ՌԴ-ում անօրինական միգրանտներին կարգելվի աշխատել որպես առաքիչ և տաքսու վարորդ
Ռուսաստանի իշխանությունները կարգելեն տաքսիների և առաքման ագրեգատորներին պատվերներ տալ միգրանտներին՝ առանց Ռուսաստանում աշխատելու թույլտվության։ Հարթակները պետք է ինքնուրույն վերահսկեն իրենց օգտատերերի կողմից միգրացիոն օրենքների պահպանումը: Դա բխում է հարթակային զբաղվածության մասին օրինագծի նոր տարբերակից, որին ծանոթացել է «Վեդոմոստին»:
Փաստաթղթի մշակման աշխատանքային խմբի ղեկավար Անդրեյ Իսաևի խոսքով, օրինագծի հայեցակարգը հավանություն է ստացել «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության նախագահ Դմիտրի Մեդվեդևի հետ հանդիպմանը։ Հանդիպման ընթացքում Մեդվեդևը հանձնարարել է օրինագիծը ներկայացնել Պետդումա՝ նշելով, որ սա ոլորտի կարգավորման միայն սկիզբն է, և փաստաթուղթը կկատարելագործվի հարթակային զբաղվածության զարգացմանը զուգընթաց։ Ակնկալվում է, որ խորհրդարանի կողմից ընդունվելուց հետո օրենքն ուժի մեջ կմտնի 2025 թվականի մարտի 1-ից։
Ընդ որում, վերջին տարբերակը, որը քննարկվել է հուլիսի 10-ին, վերջնական չէ, պարզաբանել է Իսաևը։ Ըստ նրա, նախագծի վերաբերյալ դիտողություններ են արել «սոցիալական գործընկերները» (արհմիությունների ներկայացուցիչներ և այլն): Քննարկմանը ծանոթ «Վեդոմոստի»-ի զրուցակիցներն ընդգծել են, որ փաստաթղթում փոքր փոփոխություններ են կատարվելու։ Օրինակ, հարթակի աշխատողների համար հնարավոր կլինի անդամակցել արհմիություններին:
Այս պահին օրինագծի հեղինակներն առաջարկել են ութ նոր կետ, որոնք պետք է կատարեն ագրեգատոր հարթակները, իսկ դրանց ընդհանուր թիվը հասցվել է 19-ի: Այսպիսով, հարթակները պետք է նախապատվություններ տան այն օգտատերերին, որոնք ինքնուրույն մուծումներ են կատարում կենսաթոշակային, ապահովագրության սոցիալական և բժշկական ծրագրերին:
Նաև օրինագծի նոր տարբերակով վերացվել է օգտատերերին պատվերի ոչ պատշաճ կատարման համար տուգանելու հնարավորությունը։ Այժմ հնարավոր է միայն սահմանափակել նրանց մուտքը հարթակ և կիրառել պատասխանատվության միջոցներ, որոնք նախատեսված են քաղաքացիական իրավական պայմանագրով։
Կարգավորումը կտարածվի Դաշնային հարկային ծառայության կողմից վարվող թվային հարթակների գրանցամատյանում ընդգրկված կայքերի նկատմամբ: Դրան միանալը կդառնա պարտադիր, այլ ոչ թե կամավոր, ինչպես հիմա է։ Միևնույն ժամանակ, փոփոխությունները չեն վերաբերի Avito, Profi.ru և YouDo, ինչպես նաև CIAN , «Островка» և Booking ազդագրերին։
Ազգային հետազոտական ​​համալսարանի Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի ուսումնասիրության համաձայն, ռուսաստանցիների միջին եկամուտը, որոնք մշտապես կամ երբեմն աշխատում են տարբեր առցանց հարթակներում, երկու տարում աճել է ավելի քան 40%-ով՝ ամսական 15 հազարից հասնելով 21,3 հազար ռուբլու: Նման աշխատանքից միջին ամսական եկամուտն ամենաշատն է աճել (55%-ով) նրանց համար, ում համար դա նրանց հիմնական աշխատանքն է՝ 31,5 հազարից մինչև 48,8 հազար ռուբլի:

В РФ нелегальным мигрантам запретят работать курьерами и таксистами
Российские власти запретят агрегаторам такси и доставки выдавать заказы мигрантам без разрешения на работу в России. Платформы должны будут самостоятельно контролировать соблюдение миграционного законодательства своими пользователями. Это следует из новой версии законопроекта о платформенной занятости, с которой ознакомились «Ведомости».
По словам руководителя рабочей группы по разработке документа Андрея Исаева, концепция законопроекта была одобрена на совещании у председателя партии «Единая Россия» Дмитрия Медведева. В ходе совещания Медведев поручил внести законопроект в Госдуму, отметив, что это только начало регулирования сферы и документ будет совершенствоваться с развитием платформенной занятости. Предполагается, что после принятия парламентом закон вступит в силу 1 марта 2025 года.
При этом последняя версия, которую обсуждали 10 июля, не является финальной, уточнил Исаев. По его словам, «социальные партнеры» (представители профсоюзов и др.) высказали замечания к проекту. Знакомые с ходом обсуждения собеседники «Ведомостей» подчеркнули, что в документ будут вносить небольшие изменения. К примеру, будет предусмотрена возможность платформенных занятых вступать в профсоюзы.
На данный момент авторы законопроекта предложили 8 новых пунктов, которые необходимо будет выполнять платформам-агрегаторам, а их общее число выросло до 19. Так, платформы должны будут предоставлять преференции тем пользователям, которые самостоятельно делают взносы в пенсионные, социальные и медицинские программы страхования.
Также в новой версии законопроекта исключили возможность штрафовать пользователей за ненадлежащее исполнение заказа. Теперь им можно будет только ограничивать доступ к платформе и применять меры ответственности, которые предусмотрены договором гражданско-правового характера.
Регулирование распространится на площадки, включенные в реестр цифровых платформ, который ведет Федеральная налоговая служба (ФНС). Вступление в него станет обязательным, а не добровольным, как сейчас. При этом изменения не коснутся досок объявлений – «Авито», «Profi.ru» и «YouDo», а также ЦИАНа, «Островка» и «Booking».
Согласно исследованию НИУ ВШЭ, средний доход россиян, постоянно или эпизодически работающих через различные онлайн-платформы, за два года вырос более чем на 40% – с 15 тыс. до 21,3 тыс. руб. в месяц. Больше всего (на 55%) вырос средний месячный доход от такой занятости у тех, для кого она является основной работой, – с 31,5 тыс. до 48,8 тыс. руб.