Պակիստանում ձերբակալել են նախկին վարչապետ Խանին և նրա կնոջը
Պակիստանի դատարանը մինչև հուլիսի 22-ը ձերբակալել է նախկին վարչապետ Իմրան Խանին և նրա կնոջը՝ Բուշրա Բիբիին, նոր մեղադրանքով՝ կապված ենթադրյալ «պաշտոնի չարաշահման հետ՝ պետական գանձարանից նվերներ ձեռք բերելու համար»: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից:
Պակիստանի ազգային հաշվետվության բյուրոն՝ հակակոռուպցիոն գործակալությունը, նոր մեղադրանք է առաջադրել մեկ օր անց այն բանից հետո, երբ հուլիսի 13-ին Իսլամաբադի դատարանը բավարարել էր Խանի և նրա կնոջ բողոքարկումը՝ չեղյալ համարելով անօրինական ամուսնության գործով դատավճիռը․ դա վերջին դատական ​​գործն էր, որ «Պակիստան Թեհրիկ ի Ինսաֆ» (PTI) կուսակցության հիմնադրին պահում էր բանտում:
Ամուսինները պետք է դատարանի առաջ կանգնեն հուլիսի 22-ին։
2018-2022 թթ. Պակիստանի կառավարությունը գլխավորած Իմրան Խանը պաշտոնանկ է արվել 2022 թվականի ապրիլի 10-ին՝ նրան անվստահության քվե հայտնելու արդյունքում։ 2023 թվականի օգոստոսին Խանը ձերբակալվել է պետական ​​գանձարանում պահվող թանկարժեք իրերի վաճառքի հետ կապված խարդախության գործով։ Ավելի ուշ նրա դեմ առաջադրվել են ևս մի շարք մեղադրանքներ, որոնցից մեկն էր պետական ​​դավաճանությունը՝ կապված գաղտնի հեռագրի հրապարակման հետ։ Խանի կողմից ներկայացված բողոքարկման քննարկման ընթացքում նրան առաջադրված մեղադրանքների մեծ մասը հանվել է, բայց նախկին վարչապետը մնացել է կալանքի տակ անօրինական ամուսնության գործով։
Ավելի վաղ ՄԱԿ-ի կամայական ձերբակալությունների աշխատանքային խումբը պահանջել էր անհապաղ ազատ արձակել բանտարկված նախկին վարչապետին՝ հայտարարելով, որ նրա դեմ հարուցված առնվազն երկու գործեր «քաղաքական դրդապատճառներ ունեն» և ուղղված են երկրի քաղաքական կյանքից նրա հեռացմանը:

Суд в Пакистане арестовал экс-премьера Имрана Хана и его жену
Бывший премьер-министр Пакистана Имран Хан и его жена Бушра Биби арестованы до 22 июля по решению суда в связи с новым обвинением. Им инкриминируют злоупотребление властью для приобретения подарков в государственной сокровищнице Тошахана, сообщил телеканал «Geo».
Суд Исламабада 13 июля отменил вердикт по делу о незаконном браке в отношении Хана и Биби, удовлетворив апелляцию супругов. Это было последнее судебное дело, из-за которого политик оставался в заключении.
Но менее чем через день Национальное бюро подотчётности – антикоррупционное агентство Пакистана – выдвинуло новое обвинение против основателя партии «Техрик-и-Инсаф». Супругов допросят в тюрьме Адиала, а 22 июля они предстанут перед судом.
Адвокат Хана и Биби назвал арест противозаконным и заявил, что Верховный суд уже рассматривает ходатайство об освобождении под залог.
Имрану Хану, руководившему правительством Пакистана с 2018 года, в апреле 2022 года вынесли вотум недоверия и сместили с должности. В августе 2023 года его арестовали по делу о мошенничестве, связанном с продажей ценностей из государственной сокровищницы Тошахана. Позже в отношении политика выдвинули ряд других обвинений, в том числе о госизмене. Большинство обвинений были сняты в ходе рассмотрения апелляций, которые подал Хан. Бывший премьер оставался под арестом по делу о незаконном браке.