Գյումրիի քաղաքապետարանը Սամվել Բալասանյանի տնամերձ բոստա՞նն է
Լուրեր են տարածվում այն մասին, որ Գյումրիի գործող քաղաքապետին փոխարինելու է Սամվել Բալասանյանի զարմուհին։ Եթե լուրերը ճիշտ են, ապա ստացվում է, որ «Բալասանյան» դաշինքի մի ներկայացուցչին փոխարինելու է մեկ այլ ներկայացուցիչ։ Թե ինչու է այս «ռակիրովկան» արվում, կարելի է կռահել։
Գյումրիի գործող քաղաքապետ Վարդգես Սամսոնյանը Բալասանյանի թիմակից է համարվում, սակայն դատելով ամենից՝ նրան «քցում» է Բալասանյանն ու ցանկանում Գյումրիի քաղաքապետարանը վերածել տնամերձ բոստանի, որտեղ բացառապես իր տնեցիներին է ուզում տնօրեն կարգել։ Տվյալ դեպքում՝ քրոջ աչոնիկին։
Բալասանյանն իր այս ծրագիրը կյանքի կոչելու երկու տարբերակ ունի՝ կա՛մ պայմանավորվում է Նիկոլ Փաշինյանի ՔՊԿ–ի հետ, կա՛մ Գյումրիի ավագանի անցած մյուս ուժերի հետ։ Քանզի առանձին վերցրած «Բալասանյան» դաշինքը չունի այնքան քվե, որպեսզի իր ուզած մարդուն քաղաքապետ դարձնի։
Կյանքը ցույց է տվել, որ Բալասանյանը միշտ պայմանավորվում է օրվա իշխանության հետ։ Երեկ դա ՀՀԿ–ն էր, այսօր՝ ՔՊԿ–ն է։ Արանքներում եղել են ՕԵԿ–ն ու ԲՀԿ–ն, բայց դա չի խանգարել, որպեսզի Բալասանյանն իր լայն ճակատի վրա բոլոր կուսակցությունների համար տեղ պահի, թեև կարող էր մեկ բառ գրել ու հանգիստ թողնել սեփական ճակատը։
Մի խոսքով, Բալասանյանը օրվա իշխանության «մարդն» է։ Ավելի ճիշտ՝ «կնիկը», որը պառկում է նրա տակ, ով այդ պահին իշխանություն է։ Բայց ամեն ինչ ունի սկիզբ և վերջ։ Գյումրեցիները պետք է Փաշինյան–Բալասանյան զույգին վռնդեն Գյումրիի քաղաքապետարանից՝ վերջ դնելով «պուտանկությանը»։ Նաև՝ պետության վրայից մաքրեն Գյումրիից քայլելով եկած և իշխանությունը «ճշտով» ստացած Նիկոլին։

Мэрия Гюмри – приусадебный участок Самвела Баласаняна?
Распространяется информация о том, что действующего мэра Гюмри заменит племянница Самвела Баласаняна. Если информация подтвердится, то получится, что одного представителя блока «Баласаняна» сменит другой. Почему же будет осуществлена эта «рокировка», можно догадаться.
Действующий мэр Гюмри Вардгес Самсонян считается соратником Баласаняна, но, судя по всему, последний его «кидает» и хочет превратить мэрию города в свой приусадебный участок, на котором управителями будут назначены исключительно члены его семьи. В данном случае – дочь сестры.
У Баласаняна есть 2 варианта реализации этого плана: договориться или с «Гражданским договором» Никола Пашиняна, или с прошедшими в Совет старейшин остальными силами. Сам по себе блок «Баласанян» не имеет достаточно голосов, чтобы назначить своего человека мэром города.
Жизнь показала, что Баласанян всегда договаривается с действующей властью. Вчера это была Республиканская партия, а сегодня – «Гражданский договор». В промежутках были «Оринац еркир» и «Процветающая Армения», но это не помешало Баласаняну найти на своем широком лбу место для всех этих партий, хотя он мог сразу выбить одно слово и оставить его в покое.
Словом, Баласанян – «человек» действующей власти. Вернее – «наложница», которая ложится под того, кто в этот момент является властью. Однако у всего есть свои начало и конец. Гюмрийцы должны прогнать парочку Пашинян-Баласанян из мэрии города, положив конец этому блуду. Как и стереть с лица государства пришедшего пешком из Гюмри и получившего власть «по правде» Никола.