Նոր կարգավորման արդյունքում տաքսիները գներն աճել են. աշխատանքի շտապող քաղաքացին մոտ 1000 դրամ ավել պետք է վճարի
Սեպտեմբերի 1-ից ուժի մեջ մտած կարգավորումը, ըստ որի, ՀՀ տարածքում տաքսիներով ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար պարտադիր է միանալ ՊԵԿ էլեկտրոնային համակարգին և տրամադրել էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն, կտրուկ բարձրացրել է տաքսու գները:
Բազմաթիվ քաղաքացիներից NEWS.am-ն ահազանգեր է ստանում, որ երեկվանից տաքսու գները կտրուկ բարձրացել են, առվոտյան և երեկոյան ժամերին մինիմալը հիմնականում տատանվում է 1800–2000 դրամի սահմաններում, այսինքն մարդիկ ամեն պատվերի մեջ մոտավոր 1000 դրամ ավելի են վճարում:
Մյուս կողմից թեև կարգավորումն արդեն մտել է ուժի մեջ, սակայն դրանից կարող են օգտվել միայն iPhone ունեցող անհատ վարորդները, իսկ այլ սմարթֆոն ունեցողների համար հավելվածը դեռևս անհասանելի է:
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 1-ից օուժի մեջ մտած կարգավորումը, ըստ որի, ՀՀ տարածքում տաքսիներով ուղևորափոխադրումներ իրականացնելու համար պարտադիր է միանալ ՊԵԿ էլեկտրոնային համակարգին և տրամադրել էլեկտրոնային հսկիչ դրամարկղային մեքենայի էլեկտրոնային կտրոն:
Նախօրեին ՊԵԿ-ը հայտնել էր, որ անհատ վարորդների համար ՊԵԿ–ը մշակել է հավելված: Այն մշակված է ինչպես Android, այնպես էլ iOS համակարգի համար: Հավելվածից օգտվելու համար քաղաքացիները պետք է ունենան MID նույնականացնում: Անձը, MID նույնականացնում ունենալով և մուտք գործելով համակարգ, առցանց եղանակով առանց որևէ դիմում ներկայացնելու կարող է հաշվառվել հարկային մարմնում:
Այս պահին հավելվածները պատրաստ են, iOS–ի համար հաստատումը տրված է, Apple Store-ում այն արդեն հասանելի է, կարելի է ներբեռնել հավելվածը, իսկ Android–ի համար դեռ սպասում են հաստատման: Հավելվածը կոչվում է My tax, ներբեռնելիս պետք է փնտրել My tax Armenia անվանումով:

В Армении из-за вступившего в силу нового регулирования выросли цены на такси
Из-за вступившего в силу с 1 сентября регулирования, согласно которому для осуществления пассажирских перевозок на такси на территории Армении необходимо обязательно подключиться к электронной системе Комитета государственных доходов и предоставить чек контрольно-кассового аппарата, резко возросли цены на такси.
В редакцию «News.am» поступили многочисленные звонки о том, что цены на такси резко выросли, минимальная цена в утренние и вечерние часы обычно колеблется в пределах 1800-2000 драмов, то есть за каждый заказ люди платят примерно на 1000 драмов больше.
С другой стороны, хотя регулирование уже вступило в силу, пользоваться им могут только частные водители с iPhone, а для владельцев других смартфонов приложение пока недоступно.
Напомним, что с 1 сентября вступило в силу регулирование, согласно которому пассажирские перевозки на легковых автомобилях-такси на территории Армении могут осуществлять только те организации, частные предприниматели или физические лица, которые присоединились к системе Комитета государственных доходов и предоставили чек.
Накануне КГД Армении сообщил о том, что разработал приложение для частных водителей. Оно разработано как для системы Android, так и iOS. Для использования приложения гражданам необходимо иметь идентификацию MID ID. Лицо, имеющее MID ID, войдя в систему, может зарегистрироваться в налоговом органе в онлайн режиме без подачи заявления.