«Սա հերթական քաղաքական շոուն է, արդեն՝ ԲԴԽ մասնակցությամբ». Երկրորդ նախագահի գրասենյակի ղեկավար
«Դատավոր Դանիբեկյանի լիազորությունները պետք է դադարեցվեին ոչ թե ձգձգելու, այլ՝ ապօրինի և հակասահմանադրական քրեական գործն ավելի վաղ չկարճելու, նախագահ Քոչարյանին, ապօրինաբար, շուրջ 1,5 տարի կալանավորված պահելու համար»,-Yerevan.Today-ի հետ զրույցում ասաց ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գրասենյակի ղեկավար Բագրատ Միկոյանը՝ մեկնաբանելով դատավոր Աննա Դանիբեկյանի լիազորությունները դադարեցնելու մասին ԲԴԽ որոշումը:
Հիմնավորելով իրենց որոշումը, ԲԴԽ նախագահ Կարեն Անդրեասյանը հանրությանը «Սիլվայի գործ» անունով քրգործը համարել էր ամենակարևորներից մեկը և նշել, որ դատավարությունը ողջամիտ ժամկետում չի իրականացրել, ձգձգել է:
Բագրատ Միկոյանը նաև ասաց. «Սա հերթական քաղաքական շոուն է, արդեն՝ ԲԴԽ մասնակցությամբ»:
Հիշեցնեմ, որ ԲԴԽ նախագահի համար «պատմության ամենակարևոր», իսկ բոլորին ավելի հայտնի՝ «Սիլվայի գործով» դեռևս 2019 թվականին դատարաններն իրենց որոշումներով արձանագրել էին, որ դրանում նույնիսկ հիմնավոր կասկած չկար»:

Это еще одно политическое шоу, уже с участием ВСС – руководитель офиса второго президента
Полномочия судьи Данибекян должны были быть прекращены не за затягивание, а за то, что она своевременно не прекратила незаконное и антиконституционное уголовное дело, за незаконное содержание президента Кочаряна под стражей около 1,5 лет. Об этом в беседе с «Yerevan.Today» заявил руководитель Офиса второго президента Армении Роберта Кочаряна Баграт Микоян, комментируя решение Высшего судебного совета (ВСС) о прекращении полномочий судьи Анны Данибекян.
Отметим, обосновывая свое решение, председатель ВСС Карен Андреасян назвал уголовное дело известное общественности как «дело Сильвы» одним из самых важных и отметил, что судебное разбирательство не было проведено в разумные сроки и слишком затянулось.
По словам Микояна, «это еще одно политическое шоу, уже с участием ВСС».
«Напомню, что по уголовному делу, которое председатель ВСС считает «самым важным в истории», а другим более известно как «дело Сильвы», суды еще в 2019 году своими решениями зафиксировали отсутствие в нем даже обоснованных подозрений», – отметил Баграт Микоян.