Ինչ է կատարվում Գյումրիում և ինչու է Նիկոլը հավանել հաստագլխին
Նիկոլ Փաշինյանը մերժված է։ Մերժված է Երևանում, Գյումրիում, Վանաձորում, մյուս քաղաքներում։ Գյումրիում նրան մերժել էին դեռևս 2021–ին, երբ ավագանու ընտրության ժամանակ քիչ քվե էին տվել։ Բալասանյան Սամվելը, սակայն, գողացավ գյումրեցիների քվեն, գործարքի գնաց և կոալիցիա կազմեց Նիկոլի հետ։
Հիմա նիկոլենք, իբր, տարանջատվել են սեփական գլխամաշկի ճակատային հատվածը բոլորի առաջ փռած Սամվել Բալասանյանից ու տեղական ընդդիմություն են խաղում։
ՔՊԿ–ի ու Բալասանյանի ձևական բաժանումից հետո Գյումրիի ավագանիում անորոշ պատկեր է։ Որևէ ուժ առանձին վերցրած չունի մեծամասնություն։ Ավագանու անդամ Վարդևան Հակոբյանը փորձեց քծնել նիկոլենց ու կոալիցիոն նոր գործընկեր դառնալ, սակայն պլստաց, քանզի չգիտեր, որ «Բալասանյան» դաշինքը զուտ ձևականորեն է բաժանվել նիկոլենցից ու Գյումրիի ավագանիում նոր կոնֆիգուրացիայի կարիք չկա։ Բայց ամեն դեպքում Գյումրիի ավագանիում և քաղաքում կառավարելիության լուրջ խնդիրներ կան։ Այս պայմաններում տրամաբանական կլինեին արտահերթ ընտրությունները, բայց Նիկոլ Փաշինյանը վախենում է։
Նիկոլենք շատ լավ գիտեն, որ քվե չունեն, դրա համար էլ խուսափում են արտահերթ ընտրություններից։ Լինի դա տեղական կամ համապետական մասշտաբով։
Նիկոլն այս փուլում որոշել է Գյումրիում իր թիմը գույքագրել ու հասկանալ, թե ով է ավելի լավ ուսապարկ։
Դատելով ամենից՝ Նիկոլը տեղական նշանակության գլխավոր ուսապարկ է նշանակել Կարեն Սարուխանյանին։ Սա այն հաստագլուխ պատգամավորն է, որն ԱԺ–ում վերջերս աչքի ընկավ՝ Սեյրան Օհանյանին հետևից հարվածելով։ Կարենն այդ քստմնելի վարքագիծը դրսևորեց, որպեսզի Նիկոլին ցույց տա, որ ինքը ոչ միայն հաստագլուխ է, այլ նաև անբարոյական ուսապարկ և պատրաստ է ցանկացած սրիկայության։ Ինքը գիտի, որ Նիկոլին հիմա միայն սրիկաներ ու ավարտված մարդիկ են պետք, քանզի ինքը կեղտի մեջ է ու հենց այդ միջավայրի մարդկանցով է ուզում իրեն շրջապատել։ Կարեն Սարուխանյանը հենց այդ տեսակն է։ Նա այն տեսակն է, որ ՔՊԿ–ական ավագանիների վրա, ըստ տարածված լուրերի, հենց ինքն է գործ սարքել տալիս։ Դրա համար էլ ՔՊԿ–ից 5 ավագանի դուրս եկավ։
Նիկոլը Կարեն Սարուխանյանին հանձնարարել է թիմ հավաքել։ Թիմ կոչվածն այն աբիժնիկներն են, որոնք ծվարել են ՔՊԿ–ի մերձակայքում և շատ քիչ թիվ են կազմում։
Գյումրիում ՔՊԿ–ն մասերի է բաժանված։ Մի մասը հաստագլխի հետ է, մյուս մասը՝ Նիկոլի մամլո խոսնակ Նազելի Բաղդասարյանի (70–ականների գերմանական հայտնի ֆիլմերի մեջի կանանց սանրվածքով այս աչոնիկը վախենում է Արցախ բառն օգտագործելուց), երրորդ մասն՝ անտեր շան կարգավիճակում է։ Բոլորն իրար են ուտում։ Ազդեցության կռիվ են տալիս։ Հաստագլխին, ըստ ամենայնի, հաջողվել է Նիկոլին համոզել, որ ինքը պատրաստ է ցանկացած սրիկայության և հաղթել է ներՔՊԿ-ական կռվում։
Նիկոլն ուզում է իր փայ տեղական բդեշխներն ունենալ, ինչպես որ ունեին նախկին իշխանությունները։ Տարբերությունն այն է, որ լիսկաներին ու շմայսերին հիմա փոխարինում են հաստագլուխները։ Կարեն Սարուխանյանը տիպիկ նիկոլական ու «հեղափոխական» բդեշխ է։

Что происходит в Гюмри и почему Никол выбрал толстоголового
Никол Пашинян отвержен. Отвержен в Ереване, Гюмри, Ванадзоре и остальных городах. В Гюмри его отвергли еще в 2021-ом, когда во время выборов Совета старейшин отдали ему мало голосов. Однако Баласанян Самвел украл голоса гюмрийцев, пошел на сделку и вошел в коалицию с Николом.
Сейчас николовцы якобы отмежевались от предоставившего свой лоб для очередной партийной наколки Самвела Баласаняна и играют в местную оппозицию.
После формального развода «Гражданского договора» и Баласаняна в Совете старейшин Гюмри царит неопределенность. Ни одна из сил не имеет большинства. Член Совета старейшин Вардеван Акопян попытался подмазаться к николовцами и стать новым коалиционным партнером, но пролетел, поскольку не знал, что блок «Баласанян» отделился от николовцев чисто формально, и необходимости в новой конфигурации в Совете старейшин Гюмри нет. Однако с управляемостью в Совете старейшин и городе в целом, в любом случае, имеются серьезные проблемы. В этих условиях логичным было бы проведение внеочередных выборов, но Никол Пашинян боится.
Николовцы прекрасно знают, что не имеют поддержки граждан, поэтому и избегают внеочередных выборов. Будь то на местном или общегосударственном уровне.
На текущем этапе Никол решил провести инвентаризацию своей команды в Гюмри и понять, кто является лучшим «рюкзаком».
Судя по всему, Никол назначил главным «рюкзаком» местного значения Карена Саруханяна. Это тот самый толстоголовый депутат, который недавно отличился в НС, ударив со спины Сейрана Оганяна. Карен пошел на этот гнусный шаг, чтобы показать Николу, что он не только толстоголовый, но и аморальный «рюкзак», готовый на любой сволочизм. Он знает, что Николу сейчас нужны лишь сволочи и конченные люди, так как он по уши в дерьме, и хочет окружить себя людьми из этой среды. Карен Саруханян – именно такой человек. Согласно муссируемой информации, он копает также под членов Совета старейшин из «Гражданского договора». Именно поэтому из ГД вышли 5 членов Совета старейшин.
Никол распорядился Карену Саруханяну набрать команду. Командой же являются те немногочисленные обиженники, которые терлись у ГД.
В Гюмри ГД разделен на части. Одна часть с толстоголовым, другая – с пресс-секретарем Никола Назели Багдасарян (эта госпожа с прической из известных немецких фильмов 70-х боится произносить слово «Арцах»), третья – в бесхозом состоянии. Все грызутся друг с другом. Борются за влияние. Судя по всему, толстоголовому удалось убедить Никола, что он готов на любую подлость, и победить во внутриГДаевской борьбе.
Никол хочет иметь своих местных князьков, как это было при прежней власти. Разница лишь в том, что на смену лискам и шмайсам сейчас пришли толстоголовые. Карен Саруханян – типичный николовский и «революционный» князек.