Ամերիկյան դեսանտ հայկական բանակում․ Նիկոլ Փաշինյանը միա՞կ մեղավորն է․ Անդրանիկ Թևանյան
Հայաստանն իր պատմության ամենադրամատիկ փուլի մեջ է մտել։ Ավելի դրամատիկ, քան 1915-ին կամ 1920–ին էր։ Քանզի 1915–ից հետո կարողացանք պետություն ստեղծել, թեև չկարողացանք պահել։ Սակայն, 1920–ին կատաստրոֆիկ սխալներ գործելուց և պետությունը կորցնելուց հետո հնարավոր եղավ ոչ թե վերանալ, այլ փրկվել Սովետական միության տարածքում, զարգանալ ու 1991–ին վերակերտել պետականությունը։
Հիմա Հայաստանը վերանալու եզրին է կանգնած, բայց առանց փրկվելու տարբերակի, ինչը ոչ թե օբյեկտիվ, այլ խիստ սուբյեկտիվ գործոնով է պայմանավորված։ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանը միտումնավոր դարձնում է տարածաշրջանային «իզգոյ» ու մեկուսացնում մեզ։ Եթե այսօրվա քաղաքականությունը փոխվի, ապա մենք միանգամից դրախտում չենք հայտնվի, բայց նաև դժոխքից կխուսափենք։ Նիկոլի պարագայում շանս չկա։
Մեր դաշնակից ու բարեկամ երկրներից բազմիցս հնչել են հորդորներ, որ Հայաստանը տարածաշրջանային հարցերում արտատարածաշրջանային երկրներին չներգրավի։ Ավելի պարզ ասած՝ Ռուսաստանն ու Իրանը դեմ են, որպեսզի ԱՄՆ և ԵՄ–ն Հայաստանի միջոցով խառնվեն կովկասյան գործերին։ Զուտ ձևականորեն Թուրքիան ու Ադրբեջանն էլ են դրան դեմ արտահայտվում, թեև նիկոլական խառնակչությունների իրական շահառուներն իրենք են։
Էրդողանն ու Ալիևը Փաշինյանի միջոցով են ստանում իրենց ուզածը, բայց մյուս կողմից էլ ցույց են տալիս, թե, իբր, կողմ են 3+3 ձևաչափին, բայց դե Նիկոլն է «դրսից տղա» բերում, իրենք ի՞նչ կարող են անել։
Իսկ «դրսից տղա» Նիկոլն, իրոք, բերում է։ Երկու ուշագրավ և վտանգավոր փաստ
–հուլիսի 15–ին մեկնարկել են հայ–ամերիկյան զորավարժությունները,
–ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում ամերիկյան բանակի ներկայացուցիչ կաշխատի։
Ամերիկյան այս դեսանտը Հայաստանի անվտանգության մակարդակը ոչ թե բարձրացնելու է, այլ ճիշտ հակառակը, քանի որ մեր երկիրը վերածվում է կռվախնձորի, որի պայմաններում ԱՄՆ-ն անվտանգության ոչ մի երաշխիք չի տալիս, բայց «պատերազմի խաչմերուկ» դառնալու հեռանկար տալիս է։
Նիկոլի այս արկածախնդրությունը մեզ թշնամացնում է Ռուսաստանի ու Իրանի հետ, ինչից շտապելու են օգտվել Ադրբեջանն ու Թուրքիան։ Գինը դառնալու է Հայաստանը, որին սպառնում է Արցախի ճակատագիրը։
ԱՄՆ–ը Հայաստանի դեմ բան չունի, բայց հանուն հակառուսական ու հակաիրանական ծրագրերի՝ չնկատելու կտա Հայաստանի վերացումը ճիշտ այնպես, ինչպես հանուն ռուսական խաղաղապահների դուրս բերման չնկատեց Արցախում հայերի էթնիկ զտումը։
ԱՄՆ–ի ու ԵՄ–ի հետ նորմալ հարաբերությունները բխում են ՀՀ շահերից, բայց դրանք պետք է լինեն ո՛չ ի հաշիվ հայ–ռուսականի և հայ–իրանականի, ո՛չ Հայաստանն Արևմուտքի ձեռքում մանրադրամ դարձնելու, ո՛չ աշխարհաքաղաքական բախումների թատերաբեմ դառնալու։
Փաշինյանի արածը հանցագործություն է մեր պետության դեմ․ նա իր կաշվի փրկության մասին է մտածում և թքած ունի Հայաստանի վրա (Արցախի վրա արդեն թքել է)։
Նիկոլի հետ ամեն ինչ պարզ է։ Իսկ ինչի՞ մասին են մտածում այն քաղաքական ուժերը, որոնք ընդդիմադիր են Նիկոլին, սակայն ծպտուն չեն հանում ու հստակ դիրքորոշում չեն հայտնում ամերիկյան այս դեսանտի, հայ–ռուսական հարաբերությունների փչացման և նմանատիպ այլ հարցերի վերաբերյալ։
Վերացական հայտարարությունները, աշխարհքաղաքական լղոզվածությունը, գավառական շուստրիությունները հաշիվ չեն։ Նիկոլը թիվ մեկ մեղավորն է տեղի ունեցողի, բայց նա միակ մեղավորը չէ։ Մեղավոր են նաև բոլոր այն ուժերը, այդ թվում՝ ընդդիմադիր ներկայացող, որոնք փորձում են նույն նիկոլությունն անել, աշխարհաքաղաքական լարախաղացությամբ զբաղվել ու Նիկոլից ոչ պակաս վնաս տալ Հայաստանին։
Ո՞վ է հիմա հիշում Կիրանցի մասին։ Էլ չասած՝ Արցախի մասին։ Չնայած ի՞նչ Արցախ ու Կիրանց. ո՞վ է հիշում Հայաստանի մասին։
Հ․Գ․։ Քաղաքական դաշտում լղոզվածությունը դարձել է սպառնալիք մեր անվտանգությանը։ Շատ կարճ ժամանակ անց պետք է Նիկոլից բացի նաև այլ անուններ տալ, այդ թվում՝ ընդդիմադիր դաշտից, որպեսզի բոլոր հարցերում հստակություն մտցվի։ Թե չէ թթվի քարի պես «նիշա» զբաղեցնելը, կեղծ պաթոսով բաժակաճառեր արտասանելը ու նիկոլություն անելը նույնքան քննադատելի է, որքան ՔՊԿ–ի թրքաբոլշևիզմը։ Նիկոլը թիվ մեկ մեղավորն է, բայց միակը չէ։

Американский десант в армянской армии: Никол Пашинян – единственный виновный?
Армения вошла в самый драматичный этап своей истории. Более драматичный, чем в 1915-ом или 1920-ом. После 1915-го мы смогли создать государство, хотя и не сумели его сохранить. Однако после катастрофических ошибок 1920-го и потери государства нам удалось не то чтобы не исчезнуть, а даже спастись на территории Советского Союза, развиться и восстановить в 1991-ом государственность.
Сейчас Армения находится на грани исчезновения, но без шансов на спасение, что обусловлено не объективным, а сугубо субъективным фактором. Никол Пашинян намеренно превращает Армению в регионального изгоя и изолирует ее. При изменении сегодняшней политики мы вряд ли окажемся в райских условиях, но зато нам удастся избежать грядущего ада. В условиях Никола шансов на это нет.
Из союзнических и дружественных нам стран неоднократно озвучивались призывы к тому, чтобы Армения не привлекала к решению региональных вопросов внерегиональные страны. Проще говоря, Россия и Иран против того, чтобы США и ЕС посредством Армении вмешивались в кавказские вопросы. Чисто формально Турция и Азербайджан тоже выступают против этого, хотя реальными бенефициарами николовского склочничества являются именно они.
Эрдоган и Алиев получают желаемое посредством Пашиняна, но при этом демонстрируют, будто выступают за формат «3+3» и не могут ничего поделать с тем, что Никол зазывает в регион внерегиональные силы.
Никол же действительно зазывает. Вот 2 примечательных и угрожающих факта:
- 15-го июля стартовали совместные армяно-американские военные учения,
- в Минобороны РА будет работать представитель армии США.
Этот американский десант не повысит уровень безопасности Армении, а даже наоборот, так как наша страна превращается в яблоко раздора, и в этих условиях США не дают нам никаких гарантий безопасности, зато обеспечивают нам перспективу превращения в «перекресток войны».
Эта авантюра Никола рассоривает нас с Россией и Ираном, чем поспешат воспользоваться Азербайджан и Турция. Ценой всего этого будет Армения, которой грозит участь Арцаха.
США не имеют чего-либо против Армении, но ради реализации антироссийских и антииранских планов они не заметят исчезновения Армении – точно так же, как ради вывода российских миротворцев они не заметили этнической чистки в отношении армян Арцаха.
Нормальные отношения с США и ЕС в интересах Армении, но они должны быть ни за счет армяно-российских и армяно-иранских отношений, ни ценой превращения РА в разменную монету в руках Запада, ни за счет превращения нашей страны в арену геополитических столкновений.
Совершенное Пашиняном – преступление против нашего государства: он озабочен спасением своей шкуры, и ему наплевать на Армению (на Арцах он уже наплевал).
С Николом всё понятно. О чем же думают те политические силы, которые оппозиционны Николу, но при этом молчат и не выражают четкой позиции по части этого американского десанта, подрыва армяно-российских отношений и других подобных вопросов?
Абстрактные заявления, геополитическая аморфность и провинциальная шустрость не в счет. Никол – главный виновный в происходящем, но не единственный. Виноваты также все те силы, в том числе позиционирующие оппозиционными, которые пытаются заниматься тем же николством и геополитической эквилибристикой и наносят этим Армении не меньший урон, чем сам Никол.
Кто сейчас помнит о Киранце? Не говоря уже об Арцахе… Хотя, какие там Арцах и Киранц – кто помнит об Армении?
P.S. Размытость на политическом поле стала угрозой нашей безопасности. Очень скоро, помимо Никола, придется назвать и другие имена, в том числе с оппозиционного поля, чтобы внести ясность во все вопросы. Иначе занятие ниши подобно гнёту для засолки, произнесение пафосных тостов и упражнение в николстве настолько же предосудительны, как и туркобольшевизм «Гражданского договора». Никол – главный виновный, но не единственный.