Մհեր Գրիգորյանն ուտելիս չի խոսում
ՀՀ փոխվարչապետի պաշտոնը զբաղեցնող Մհեր Գրիգորյանը քչախոս պաշտոնյաներից է։ Եվ դա բնական է, քանզի հայտնի ասույթի համաձայն՝ ուտելիս չեն խոսում։ Ուտելը տվյալ դեպքում բուն և փոխաբերական իմաստներ ունի։
Գրիգորյանը «կերավ» Տավուշի մարզի տարածքները։ Նրա բանակցություններից հետո Կիրանցի դպրոցը դարձավ սահմանային։ Պարզ է, որ նա կատարում էր Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգը, բայց ամեն դեպքում համաձայնեց դահիճի ֆունկցիան կատարել։ Ամեն մեկը դա չէր անի, բայց Մհեր Գրիգորյանն արեց, ինչը նրան հանցակից է դարձնում։
Մհերներն այն գործիքներն են, որոնցից ունեին նաև երիտթուրքերի պարագլուխները 1915–ին։ Դոկտոր Նազիմն ու Թալեաթը հայերին ոչնչացնելու գաղափարներն ու ծրագրերն էին առաջ քաշում, սակայն եթե կատարողներ չլինեին, հայերի ցեղասպանություն չէր լինի։
Մհեր Գրիգորյանը Փաշինյանի ծրագրերի կատարողն է՝ դահիճը։ Հարց կարող է առաջանալ, թե ինչո՞ւ է Փաշինյանը նրան ընտրել և ինչո՞ւ է Գրիգորյանը համաձայնել այդ կեղտոտ դերակատարմանը։ Հարցի պատասխանը պետք է փնտրել ֆինանսական հարթության մեջ։
Բանն այն է, որ Գրիգորյանը հարստանում է բանկային ոլորտի հաշվին։ Նա այդ ոլորտի լոբբիստն է։ Նիկոլը գիտի այդ մասին։
Գրիգորյանի հարստացման գինը դահիճի ֆունկցիա կատարելն է։ Գրիգորյանն «ուտում» է հսկայական ֆինանսական միջոցներ, ու որպեսզի այն մարսի, կատարում է Նիկոլի հանձնողական հանձնարարությունները։ Այսինքն՝ տեղի է ունեցել փոխշահավետ համաձայնություն՝ Նիկոլը հողերն է «ուտում», Մհերը՝ փողերը։ Նիկոլին փողերից էլ է մաս հասնում, բնականաբար։ Հարցն այն է, թե Նիկոլի փողերն առավելապես ի՞նչ ծագում ունեն (իշխանափոխությունից հետո «հերձումը» ցույց կտա)։
Ինչ վերաբերում է Գրիգորյանի բանկային «ուտոցիներին», ապա դրանք նույնիսկ նրա հայտարարագրերում են երևում։
Ինչպես հայտնի է, բանկային ոլորտը վերջին տարիներին հսկայական շահույթներ է ստանում։ Մինչև 2018–ը բանկային ռեկետից բողոքող Նիկոլ Փաշինյանի իշխանության օրոք միայն այս տարվա առաջին կիսամյակում բանկային ոլորտի զուտ շահույթը կազմել է ավելի քան 400 միլիոն դոլար։ Մհեր Գրիգորյանն այդ հարցում ունի անձնական շահագրգռվածություն։ Նրա եկամուտների պաշտոնական հայտարարագրից տեղեկանում ենք, որ 2023–ին, այսինքն՝ բանկային ոլորտում գերշահութաբերության բումի շրջանում, նա ավելի քան 500 հազար դոլարով գնել է բանկային պարտատոմսեր։ Գրիգորյանի բանկային ավանդները կազմել են 525 հազար դոլար և 40 միլիոն դրամ։
Գրիգորյանի կինը նույնպես բանկային ավանդներ ունի՝ 500 հազար դոլարով և 500 հազար եվրոյով։
Ահա այսպես, Հայաստանում գներն աճում են, հպարտ քաղաքացիների գնողունակ պահանջարկն անկում է ապրում, բանկերը գերշահույթներ են ստանում։ Եվ այս ամենը Հայաստանի տարածքների հանձնման ու անվտանգային սպառնալիքների աճի ֆոնին։

Молчаливое поедание Мгера Григоряна
Занимающий пост вице-премьера РА Мгер Григорян – немногословный чиновник. И это естественно, ведь, как известно, кушают молча. Поедание в данном случае имеет прямой и переносный смыслы.
Григорян «съел» территории Тавушского марза. После его переговоров школа в Киранце стала приграничной. Понятно, что он выполнял распоряжение Никола Пашиняна, но, в любом случае, он согласился исполнить функцию палача. Сделать это согласился бы не каждый, но Мгер Григорян сделал, что превращает его в соучастника преступления.
Мгеры – те инструменты, которыми обладали также главари младотурков в 1915-ом. Доктор Назим и Талаат выдвигали идеи и планы по уничтожению армян, но если бы не было исполнителей, то геноцида армян не произошло бы.
Мгер Григорян – исполнитель планов Пашиняна, его палач. Может возникнуть вопрос: почему Пашинян выбрал именно его и почему Григорян согласился на эту грязную роль? Ответ на вопрос нужно искать в финансовой плоскости.
Дело в том, что Григорян обогащается за счет банковской сферы. Он – лоббист этой сферы. Никол знает об этом.
Цена обогащения Григоряна – исполнение функции палача. Григорян «поедает» колоссальные финансовые средства, и дабы суметь их отработать, он выполняет распоряжения Никола по сдаче территорий. То есть произошла взаимовыгодная сделка: Никол «поедает» земли, а Мгер – деньги. Естественно, своя доля денег достается и Николу. Вопрос в том, какое преимущественно происхождение имеют деньги Никола (это покажет «вскрытие» после смены власти).
Что касается банковских «поеданий» Григоряна, то они заметны даже в его декларациях.
Как известно, банковская сфера в последние годы получает колоссальные прибыли. При власти Никола Пашиняна, жаловавшегося до 2018-го на банковский рэкет, только в первом полугодии прибыль банковской сферы составила более 400 млн долларов. Мгер Григорян имеет в этом вопросе личную заинтересованность. Из его официальных деклараций о доходах узнаем, что в 2023-ем, то есть в период бума сверхприбылей в банковской сфере, он приобрел банковские облигации за более чем 500 тысяч долларов. Банковские вклады Григоряна составили 525 тысяч долларов и 40 млн драмов.
У супруги Григоряна тоже есть банковские вклады – на 500 тыс. долларов и 500 тыс. евро.
В Армении цены растут, платежеспособный спрос гордых граждан продолжает падать, а банки получают сверхприбыли. И всё это на фоне сдачи территорий Армении и угроз ее безопасности.