Ադրբեջանը «զրոյացրեց» Նիկոլ Փաշինյանի ասուլիսը․ Բենիամին Մաթևոսյան (տեսանյութ)
«Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում օգոստոսի 31-ին տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հերթական մամուլի ասուլիսը: Պատասխանելով լրագրողների հարցերին՝ նա փորձել է «կարմիր թելով» անցկացնել Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագիր» ստորագրելու Հայաստանի պատրաստակամության, «խաղաղության դարաշրջան» բացելու, «խաղաղության խաչմերուկ» նախագիծն իրականացնելու պատրաստակամության մասին։
Ի թիվս այլ բաների, Փաշինյանը հայտարարել է այն մասին, որ Երևանը պատրաստ է «նույնիսկ վաղը» Ադրբեջանի հետ ավտոմոբիլային երթևեկություն բացել, Բաքվին առաջարկել է խաղաղության պայմանագիր կնքել այդ փաստաթղթի արդեն համաձայնեցված հոդվածների հիման վրա, չի բացառել Հայաստանի մասնակցությունը նոյեմբերին Ադրբեջանի մայրաքաղաքում կայանալիք COP29 կլիմայական գագաթնաժողովին, ինչպես նաև առաջ է քաշել բանաձև, ըստ որի, «սահմանազատման գործընթացից հաղթողներ կամ պարտվողներ պետք չէ փնտրել», ինչպես նաև դրական է գնահատել այն փաստը, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանագծման հանձնաժողովները ստորագրել են «Համատեղ գործունեության կանոնակարգը»։
Բայց պաշտոնական Բաքուն ինչպես արձագանքեց Փաշինյանի թեզերին․
1. Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը հայտարարել է, որ սահմանազատման հանձնաժողովի շուրջ Երևանի և Բաքվի պայմանավորվածությունը «բավարար է ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանից դուրս բերելու համար»:
2. Նույն Հաջիևը հայտարարել է նաև Հայաստանի զինված ուժերի զարգացման վրա սահմանափակումներ մտցնելու անհրաժեշտության մասին: «Հայաստանը օկուպանտ պետություն էր։ Եթե Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո նայենք միջազգային հարաբերությունների համակարգին, ապա կտեսնենք, որ օկուպանտ և ագրեսոր պետությունները շատ քիչ են, և դրանցից մեկը Հայաստանն է», — ասել է Հաջիևը:
Ադրբեջանական կողմն ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում մի քանի հայտարարություններով զրոյացրեց Փաշինյանի ողջ ասուլիսը՝ հերթական անգամ ցույց տալով, որ ներկայիս բանակցային ձևաչափի շրջանակներում (ֆորմալ առումով ՝ առանց միջնորդների, բայց իրականում Թուրքիայի վերահսկողության տակ), առանց Հայաստանի դաշնակիցների առկայության, «խաղաղության դարաշրջանը» Հայաստանի համար կարող է վերածվել սեփական մահախոսականը գրելու գործընթացի..․
Կարևոր է հասկանալ նաև այն՝ ՀՀ բանակցային դիրքը թուլացել է նաև այն պատճառով, որ պաշտոնական Երևանն ինքն է ոչնչացրել իր խորը էշելոնացված պաշտպանական համակարգը։ Ոչնչացրել է Արցախը հանձնելով։ Հայերին թողնելով առանց Արցախի, իսկ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն ՝ առանց հայերի։
Մի շարք փորձագետներ դեռևս 2022 թվականի գարնանը զգուշացնում էին և երկրի իշխանություններին, և հայ հասարակությանը, որ Փաշինյանի հայտարարությունները «Արցախի կարգավիճակի մասով սպասումների նշաձողն իջեցնելու» պատրաստակամության մասին կհանգեցնեն նրան, որ Հայաստանի կարգավիճակի նշաձողը կիջնի։ Արդյունքում, ամեն ինչ այդպես էլ տեղի ունեցավ, և Փաշինյանի կողմից ԱԺ-ում արված այս հայտարարությունից մեկ ու կես տարի անց Հայաստանի կարգավիճակը իջավ մի պետության մակարդակի, որի տարածքը օկուպացված է ագրեսիվ հարևանի կողմից, որը պահանջում է նաև փոխել երկրի Սահմանադրությունը, հրաժարվել Հայաստանի ԶՈւ վերազինումից, և որը պահանջում է իր վերահսկողության տակ դնել ՀՀ տարածքով հաղորդակցությունները։
Այս ամենը Փաշինյանի՝ Արցախը հանձնելու որոշման հետևանքն է։ Փաշինյանն ու Ալիևն այսօր փաստացի համատեղ նախապատրաստում են ՀՀ նոր կապիտուլյացիան, որը Բաքվին թույլ կտա վերջնականապես կենտրոնանալ «Արևմտյան Ադրբեջան» քաղաքական նախագծի իրականացման հարցի վրա:

Азербайджан «обнулил» пресс-конференцию Никола Пашиняна – Бениамин Матевосян (видео)
В Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна 31 августа состоялась очередная пресс-конференция Никола Пашиняна. Отвечая на различные вопросы армянских журналистов пытался «красной нитью» провести мысль о готовности Армении к подписанию «мирного договора» с Азербайджаном, к готовности открыть «эпоху миру», реализовать проект «Перекресток мира».
В числе прочего Пашинян заявил, что Ереван готов «хоть завтра» открыть автомобильное движение с Азербайджаном, предложил Баку подписать мирный договор на основе уже согласованных статей этого документа, не исключил участия Армении в ноябрьском климатическом саммите ООН СОР29, который пройдет в азербайджанской столице в ноябре текущего года, а также выдвинул формулу, согласно которой «победителей или проигравших от процесса делимитации не стоит искать», положительно оценил тот факт, что комиссии Армении и Азербайджана по делимитации границы подписали «Положение о совместной деятельности». Но как же официальный Баку отреагировал на тезисы Пашиняна?
1. Помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев заявил, что договоренность Еревана и Баку по комиссии по делимитации «достаточна» для вывода миссии наблюдателей ЕС из Армении, сообщило издание Politico.
2. Все тот же Гаджиев заявил также о необходимости ввести ограничения на развитие вооруженных сил Армении. «Армения была государством-оккупантом. Если мы посмотрим на систему международных отношений после Второй мировой войны, то увидим, что государств-оккупантов и агрессоров очень мало, и одним из них является Армения», – сказал он.
Азербайджанская сторона всего за несколько дней парой заявлений обнулила всю пресс-конференцию Пашиняна, в очередной раз продемонстрировав, что в рамках нынешнего переговорного формата (формально без посредников, но под контролем Турции), без наличия у Армении союзников, «эпоха мира» рискует превратиться для РА в процесс написания своего собственного некролога…
Важно понимать и то, что переговорная позиция РА ослаблена еще и по той причине, что официальный Ереван сам уничтожил свою глубоко эшелонированную систему обороны. Уничтожил ее, сдав Арцах. Оставив армян без Арцаха, а Нагорно-Карабахскую Республику – без армян.