Ադրբեջանը նպատակ ունի մինչև 2026թ․ ամբողջավին լցնել Արցախը ադրբեջանցիներով և վերջնականապես փակել այս հարցը
Երեկ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Թուրքիա պաշտոնական այցի ավարտի կապակցությամբ ամփոփիչ հայտարարությամբ հանդես եկավ:
Ըստ Բայրամովի՝ Ադրբեջանն ու Թուրքիան շարունակելու են իրենց քաղաքականությունը «Մեկ ազգ-երկու պետություն» գաղափարի շրջանակներում:
Իր հերթին, Թուրքիայի ԱԳ նախարարը նշեց. «... Կշարունակենք աջակցել միմյանց լավ և վատ օրերի ընթացքում: Հավատում եմ, որ ապագայում մենք կշարունակենք սերտ համագործակցությունը՝ հանուն երկու երկրների եղբայրության և բարեկամության...»։
Ֆիդանի այս խոսքերը պայմանավորված էին այն հանգամանքով, որ Բայրամովը բողոքել էր, թե Հայաստանը չնայած իր խաղաղության հռետորաբանությանը՝ ինտենսիվ կերպով զինվում է և ռազմական օգնություն է ստանում «դրսից»:
Թուրք նախարարը կարևորել է, որպեսզի Բաքուն և Երևանը հնարավորինս շուտ հասնեն բոլոր խնդիրների լուծմանը, որպեսզի Թուրքիան կարողանա լուծել իր բոլոր հարցերը Երևանի հետ:
Բայրամովն իր հերթին նշել է, թե ճանապարհի մեծ մասն արդեն անցել են, և մնացել է ընդամենը մեկ խոչնդոտ, և դա Հայաստանի Սահմանադրությունն է, որն իր մեջ պարունակում են տարածքային պահանջներ, ընդ որում ոչ միայն Ադրբեջանի, այլև՝ Թուրքիայի նկատմամբ:
Թե ինչ են իրականում խոսել Ֆիդանն ու Բայրամովը, և ինչու է Անկարան ուզում, որ Բաքուն հնարավորինս արագ հանի բոլոր խոչընդոտները, որպեսզի Հայաստանի հետ համաձայնության գա, կխոսենք մեր հաջորդ հոդվածում:
Իսկ վերջում նշենք, որ Բայրամովը վատ լուր փոխանցեց հայ հանրությանը՝ նշելով, որ իրենց ծրագրի համաձայն՝ Արցախում այն չափ պիտի հասնեն ներդրումները, որպեսզի 2026-ի վերջում Արցախում կարողանան բնակվեն ավելի քան 140 հազար ադրբեջանցի:

Азербайджан планирует до 2026 года полностью заселить Арцах азербайджанцами и окончательно закрыть этот вопрос
Вчера министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, завершая официальный визит в Турцию, выступил с итоговым заявлением.
По словам Байрамова, Азербайджан и Турция продолжат свою политику в рамках концепции «Одна нация – два государства».
В свою очередь, министр иностранных дел Турции отметил: «... Я верю, что в будущем мы продолжим тесное сотрудничество во имя братства и дружбы между двумя странами...»
Эти слова Фидана были обусловлены тем обстоятельством, что Байрамов жаловался на Армению, которая, несмотря на свою мирную риторику, интенсивно вооружается и получает военную помощь «извне».
Турецкий министр подчеркнул важность того, чтобы Баку и Ереван как можно скорее достигли решения всех проблем, чтобы Турция могла решить все свои вопросы с Ереваном.
Байрамов, в свою очередь, отметил, что большая часть пути уже пройдена, и осталось только одно препятствие, и это Конституция Армении, которая содержит территориальные претензии, причем не только к Азербайджану, но и к Турции.
О том, о чем на самом деле говорили Фидан и Байрамов и почему Анкара хочет, чтобы Баку как можно скорее устранил все препятствия, чтобы прийти к соглашению с Арменией, мы поговорим в нашей следующей статье.
Отметим лишь, что Байрамов сообщил плохие новости армянской общественности, сказав, что согласно их программе, инвестиции в Арцах должны быть доведены до такого уровня, чтобы к концу 2026 года в Арцахе могли проживать более 140 тысяч азербайджанцев.