Արևմուտքում ոչ ոք չի ցանկանում պայքարել հայ ժողովրդի երջանկության համար. Անդրեյ Կլիմով (տեսանյութ)
ՌԴ Դաշնային խորհրդի միջազգային գործերի կոմիտեի փոխնախագահ Անդրեյ Կլիմովը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Կրեմլի պաշտոնական ներկայացուցիչ Դմիտրի Պեսկովի խոսքերն այն մասին, որ Ռուսաստանը հարգանքով է վերաբերվում Հայաստանի համագործակցությանը Եվրամիության հետ, սակայն հույս ունի, որ Երևանը չի ընտրի Կիևի ռեժիմի ուղին Մոսկվայի հետ հարաբերություններում:
«Շատ խելամիտ խոսքեր, ժամանակին ասված, շատ նուրբ խոսքեր։ Մենք իսկապես չենք միջամտում Հայաստանի ներքին գործերին, բայց մեկ անգամ չէ, որ նկատել ենք, թե ինչպես են բարի նպատակներով մեզ մոտ գտնվող այս կամ այն երկրին դժոխք տանում։ Եվ այս առումով մենք չէինք ցանկանա, որ հանգամանքների որոշակի ընթացքի դեպքում հայ ժողովուրդը չհիասթափվի նման գործողություններից, որոնք կարող են դրախտի փոխարեն նրանց տանել բացարձակ հակառակի»,-ասել է Կլիմովը։
Սենատորի կարծիքով՝ Արևմուտքը Հայաստանը կօգտագործի բացառապես որպես գործիք իր աշխարհաքաղաքական շահերի համար։
«Մենք արդեն այդքան ազդակներ ենք հասցրել Հայաստանին, և ես այդ թվում՝ գնացել եմ Երևան և հանդիպել եմ խորհրդարանական գործընկերների, կուսակցական գործընկերների հետ։ Բոլոր դասավորությունները ցույց էին տալիս և բացատրում, որ հեռավոր երկրներում ոչ ոք նրանց չի սիրում և կօգտագործեն բացառապես որպես գործիք իր աշխարհաքաղաքական շահերի համար։ Հայ ժողովրդի կամ Հայաստանի՝ որպես պետության երջանկության համար Արևմուտքում ոչ ոք պայքարել չի ցանկացել, չի ուզում և երբեք չի ցանկանա։ Նրանք քաղաքականության բոլորովին այլ փիլիսոփայություն ունեն։
Եվ այս առումով, ինձ թվում է, որ եթե Հայաստանը շարունակեր իր հարևանների, առաջին հերթին Ռուսաստանի Դաշնության հետ համագործակցության գիծը, ապա դա շատ ավելի անվտանգ լուծում կլիներ։ Նման որոշումն իսկապես օգուտ կբերեր Հայաստանին և հայ ժողովրդին երկարաժամկետ հեռանկարում»,-եզրափակել է Կլիմովը։

За счастье армянского народа на Западе никто бороться не хочет – Андрей Климов (видео)
Зампред комитета Совета Федерации по международным делам Андрей Климов прокомментировал «Alpha News» слова официального представителя Кремля Дмитрия Пескова о том, что Россия с уважением относится к сотрудничеству Армении с Европейским союзом (ЕС), но надеется, что Ереван не выберет путь киевского режима в отношениях с Москвой.
«Очень разумные слова, сказанные вовремя, очень деликатные слова. Мы действительно не вмешиваемся в внутренние дела Армении, но мы наблюдали не раз, как благими намерениями ту или иную страну ближнего к нам зарубежья приводили в ад. И в этом отношении нам не хотелось бы, чтобы при определенном течении обстоятельств армянский народ не разочаровался в такого рода действиях, которые могут вместо рая привести их к абсолютной противоположности», – сказал Климов.
По мнению сенатора, Запад будет использовать Армению исключительно как инструмент в своих геополитических интересах.
«Мы уже столько сигналов доносили до Армении, и я в том числе, я ездил в Ереван и встречался с парламентскими коллегами, партийными коллегами. Все расклады показывали и объясняли, что никто в далеких странах их не любит и будет использовать исключительно как инструмент в своих геополитических интересах. За счастье армянского народа или Армении как государства на Западе никто бороться не хотел, не хочет и никогда не захочет. У них совершенно другая философия политики.
И в этом отношении, мне кажется, что если бы Армения продолжала линию на сотрудничество со своими соседями, в первую очередь с Российской Федерацией, то это было бы гораздо более безопасным решением. Такое решение действительно приносило бы Армении и армянскому народу пользу в долгосрочной перспективе», – заключил Климов.