Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու համար Բաքուն կարող է դիմել ուժային միջոցների. Անդրեյ Արեշև (տեսանյութ)
Ռուս քաղաքագետ, Ռազմավարական մշակույթի հիմնադրամի փորձագետ Անդրեյ Արեշևը Alpha News-ի հետ զրույցում անդրադարձել է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի և Իլհամ Ալիևի հանդիպմանը, ինչպես նաև Բաքվի կողմից նոր էսկալացիայի հնարավորությանը և ամերիկացիների ակտիվությանը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում:
«Ակնհայտ է, որ այցը բավականին մանրակրկիտ նախապատրաստվել է, որի արդյունքում ստորագրվել են պայմանագրեր տարբեր ոլորտներում, սակայն այսօր Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերություններում ամենակարևոր կետը էներգետիկ օրակարգն է։
Մենք շատ լավ հասկանում ենք ներկայիս, մեղմ ասած, ոչ բարենպաստ աշխարհաքաղաքական համատեքստը և այն, որ եվրոպացի գործընկերները հրաժարվում են ռուսական կապույտ վառելիք վերցնել, բայց միևնույն ժամանակ, նման բանակցություններ են ընթանում համաշխարհային էներգետիկ շուկաներ ռուսական կապույտ վառելիք մատակարարելու վերաբերյալ: Կարծում եմ, որ սա ռուս-ադրբեջանական բանակցությունների և ընդհանրապես երկխոսության ժամանակակից օրակարգի կարևոր մասն է։ Ինձ թվում է, որ այդ բանակցությունները զգալի չափով ստվերում են նաև Մոսկվայի միջնորդական դերը հայ-ադրբեջանական խաղաղության պայմանագրի կամ այլ համաձայնագրի նախապատրաստման և հիպոթետիկ ստորագրման գործընթացում։ Կարծում եմ՝ կողմերը (Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը) կենտրոնանում են նախ և առաջ երկկողմ տնտեսական համագործակցության տարբեր ասպեկտների, ինչպես նաև «Հյուսիս-Հարավ» միջազգային տրանսպորտային միջանցքի առաջխաղացման անհրաժեշտության վրա, որը նույնպես բավական մեծ կարևորություն ունի ռուսական կողմի համար»,-ասել է Արեշևը։
Խոսելով հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործում Ռուսաստանի միջնորդական դերի մասին՝ փորձագետը նշել է, որ ռուսական կողմը միշտ առաջարկում է իր ծառայությունները:
«Մենք գիտենք, որ 2020 և 2021 թվականներին ստեղծվել է նույնիսկ եռակողմ հանձնաժողով, որը մի քանի անգամ հավաքվել է, և ռուսական կողմն առաջարկել է կենտրոնանալ այն հարցերի վրա, որտեղ երկրներն ավելի քիչ հակասություններ ունեն։ Սակայն, ինչպես հասկանում ենք, իններորդ կետի իրագործումը բախվել է ամենատարբեր խնդիրների ու հակասությունների համալիրի»,-ընդգծել է Արեշևը։
Ինչ վերաբերում է Բաքվի կողմից հակամարտության նոր էսկալացիայի հավանականությանը, ապա փորձագետը հայտարարել է. «Ինձ թվում է, որ Բաքուն, անշուշտ, ճնշում է հայկական կողմին և դիմում տեղեկատվական-հոգեբանական ճնշման տարբեր ձևերի, իսկ որոշ տեղերում նույնիսկ ռազմական։ Դա միշտ էլ եղել է: Հայաստանում, կարծում եմ, դժվար թե պատճառ լինի ինչ-որ կերպ թեժացնել սահմանային լարվածությունն այն պայմաններում, որում այժմ գտնվում են Հայաստանի գործող իշխանությունները։ Մյուս կողմից, այստեղ չի կարելի բացառել որոշակի համաձայնեցված խաղեր, որոնք ուղղված են այս կամ այն մարտավարական հարցերի լուծմանը։
Ինչ վերաբերում է հնարավոր էսկալացիային և, այսպես ասած, լարվածության հետագա սրմանը, ապա ամեն ինչ, իհարկե, կարող է տեղի ունենալ։ Ինձ թվում է, որ Ադրբեջանում կարող են ճնշման ինչ-որ ուժային միջոցների դիմել, եթե մտածեն, որ հայկական ղեկավարությունը բավականաչափ ընկալունակ չէ իր պահանջների նկատմամբ»։
Խոսելով Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում Արևմուտքի ակտիվության մասին՝ փորձագետը նշել է, որ ԱՄՆ-ը բավականին հետևողական է Ռուսաստանի ազդեցության ոլորտից Հայաստանի և Ադրբեջանի դուրս գալը խթանելու իր քաղաքականության մեջ:
«Ինձ թվում է, որ արևմտյան գործընկերները կաջակցեն Հայաստանի այն ուժերին, որոնք իրենց ձեռնտու են, կնպաստեն գործող կառավարության իշխանության պահպանմանը կամ, ասենք, երկարացմանը։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես է Միացյալ Նահանգների դեսպանը բավականին ակտիվ փորձում ազդել Հայաստանի Հանրապետության որոշ ներքաղաքական գործընթացների վրա: Հնարավոր է, որ նրան սպասեին որոշ մարդիկ, որոնք գաղափարապես, այսպես ասած, «Սուրբ Արևմուտքի» հանդեպ հավատքի աղանդի և նրա բարի մտադրությունների վկաներն են։ Բայց մենք հասկանում ենք, որ իրականությունը փոքր-ինչ հեռու է այդ բարեսիրտ սպասումներից։ Ես կարծում եմ, որ ամերիկացի գործընկերները բավականին հետևողական են Ռուսաստանի ազդեցության ոլորտից և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի դուրս գալը խթանելու իրենց ուղեգծում։
Նախկին Խորհրդային հանրապետություններում ամերիկացիների նման ակտիվությունն այժմ կապված է նույնիսկ ոչ այնքան Ռուսաստանի, որքան Չինաստանի հետ, տարածաշրջանում խոշոր ենթակառուցվածքային նախագծեր իրականացնելու նրա հնարավոր մտադրության հետ։ Դա շատ լավ երևում Է Վրաստանի օրինակով»,-եզրափակել է Արեշևը։ Հարցազրույցի ընթացքում քննարկվել են նաև ԱՄՆ-ում և Վրաստանում կայանալիք ընտրությունները և թե ինչպես դրանց արդյունքները կանդրադառնան Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի վրա:

Баку может прибегнуть к силовым способам давления на Армению – Андрей Арешев (видео)
Российский политолог, эксперт Фонда стратегической культуры Андрей Арешев прокомментировал «Alpha News» встречу президентов России и Азербайджана Владимира Путина и Ильхама Алиева, а также возможность новой эскалации со стороны Баку и активность американцев в регионе Южного Кавказа.
«Очевидно, что визит готовился достаточно тщательно, по его итогам были подписаны соглашения по разным направлениям, но наиболее существенный момент сегодня во взаимоотношениях России и Азербайджана это энергетическая повестка. Мы прекрасно понимаем нынешний, мягко говоря, неблагоприятный геополитический контекст и то, что европейские партнеры отказываются брать российское голубое топливо, но в то же время, подобного рода переговоры о поставке российского голубого топлива на мировые энергетические рынки ведутся. Я думаю, что это важная часть современной повестки российско-азербайджанских переговоров и диалога в целом. И, как мне кажется, эти переговоры в значительной степени оттеняют в том числе и посредническую роль Москвы в процессе подготовки и гипотетического подписания армяно-азербайджанского мирного договора либо иного соглашения. Как мне кажется стороны (Россия и Азербайджан) фокусируются прежде всего на различных аспектах двухстороннего экономического сотрудничества, а также на необходимости продвижения международного транспортного коридора «Север-Юг», который тоже имеет достаточно большую важность для российской стороны», – сказал Арешев.
Говоря о посреднической роли России в урегулировании армяно-азербайджанского конфликта эксперт отметил, что российская сторона всегда предлагает свои услуги.
«Мы знаем, что и в 2020 и 2021 году была создана даже трехсторонняя комиссия, которая пару раз собралась и российская сторона предлагала сосредоточиться на тех вопросах, где у стран меньше противоречий. Но, как мы понимаем, реализация девятого пункта уперлась в комплекс самых разных проблем и противоречий», – подчеркнул Арешев.
Что касается вероятности новой эскалации конфликта со стороны Баку, то эксперт заявил: «Мне кажется, что Баку безусловно давит на армянскую сторону и прибегает к различным формам информационно-психологического давления, а кое-где даже и военного. Это всегда было. В Армении, я думаю, что вряд ли есть резон каким-то образом разогревать приграничную напряженность в тех условиях, в той ситуации в которой находятся сейчас действующие армянские власти. С другой стороны, тут нельзя исключать неких согласованных игр, направленных на решение тех или иных тактических вопросов.
Что касается возможной эскалации и так сказать дальнейшего обострения напряженности, то всякое конечно, может случиться. Мне кажется, что в Азербайджане могут прибегнуть к каким-либо силовым способам давления, если будут думать, что армянское руководство недостаточно восприимчиво к его требованиям».
Говоря об активности Запада в регионе Южного Кавказа, эксперт отметил, что Соединенные Штаты достаточно последовательны в своем курсе на стимулирование ухода Армении и Азербайджана из сферы влияния России.
«Мне кажется, что западные партнеры будут поддерживать те силы Армении, которые им выгодны, будут способствовать сохранению или, скажем, пролонгации власти действующего правительства. Мы видим, как посол Соединенных Штатов достаточно активно пытается влиять на некоторые внутриполитические процессы Республики Армения. В то же время конечно какого-то более решительного вмешательства сложно и наивно было бы ожидать. Возможно его ожидали бы некоторые люди, которые идеологически, так сказать, являются свидетелями секты веры в «Святой Запад» и его благонравные намерения. Но мы понимаем, что реальность несколько далека от этих благостных ожиданий. Я думаю, что американские партнеры достаточно последовательны в своем курсе на стимулирование ухода и Армении, и Азербайджана из сферы влияния России.
Такая активность американцев в республиках бывшего советского Закавказья связана сейчас даже не столько, может быть, с Россией, сколько с Китаем, с его возможным намерением реализовывать крупные инфраструктурные проекты в регионе. Очень хорошо это видно на примере Грузии», – заключил Арешев.
В ходе интервью были также обсуждены предстоящие выборы в США и Грузии и как их результаты отразятся на регионе Южного Кавказа.