Անկարան կրկին պայման է դրել հայ-թուրքական սահմանը բացելու համար
Թուրքիան Հայաստանի հետ սահմանը կարող է բացել այդ երկրի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման դեպքում։ Այս հայտարարությունն արել է Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանը։
Դիվանագետը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև բանակցային գործընթացը շարունակվում է: Այդ կապակցությամբ թուրքական կողմը պետք է նախապատրաստի իր սցենարը, եթե այն դրական ավարտվի, և այդ ուղղությամբ աշխատանքներ են տարվում ։
«Եթե կարգավորման գործընթացն ավարտվի, մենք կակտիվացնենք դրական սցենարը, այսինքն` կարող ենք բացել մեր սահմանային դարպասները»,-ասել է թուրք նախարարը «Sabah» թերթին:
Հետաքրքիր է, որ Հայաստանի և Թուրքիայի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանի և Սերդար Քըլըչի` հուլիսի 30-ին կայացած հանդիպումից հետո հայտարարվեց, որ նրանք կարևորել են առանց որևէ նախապայմանի երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի շարունակումը:

Анкара вновь ставит условия для открытия границы с Арменией
Турция может открыть границу с Арменией при нормализации отношений между этой страной и Азербайджаном. Об этом заявил глава МИД этой страны Хакан Фидан.
По словам дипломата, между Арменией и Азербайджаном продолжается переговорный процесс. В связи с этим турецкой стороне необходимо подготовить свой сценарий на случай его положительного завершения, и в этом направлении ведется работа.
«Если процесс нормализации будет завершен, мы активируем позитивный сценарий, то есть можем открыть наши ворота на границе», – сказал турецкий министр газете «Sabah».
Интересно, что спецпредставители Армении и Турции провели 30 июля встречу на границе двух стран, по итогам которой заявили о намерении продолжать процесс нормализации без предварительных условий.