ԱՄՆ։ Բայց երբեք թույլ չենք տվել, որ ում հետ էլ համագործակցենք, ովքեր էլ գան մեզ հետ հանդիպման, մեզ դնեն աշակերտի, մանուկի տեղ և մեր գլխին ավետարան կարդան կամ դաս սովորեցնեն»,–ասաց Պետրոսյանը` հավելելով, որ նախկինում էլ եղել են արտաքին ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրեր, և դրանք արդյունավետ են եղել փոխադարձ արժանապատիվ փոխհարաբերությունների շնորհիվ։
Նա ընդգծեց, որ անկախության տարիներին ՀՀ ոստիկանության ու դատական համակարգերի, ԱԱԾ–ի բարեփոխումների նպատակով շատ ավելի մեծ գումարներ են մուտք արվել։ Բայց այսօր տեղի ունեցող գործընթացները արդարադատության գեներալ-մայորը բնորոշում է տվյալ համակարգերը «վաճառելու և գնելու» գործընթաց։
«Վաճառքի հանված համակարգեր են դարձել սրանք։ Այսինքն` դուք մեզ գումար տվեք, մենք ձեզ կտանք մեր արտաքին հետախուզության տվյալները»,–ասաց Պետրոսյանը` վկայակոչելով Ֆրանսիայի հետ հետախուզական տվյալների փոխանակման շուրջ բարձրացած աղմուկը։
Նախկին պաշտոնյան շեշտեց, որ հարյուրավոր գաղտնի և հույժ գաղտնի հրամաններ ու հրահանգներ գոյություն ունեն, որոնց հասանելիություն պիտի ունենա այն անձը, որն ունի դրա իրավունքը։
«Եվ հիմա այդ ամբողջ տեղեկատվությունը, ամբողջ գործակալական ցանցը, նույնիսկ ոստիկանության ներքին գործակալական ցանցն են տալու ԱՄՆ–ին, այն դեպքում, երբ օպերատիվ աշխատողը նույնիսկ իր գործակալի անունը տալու իրավունք չունի»,–ասաց Պետրոսյանը։
Արդարադատության գեներալ-մայորի կարծիքով` այս ամենը տեղի է ունենում պետական քաղաքականության մակարդակում։ Փոխարենը ԱՄՆ–ն պաշտոնական մակարդակով խրախուսում է ՀՀ ներկայիս իշխանությունների կատարած բոլոր քայլերը։ Որպես օրինակ մեր զրուցակիցը հիշեցրեց այս տարվա հունիսի 12-ին ցուցարարների դեմ ոստիկանական ուժերի կիրառած հատուկ միջոցների դեպքն ու ԱՄՆ դեսպանատան արձագանքը։
Հիշեցնենք` հունիսի 12-ին ԱԺ–ի շենքի մոտ բախումներ սկսվեցին ոստիկանների և «Տավուշը հանուն հայրենիքի» շարժման անդամների ու կողմնակիցների միջև։ Ոստիկանությունը լուսաձայնային նռնակներ կիրառեց, ինչի հետևանքով 101 անձ վնասվածք ստացավ, այդ թվում` ոստիկաններ։ Հաջորդ օր ԱՄՆ դեսպանատունը հանդես եկավ հայտարարությամբ` ցուցարարներին հորդորելով հավաքների ազատության իրենց իրավունքն իրացնել պատասխանատու կերպով՝ զերծ մնալով բռնություն դրսևորելուց։
Նշենք, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Ուզրա Զեան Երևան կատարած այցի ընթացքում հայտարարել էր, որ ամերիկացիները մոտ 16 մլն դոլար են ներդրել Հայաստանում պարեկային ոստիկանություն ձևավորելու համար։

США «подкупают» правоохранительные органы Армении – генерал-майор юстиции
США постепенно прибирают к рукам правоохранительную сферу Армении, «подкупая» следственные и силовые органы и получая необходимые оперативные и разведданные. Об этом в комментарии «Sputnik Армения» заявил бывший начальник Главного управления контроля за деятельностью территориальных следственных управлений Следственного комитета Армении, генерал-майор юстиции Татул Петросян.
В последнее время участились визиты в Армению высокопоставленных сотрудников американских правоохранительных органов. Так, 27 августа замглавы СК Армении Арсен Айвазян принял делегацию ФБР, представив ей структурные и функциональные особенности следственной системы Армении, ход реформ в Следственном комитете.
На следующий день посол США Кристина Квин вместе с заместителями главы МВД посетила Севан, чтобы понаблюдать за курсами расширенной подготовки водных патрулей, которые проводят представители правоохранительных органов США. До этого в июле в Ереване замгоссекретаря США Узра Зея сообщила, что Вашингтон вложил около $16 млн в создание патрульной полиции Армении.
«У нас в свое время были встречи с правоохранительными органами России, европейских стран и США по принципу обмена опытом, были взаимные визиты и командировки, в том числе в США. Но той субординации, того «менторства», которое мы наблюдаем сейчас, раньше не было. Мы никогда не позволяли партнерам обращаться с нами как со студентами», – сказал Петросян, добавив, что и в прошлом были финансируемые из-за рубежа проекты, и они были эффективны благодаря достойным взаимоотношениям.
Он подчеркнул, что в целом за годы независимости на реформу СНБ, полицейской и судебной систем Армении были получены гораздо большие суммы. Но происходящие сегодня процессы генерал-майор юстиции характеризует как процесс «купли-продажи» данных систем.
«Я уверен, что вся информация, вся агентурная сеть, даже внутренняя агентурная сеть полиции будет передана США», – говорит Петросян.
По мнению генерал-майора юстиции, все это происходит на государственном уровне. Взамен на такую «податливость» США официально поощряют и поддерживают все шаги властей Армении, даже если они противоречат провозглашенным американцами нормам демократии и прав человека. В качестве примера наш собеседник напомнил случай применения полицией специальных средств против протестующих 12 июня текущего года и лояльную к властям реакцию посольства США.
В тот день в ходе столкновений между полицией и сторонниками движения «Тавуш за Родину» полиция применила светошумовые гранаты, в результате чего пострадали свыше 100 человек.
На следующий день посольство США выступило с заявлением, призвав протестующих ответственно реализовывать свое право на свободу собраний, воздерживаясь от насилия.
К слову, в поле зрения западных специалистов попали не только правоохранительные органы Армении, но и военное ведомство. Упомянутая замгоссекретаря США в ходе своего визита сообщила, что в Минобороны Армении на постоянной основе будет находиться представитель США. Позже стало известно, что речь идет о представителе Госдепа. А 3 сентября армянское ведомство сообщило, что специалист британской военной академии провел курсы на тему лидерства для будущих армянских офицеров.