Պետք է պատրաստ լինենք Մերձավոր Արևելքում մեծ պատերազմի․ Սեմյոն Բաղդասարով (տեսանյութ)
Մերձավոր Արևելքի և Կենտրոնական Ասիայի երկրների ուսումնասիրության կենտրոնի տնօրեն Սեմյոն Բաղդասարովը Alpha News-ին մեկնաբանել է Մերձավոր Արևելքում լարվածության սրումը, ԱՄՆ-ի շահագրգռվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի տարածքով Ռուսաստանի և Չինաստանի շրջանցմամբ առևտրային երթուղու հարցում, ինչպես նաև Թուրքիայի հետաքրքրությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում։
Փորձագետի խոսքով՝ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուն որոշել է վա-բանկ գնալ «Ես պատերազմ կսկսեմ, իսկ դուք (ԱՄՆ) ոչ մի տեղ չեք գնա և կաջակցեք ինձ» սկզբունքով:
«Առաջիկա օրերին մենք կարող ենք ակնկալել երկու տարբերակ՝ կա՛մ մեծ համապարփակ պատերազմ, կա՛մ Իրանի ինչ-որ հարված Իսրայելին և «Հըզբոլլահի» հարված Իրանին։ Բանն այն է, որ նման պատկեր է ստղծվում։ Նեթանյահուն, լինելով Միացյալ Նահանգներում, տեսնելով, թե ինչ է կատարվում այնտեղ, շատ լավ հասկանում է, որ մինչև ընտրությունները դեմոկրատներն իրեն հնարավորություն չեն տա լայնամասշտաբ պատերազմ սկսել և այդ պատճառով որոշում է կայացրել վա-բանկ գնալ։
Բանն այն է, որ Իսրայելն ինքնուրույն չի կարող մեծ պատերազմ սկսել, այն մեծապես կախված է ԱՄՆ-ից սպառազինությունների, պահեստամասերի, զինամթերքի մատակարարումներից։ Բավական է ասել, որ Գազայի հատվածում ռազմական գործողությունների ընթացքում Միացյալ Նահանգները հսկայական քանակությամբ զինամթերք է մատակարարել Իսրայելին։ Այդ պատճառով նա որոշել է վա-բանկ գնալ «Ես պատերազմ կսկսեմ, իսկ դուք ոչ մի տեղ չեք գնա, դուք առանց այդ էլ աջակցում եք ինձ» սկզբունքով։
Ես չեմ կարծում, որ հիմա Իրանը նույն հարվածը կհասցնի, ինչ նախորդ անգամ։ Այն ժամանակ նրանք փորձում էին հարվածել ավիաբազային, ցույց տալ, որ ի վիճակի են հասնել Իսրայել և այլն։ Այս անգամ Իրանը ստիպված կլինի ավելի էական հարված հասցնել Իսրայելի ինչ-որ շատ լուրջ, հնարավոր է՝ կրիտիկական օբյեկտներին։ Նույնը կարող է անել Հեզբոլլահը»,-ասել է Բաղդասարովը։
Քաղաքագետի կարծիքով՝ մենք պետք է պատրաստ լինենք Մերձավոր Արևելքում մեծ պատերազմի։
«Իրավիճակը Մերձավոր Արևելքում դուրս կգա վերահսկողությունից: Եթե գլոբալ նայենք Մերձավոր Արևելքում տիրող իրավիճակին, ապա պետք է ասենք, որ այնտեղ փոխզիջումն, ըստ սահմանման, անհնար է։ Իրականում խաղաղության պայմանագիր՝ ինչ-որ տարածքների զիջումներով, դա էլ անհնար է։ Կողմերից յուրաքանչյուրը արմատական խնդիր է դնում։ Ուստի հարցը, երբ նման գլոբալ հակամարտությունը կարող է առաջանալ, միայն ժամանակի հարց է ։
Կարող է նույնիսկ ժամանակավոր զինադադար լինել, բայց դա կլինի ժամանակավոր։ Այն, ինչ եղավ հոկտեմբերի 7-ին և դրանից հետո, դա գլխավոր ճակատամարտ չէր, դա մեծ պատերազմի գլխավոր փորձն էր։ Դրա համար պետք է պատրաստ լինել դրան»,-նշել է Բաղդասարովը։
Խոսելով ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Օ’Բրայենի վերջին հայտարարության մասին, որ հետաքրքրված է Հայաստանով և Ադրբեջանով տրանսպորտային երթուղով՝ շրջանցելով Ռուսաստանը և Չինաստանը, փորձագետը նշել է, որ Արևմուտքի խնդիրն է պոկել Հարավային Կովկասը Ռուսաստանից։
«Ամեն ինչ մոտենում է ավարտին: Ինչո՞ւ հանձնեցին Լեռնային Ղարաբաղը: Եթե Լեռնային Ղարաբաղը չհանձնվեր, միջանցքի խնդիր չէր առաջանա, քանի որ աշխարհագրական առումով դա անհնար է։
Երկրորդ՝ եկել է ուկրաինական իրադարձությունների համատեքստում ավելի վճռական գործողությունների ժամանակը։ Խնդիրն այն է, որ Ռուսաստանից պոկվի Հարավային Կովկասը և ոչ միայն այն, այլև ամբողջ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանը՝ Ղազախստանի հետ միասին, որոնք ունեն նավթի, գազի և այլ օգտակար հանածոների հսկայական պաշարներ։ Եթե այս ամենը լինի, ապա դա կլինի Ռուսաստանի Արևմտյան հակառակորդների մեծ հաղթանակը։ Դրա համար էլ Ղարաբաղը հանձնվեց»,-նշել է Բաղդասարովը։
Խոսելով Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանների բացման բանակցությունների մասին՝ քաղաքագետը նշել է, որ Թուրքիան և Ադրբեջանը շահագրգռված են հայկական պետության ոչնչացմամբ, որի տարածքում, ըստ իրենց ծրագրերի, պետք է առաջանա «Արևմտյան Ադրբեջանը»։

Надо быть готовыми к большой войне на Ближнем Востоке – Семен Багдасаров (видео)
Директор Центра изучения стран Ближнего Востока и Центральной Азии Семен Багдасаров прокомментировал «Alpha News» эскалацию напряженности на Ближнем Востоке, заинтересованность США в торговом маршруте через Армению и Азербайджан в обход России и Китая, а также интерес Турции в регионе Южного Кавказа.
По мнению эксперта, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху решил идти ва-банк по принципу «я начну войну, а вы (США) никуда не денетесь и поддержите меня».
«В ближайшие дни можно ожидать два варианта, или большую тотальную войну, или какой-то удар Ирана по Израилю и удар Хезбаллы по Ирану. Дело в том, что вырисовывается такая картина: Нетаньяху, побывав в США, видя, что там творится, прекрасно понимает, что пока до выборов демократы не дадут ему возможность начать полномасштабную войну и поэтому принял решение действовать ва-банк.
Дело в том, что Израиль самостоятельно не может начать большую войну, он очень сильно зависит от поставок вооружений, запчастей, боеприпасов из США. Достаточно сказать, что за время боевых действий в секторе Газа Соединенные Штаты поставили Израилю огромное количество боеприпасов. Поэтому он решил идти в ва-банк по принципу «я начну войну, а вы никуда не денетесь, вы меня и так поддерживаете».
Я не думаю, что сейчас Иран нанесет такой же удар, как в прошлый раз. Тогда они старались ударить по авиабазе, показать, что они в состоянии достичь Израиля и так далее. На этот раз Иран будет вынужден нанести удар более существенный, по каким-то очень серьезным, возможно, критическим объектам Израиля. То же самое может сделать Хезболла», – сказал Багдасаров.
По словам политолога, надо быть готовыми к большой войне на Ближнем Востоке.
«Ситуация на Ближнем Востоке будет выходить из-под контроля. Если мы рассматриваем ситуацию на Ближнем Востоке глобально, то надо сказать, что компромисс там по определению невозможен. Мирный договор с уступками каких-то территорий, это невозможно. Каждая из сторон ставит радикальную задачу.
Антиизраильские силы – уничтожение государства Израиль, а Израиль – уничтожение тех, кто ему противостоит. Поэтому вопрос, когда такой глобальный конфликт может возникнуть это лишь вопрос времени. Может быть даже будет временное перемирие, но это будет временно. Произошедшее 7 октября и в последующее время не было генеральным сражением, это была генеральная репетиция большой войны. Поэтому к ней надо быть готовым», – отметил Багдасаров.
Говоря о последнем заявлении помощника госсекретаря США О’Брайена, который озвучил заинтересованность в транспортном маршруте через Армению и Азербайджан в обход России и Китая, эксперт отметил, что задача Запада оторвать от России Южный Кавказ.
«Все выходит на финишную прямую. Зачем сдали Нагорный Карабах? Если бы не сдали Нагорный Карабах, вопроса коридора не было бы, так как это невозможно по географическим понятиям.
Второе, настало время более решительных действий в контексте событий на Украине. Задача заключается в том, чтобы оторвать от России Южный Кавказ и не только его, но и все Центральноазиатский регион вместе с Казахстаном, которые обладают колоссальными ресурсами нефти, газа и других полезных ископаемых. Если все это развернуть мимо России, то это будет огромный выигрыш западных оппонентов России. Вот поэтому Карабах-то и сдали», – отметил Багдасаров.
Что касается переговоров Армении с Турцией об открытии границ, политолог отметил, что Турция и Азербайджан заинтересованы в уничтожении армянского государства, на территории которого, по их планам, должен возникнуть «Западный Азербайджан».