Առաջին անգամ Լուսնի վրա քարանձավ է հայտնաբերվել, որտեղ կարող է հիմնվել 1-ին բնակավայրը
Իտալացի աստղագետները հայտնագործություն են արել, որը կարող է փոխել Լուսնի հետազոտության ծրագրերը: Լուսնի ուղեծրային զոնդի տվյալների վերլուծության շնորհիվ հայտնաբերվել է ստորգետնյա քարանձավ, որը կարող է իդեալական վայր դառնալ լուսնային բազա ստեղծելու համար:
Գիտնականների թիմը՝ Լեոնարդո Կարրերի և Լորենցո Բրուզոնեի գլխավորությամբ, ուսումնասիրել է Լուսնի մակերևույթի ռադարային պատկերները, որոնք արվել են 2010-ին ՆԱՍԱ-ի Lunar Reconnaissance Orbiter-ի (LRO) կողմից: Հետազոտողները եզրակացրել են, որ տարածքներից մեկում ազդանշանի արտացոլումը ցույց է տալիս ստորգետնյա խոռոչի կամ տասնյակ մետր երկարությամբ թունելի առկայությունը, հաղորդում է TechCrunch-ը։
Հայտնաբերված քարանձավը գտնվում է մոտ 100 մետր խորության վրա՝ Հանգստության ծովի տարածքում՝ «Ապոլոն 11»-ի վայրէջքի վայրից ոչ հեռու։ Գիտնականների կարծիքով՝ այն կարող է հուսալի պաշտպանություն ապահովել ճառագայթումից, երկնաքարերից և Լուսնի մակերեսի ջերմաստիճանի ծայրահեղ տատանումներից։ Մինչև վերջերս նման թունելներ գոյություն ունեին միայն տեսականորեն, սակայն այժմ դրանց գոյության իրական ապացույցներ են հայտնվել։
«Այս հայտնագործությունը տեսությունը վերածում է իրականության։ Այժմ լուսնային այսպիսի քարանձավի ներսում բնակելի մոդուլի նախագծումը շատ իրական խնդիր է դառնում»,-նշում են Nature Astronomy ամսագրում հրապարակված հետազոտության հեղինակները: Փորձագետները կարծում են, որ այս հայտնագործությունը կարող է զգալիորեն ազդել ՆԱՍԱ-ի և մասնավոր ընկերությունների պլանների վրա՝ երկարաժամկետ լուսնային բնակավայրեր ստեղծելու համար։ Ակնկալվում է լուսնային քարանձավների հետազոտման և զարգացման տեխնոլոգիաների զարգացման նկատմամբ հետաքրքրության աճ:
Այնուամենայնիվ, գիտնականները զգուշացնում են, որ թեև լուսնային քարանձավի հայտնաբերումը մեծ առաջընթաց է Լուսնի հետազոտման գործում, այն չի երաշխավորում հաջողություն, քանի որ քարանձավը գտնվում է խառնարանի խորքում, ինչը կդժվարացնի մուտքը քարանձավ: Նաև անհայտ են դրա չափերը․ այն կարող է չափազանց փոքր լինել կամ առհասարակ պիտանի չլինել՝ բեկորների և փոշու պատճառով: Այնուամենայնիվ, դրա գոյության փաստը նոր հեռանկարներ է բացում և կարող է շրջադարձային դառնալ ապագա առաքելությունների պլանավորման գործում:

На Луне впервые нашли пещеру։ там можно разместить первое поселение
Итальянские астрономы сделали открытие, которое может изменить планы по освоению Луны. Анализ данных с лунного орбитального зонда позволил выявить подповерхностную пещеру, способную стать идеальным местом для создания лунной базы.
Группа учёных под руководством Леонардо Каррера и Лоренцо Бруццоне изучила радарные снимки лунной поверхности, сделанные в 2010 году с помощью межпланетной станции NASA «Lunar Reconnaissance Orbiter» (LRO). Исследователи пришли к выводу, что на одном из участков отражение сигнала указывает на наличие подземной полости или туннеля длиной в десятки метров, сообщает «TechCrunch».
Обнаруженная пещера расположена на глубине около 100 метров в районе Моря Спокойствия, недалеко от места посадки «Аполлон-11». По мнению учёных, она может обеспечить надёжную защиту от радиации, метеоритов и экстремальных температурных колебаний на поверхности Луны. До недавнего времени такие туннели существовали лишь в теории, но теперь появились реальные доказательства их существования.
«Это открытие превращает теорию в реальность. Теперь проектирование жилого модуля внутри такой лунной пещеры становится вполне реальной задачей», – отмечают авторы исследования, опубликованного в журнале «Nature Astronomy». Эксперты считают, что данное открытие может существенно повлиять на планы NASA и частных компаний по созданию долговременных лунных поселений. Ожидается всплеск интереса к разработке технологий для исследования и освоения лунных пещер.
Однако учёные предупреждают, что хотя открытие лунной пещеры и является большим шагом вперёд в освоении Луны, оно не гарантирует успех, так как пещера расположена в глубине кратера, что осложняет к ней доступ. Её размеры неизвестны, она может оказаться слишком маленькой или вообще непригодной для поселения из-за обломков и пыли. Тем не менее, сам факт её существования открывает новые перспективы и может стать поворотным моментом в планировании будущих миссий.