2020-ից ի վեր ադրբեջանցիներն ավերել են հայկական պատմամշակութային 570-ից ավելի նմուշ
Հայկական պատմամշակութային ժառանգության ոչնչացումը Բաքվում, Նախիջևանում, Գանձակում ու Դաշտային Ղարաբաղի այլ բնակավայրերում սկսվել է դեռ Ադրբեջանական ԽՍՀ–ի կողմից, 1960-ական թվականներից։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս մասին ասաց «Քանդակագործության ազգային պարկ» թանգարանի հիմնադիր տնօրեն և «Հայկական լեռնաշխարհի մշակութային ժառանգության պաշտպան» հասարակական կազմակերպության հիմնադիր, քանդակագործ Արթուր Գևորգյանը։
«Ի տարբերություն նախորդ ժամանակաշրջանի, 2020թ–ի պատերազմի ժամանակ, երբ ադրբեջանցի զինվորների ձեռքին կային սմարթֆոններ, նրանք իրենց վանդալիզմը նկարահանում ու տեղադրում էին ինտերնետում։ Ադրբեջանի իշխանությունը, հասկանալով, որ գործ ունի ակնառու փաստերի հետ, որոնք քրեորեն պատժելի են միջազգային իրավունքի ատյանների կողմից, միանգամից արգելեց։ Բայց, անկախ դրանից, այսօր կա նաև տիեզերական նկարահանման հնարավորություն, որով կարելի է ցանկացած հատվածում տեսնել, թե ինչ է կատարվում»,-ասում է քանդակագործը։
Նրա տվյալներով` 2020 թ–ի 44-օրյա պատերազմի ժամանակ և դրանից առաջ Արցախում ու հարակից շրջաններում ոչնչացվել են հայկական պատմամշակութային ժառանգության 250 և ավելի կոթողներ, մեծ մասը` Հայրենական մեծ պատերազմի զոհերի հուշարձաններ, իսկ պատերազմից հետո ադրբեջանցիներն ամեն շաբաթ 3-4 հուշարձան ու խաչքարեր են ոչնչացրել։
2020 թվականից հետո մինչ օրս ադրբեջանցիներն ավերել են հայկական պատմամշակութային ժառանգության 570-ից ավելի նմուշ։ «Փաստացի չկա մի շաբաթ, որ այդպիսի դեպքեր չարձանագրվեն։ Միակ բանը, որ մեզ մնում է այսօր` հավաքագրել այդ փաստերը և ներկայացնել միջազգային դատարաններ։ Միջազգային բոլոր ատյաններում բարձրացնել այդ հարցերը, և ոչ թե միայն ռուսական կողմին, այլև ընդհանրապես միջազգային հանրությանը ահազանգել և ճնշումներ պարտադրել»,-ասաց Գևորգյանը։
Հիշեցնենք` ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովային օգոստոսի 28-ի ասուլիսում Արցախում խորհրդային հերոսների հուշարձանների ոչնչացման մասին հարց էին ուղղել։ Զախարովան ասել էր, որ Ռուսաստանը Մեծ հայրենականի հուշարձանների պահպանման թեման պարբերաբար քննարկում է և՛ Բաքվի, և՛ Երևանի հետ:

С 2020 г. азербайджанцы разрушили в Карабахе 250 армянских памятников
Уничтожение армянского историко-культурного наследия в Баку, Нахиджеване, Гандзаке и других населенных пунктах равнинного Карабаха началось еще в период существования Азербайджанской ССР, с 1960-х годов. Об этом в беседе со «Sputnik Армения» заявил директор-основатель музея «Национальный парк скульптуры» и основатель общественной организации «Защитник культурного наследия Армянского нагорья», скульптор Артур Геворкян.
«В отличие от прошлых времен, в ходе войны 2020 года у азербайджанских солдат были смартфоны: они снимали свой вандализм и выкладывали его в Интернет. Власти Азербайджана вскоре запретили публикацию подобных кадров в соцсетях, понимая, что имеют дело с очевидными фактами, за которые грозит уголовная ответственность со стороны органов международного права. Но, несмотря на это, сегодня также есть возможность спутниковой съемки, с помощью которой можно увидеть, что происходит в любой части планеты», – говорит скульптор.
По его данным, в ходе 44-дневной войны 2020 года и до нее в Нагорном Карабахе и прилегающих районах было уничтожено более 250 памятников, большая часть из которых посвящена памяти погибших в Великой Отечественной войне. А после 44-дневной войны азербайджанцы каждую неделю разрушали по 3-4 памятника и хачкара.
С 2020 года по сегодняшний день азербайджанцы уничтожили более 570 объектов армянского историко-культурного наследия.
«На самом деле не проходит недели, чтобы такие случаи не регистрировались. Единственное, что нам остается сегодня – собирать эти факты и представлять их в международные суды. Поднимать эти вопросы во всех международных инстанциях, представляя их не только российской стороне, но и международному сообществу в целом, и оказывать давление на Баку», – сказал Геворкян.
Напомним, что на брифинге 28 августа представителю МИД России Марии Захаровой был задан вопрос об уничтожении памятников советским героям в Нагорном Карабахе. Захарова сказала, что Россия периодически поднимает тему сохранения памятников Великой Отечественной войны.