Բաքուն և Հայաստանի «բնապահպաններն»՝ ընդդեմ Հայաստանի
Բաքուն Հայաստանի դեմ հիբրիդային պատերազմ է վարում՝ մեր երկրի ներսում ունենալով համախոհներ, աջակիցներ և կոլաբորացիոնիստներ: Բաքուն ոչ միայն կրակելով է Հայաստանի դեմ հարձակվում, այլ նաև օգտագործում է այլ մեթոդներ՝ տեղեկատվական արշավներից մինչև «բնապահպանականը»:
Բաքվի թիրախներից մեկը տնտեսությունն է: Խնդիր են դրել քանդել մեր տնտեսությունը, ինչը նշանակելու է ՀՀ թույլ բյուջե, թույլ բանակ և ուժեղ պարտություն մեզ համար:
Տևական ժամանակ է, ինչ Բաքվի թիրախում Հայաստանի հանքարդյունաբերությունն է՝ մեր երկրի տնտեսական հիմնական լոկոմոտիվ ոլորտներից մեկը (այս տարվա 1-ին կիսամյակի տվյալներով՝ Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը ՀՀ թիվ մեկ հարկատուն է՝ ավելի քան 64 միլիարդ դրամ վճարումով):
Արցախի կորստի արդյունքում այնտեղի հանքերը հիմա Ադրբեջանն է շահագործում: Դրանից առաջ Արցախը շրջափակել էին «բնապահպանական» պատրվակով: Հիմա այդ «բնապահպանները» չկան, քանզի գրավելու խնդիրը լուծել վերջացրել են:
Այս փուլում Բաքուն անցել է Հայաստանի հանքերին: Ադրբեջանի նախագահի լիազոր ներկայացուցիչ Ֆուադ Նաջաֆլին՝ ելույթ ունենալով Նախիջևանում կազմակերպված «Կլիմայի փոփոխությանը նպաստող էկոլոգիական ջրային խախտումները» գիտաժողովում, հայտարարել է, որ Հայաստանի հանքարդյունաբերությունը լուրջ բացասական ազդեցություն է ունեցել Ադրբեջանի էկոլոգիական միջավայրի վրա։
Ադրբեջանցի չինովնիկը Հայաստանին մեղադրել է Արաքս գետ թունավոր թափոններ լցնելու մեջ և բողոքել, որ դրա հետևանքով ոչնչացվել են հարյուրավոր թռչուններ և ձկներ։
«Հայաստանի կողմից Արաքս գետի աղտոտումը շարունակվում է այսօր։ Սա հանգեցնում է Արաքս գետի կենդանական և բուսական աշխարհի ոչնչացմանը։ Հայաստանը շարունակում է իր գործողությունները բնության դեմ»,-ասել է Ադրբեջանի նախագահի լիազոր ներկայացուցիչը։
Հասկանալի է, թե ինչ նպատակ է հետապնդում Ալիևի լիազոր ներկայացուցիչը: Բաքուն հող է նախապատրաստում Հայաստանի դեմ «բնապահպանական» թեմայով հարձակման համար այնպես, ինչպես Արցախի դեպքում եղավ:
Ադրբեջանիցների մոտիվացիան պարզ է: Թշնամի պետությունից այլ բան չէր սպասվում: Ուշագրավն այս պատմության մեջ այն է, որ Բաքվի բառապաշարով Հայաստանի հանքարդյունաբերության դեմ հարձակվում են նաև Հայաստանի «բնապահպանները»: Նրանք Բաքվի հետ ձեն ձենի տված պայքարել ու պայքարում են Հայաստանի տնտեսությունը ոչնչացնելու համար, որպեսզի մեր բյուջե փող չմտնի, որպեսզի մարդիկ աշխատանք չունենան ու հեռանան մեր երկրից, որպեսզի մեր բանակը ռեսուրսային դեֆիցիտ ունենա, որպեսզի թշնամին գրավի մեր երկիրն ու ինքը շահագործի մեր հանքերը:
Տնաբույծ «բնապահպաններն» իրենց արած դիվերսիոն գործողության դիմաց ակնկալում են «կանաչներ», բայց դոլարի տեսքով: Հայաստանն ու ՀՀ քաղաքացիները դրանց համար զրո արժեք ունեն:
Ինչպես Ամուլսարը չթողեցին, որ աշխատի, այնպես էլ ուզում են մյուս հանքերը փակել: Բաքվի «բնապահպանների» պես:
Հ.Գ.: Տեղական «բնապահպանները» կորել են: Երևանի աղբավայրերն այրվում են, մայրաքաղաքը թունավոր ծխի մեջ կորած է, քաղաքապետարանը ծառեր է հատում, բայց սրանց ծպտունը չի լսվում: Ավելի ճիշտ լսվում է, բայց այլ թեմայով: Սրանց դրսի տերերը հանձնարարել են իրենց բուն գործը կատարել՝ հանդես գալ հայ-ռուսական հարաբերությունների, Ռուսաստանի, Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի դեմ: Որպեսզի Հայաստանը մնա առանց դաշնակից, ու թշնամին արագ գրավի մեր երկիրը: Բաքուն ու Հայաստանի «բնապահպանները» ունիսոն են աշխատում:

Баку и «экологи» Армении против Армении
Баку ведет против Армении гибридную войну, имея внутри нашей страны своих единомышленников, сторонников и коллаборационистов. Баку атакует Армению не только оружием, но и самыми различными способами – от информационных до «экологических» нападок.
Одной из мишеней Баку является экономика. Там поставили задачу разрушить нашу экономику, что будет означать слабый бюджет РА, слабую армию и наше поражение.
Уже продолжительное время мишенью Баку является горнодобывающая промышленность Армении – один из основных локомотивов экономики нашей страны (по данным за 1 полугодие текущего года, Зангезурский медно-молибденовый комбинат является главным налогоплательщиком РА с выплатами в бюджет более 64 млрд драмов).
В результате потери Арцаха местные рудники сейчас эксплуатируются Азербайджаном. До этого Арцах был взят в блокаду под «экологическим» предлогом. Сейчас этих «экологов» нет, так как задача по захвату Арцаха была реализована.
На данном этапе Баку перешел к рудникам Армении. Полномочный представитель президента Азербайджана Фуад Наджафли, выступая на научно-практической конференции «Экологические водные правонарушения, способствующие изменению климата», заявил, что «горнодобывающая промышленность Армении оказывала серьезное негативное влияние на экологическую среду Азербайджана».
Азербайджанский чиновник обвинил Армению в сбросе ядовитых отходов в Аракс и пожаловался, что в результате этого были уничтожены сотни рыб и перелетных птиц.
Понятно, какую цель преследует полномочный представитель Алиева. Баку подготавливает почву для агрессии в отношении Армении на «экологическую» тему – как это было в случае с Арцахом.
Мотивация азербайджанцев понятна. Ничего другого от враждебного нам государства и не ожидалось. Примечательным в этой истории является то, что нападки на горнодобывающую промышленность Армении в лексиконе Баку осуществляют также «экологи» Армении. Они в унисон с Баку боролись и борются за уничтожение экономики Армении, чтобы в наш бюджет не поступали деньги, чтобы люди не имели работы и уезжали из страны, чтобы наша армия испытывала ресурсный дефицит, чтобы враг захватил нашу страну и сам эксплуатировал наши рудники.
Взамен своей диверсионной деятельности наши доморощенные «экологи» ожидают «зелень», но в виде долларов. Армения и граждане РА представляют для них нулевую ценность.
Точно так же, как не позволили эксплуатировать Амулсар, они хотят закрыть и остальные рудники. Наподобие «экологов» Баку.
P.S. Местные «экологи» пропали. Свалки в Ереване горят, столица в ядовитом смоге, мэрия вырубает деревья, но их и след простыл. Вернее, они проявляют себя на другие темы. Их внешние хозяева распорядились заниматься своим непосредственным делом – выступать против армяно-российских отношений, России, российской военной базы в Гюмри, чтобы Армения осталась без союзника, и враг быстро захватил нашу страну. Словом, Баку и «экологи» Армении работают в унисон.