Սա մահացու հրավեր է. Ալեքսեյ Լեոնկովը՝ Փաշինյանի՝ Լոնդոն կատարած այցի մասին (տեսանյութ)
Ռուս ռազմական վերլուծաբան Ալեքսեյ Լեոնկովը Alpha News-ի հետ զրույցում անդրադարձել է Նիկոլ Փաշինյանի՝ Եվրոպական քաղաքական համագործակցության գագաթնաժողովին մասնակցելու համար Լոնդոն կատարած այցին։
«Բանն այն է, որ նման ուղևորությունները որոշակի նշան են, ինչը նշանակում է՝ Փաշինյանը նախընտրում է եվրաինտեգրումը։ Այսինքն՝ նա ցանկանում է, որ Հայաստանն, ամենայն հավանականությամբ, գնա ուկրաինական սցենարով։ 2008 թվականին Բուխարեստում Ուկրաինային խոստացել էին անդամակցել ՆԱՏՕ-ին և թե ինչի դա հանգեցրեց, մենք հիմա տեսնում ենք։ Նույն սցենարը մշակում է Փաշինյանը։
Եվ ես կարծում եմ, որ դա ապագայում բացասաբար կանդրադառնա Հայաստանի ճակատագրի վրա։ Աշխարհը փոխվում է, և այն պայմանները, որոնցով Ուկրաինան սկսել էր, օրինակ, ավելի բարենպաստ էին, իսկ հիմա այնպիսի պայմաններ են, որ դա մահաբեր հրավեր է, բայց Փաշինյանն, ինչպես հասկանում եմ, թքած ունի, քանի որ իր անձնական շահերը կապված չեն Հայաստանի հետ։ Դրանք այլ տեղ են՝ այնտեղ, որտեղ նա ունի հարմարավետ տուն, որտեղ կանցկացնի իր ծերությունն ու կգրի իր հուշերը»,- կարծում է Լեոնկովը։
Ըստ փորձագետի՝ Փաշինյանն իր գործողությունները համակարգում է Ադրբեջանի հետ, և այս տեսանկյունից պատահական չէ նաև Բաքվի պաշտոնական պատվիրակության զուգահեռ այցը Լոնդոն։
«Սա մի թիմ է, որը ժամանակին ողբերգություն է խաղացել Լեռնային Ղարաբաղի հետ նոտաներով, և թե ինչպես դա ավարտվեց, մենք տեսանք։ Թեև Փաշինյանի շրջապատում ամեն ինչ տակնուվրա են անում։ Ասում են, որ Ռուսաստանն է հանձնել Լեռնային Ղարաբաղը, հատուկ այնտեղ խաղաղապահներ մտցրել, որպեսզի Ղարաբաղը հանձնի Ադրբեջանին։ Իրականում բոլորը, ովքեր ականատես են եղել, տեսել են, որ ամեն ինչ ճիշտ հակառակն է եղել»,-եզրափակել է մեր զրուցակիցը։

«Это смертельное приглашение»: Алексей Леонков о визите Пашиняна в Лондон (видео)
Российский военный аналитик Алексей Леонков прокомментировал «Alpha News» поездку Никола Пашиняна в Лондон для участия в Саммите европейского политического сотрудничества.
«Дело в том, что такого рода поездки – это определенный знак, что Пашинян предпочитает евроинтеграцию. То есть, он хочет, чтобы Армения, скорее всего, пошла по украинскому сценарию. Когда-то Украине в Бухаресте в 2008 году пообещали членство в НАТО. И к чему это в итоге привело, мы сейчас наблюдаем. Тот же самый сценарий отрабатывает Пашинян.
И я думаю, это негативно скажется в будущем на судьбе Армении. Потому что мир меняется, и условия, при которых Украина начинала, например, были более благоприятными, а при нынешних условиях это смертельное приглашение. Но Пашиняну, я так понимаю, наплевать, потому что его личные интересы связаны не с Арменией. Они находятся в другом месте, где у него есть уютный домик, и он будет проводить старость и писать мемуары», – полагает Леонков.
По мнению эксперта, Пашинян согласовывает свои действия с Азербайджаном, и в этом плане параллельный визит делегации официального Баку в Лондон тоже не случаен.
«Это команда, которая разыграла когда-то трагедию с Нагорным Карабахом по нотам, и чем это закончилось мы видели. Хотя в окружении Пашиняна все переворачивают с ног на голову. Говорят, что это Россия сдала Нагорный Карабах, специально ввела туда миротворцев, чтобы передать Карабах Азербайджану. На самом деле все, кто был очевидцем, видели, что все было с точностью до наоборот», – заключил собеседник «Alpha News».