Թուրքիայի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին հակասում է ՇՀԿ հիմնարար փաստաթղթերին. Պեսկով
Կրեմլը տեղյակ է, որ Թուրքիան մտադիր է անդամակցել Շանհայի համագործակցության կազմակերպությանը, բայց այդ երկրի անդամակցությունը ՆԱՏՕ-ին հակասում է ՇՀԿ հիմնարար փաստաթղթերին: Այս մասին լրագրողներին հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Որոշակի հակասություններ կան՝ կապված Թուրքիայի որպես ՆԱՏՕ-ի անդամի պարտավորությունների և ՇՀԿ-ի հիմնարար փաստաթղթերում ամրագրված աշխարհայացքի հետ»,-նշել է Կրեմլի ներկայացուցիչը:
Պեսկովը հստակեցրել է, որ դեռևս հստակ ժամկետ չկա Թուրքիայի հնարավոր անդամակցության համար: Նա պարզաբանել է, որ քննարկման շատ թեմաներ կան, և շատ երկրներ հետաքրքրություն են ցուցաբերում ՇՀԿ-ի նկատմամբ, ուստի այս թեման անընդհատ օրակարգում է։
Ավելի վաղ Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Վաշինգտոնում ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովից հետո կայացած ասուլիսի ժամանակ ասել էր, որ Թուրքիան մտադիր է ՇՀԿ-ի լիիրավ անդամ դառնալ:
Էրդողանը նաև մասնակցել է հուլիսի 3-4-ը Աստանայում կայացած ՇՀԿ գագաթնաժողովին, որտեղ ընդգծել է կազմակերպության շրջանակներում Ռուսաստանի և Չինաստանի հետ հարաբերությունները զարգացնելու ձգտումը:

Членство Турции в НАТО создает сложности для ее вступления в ШОС – Песков
Кремль осведомлен о намерении Турции вступить в Шанхайскую организацию сотрудничества, но членство Турции в НАТО противоречит основополагающим документам ШОС. Об этом сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков.
«Существуют определенные противоречия, связанные с обязательствами Турции как члена НАТО и с мировоззрением, закрепленным в основополагающих документах ШОС», – отметил представитель Кремля.
Песков уточнил, что пока нет точных сроков для возможного вступления Турции в организацию. Он пояснил, что существует множество тем для обсуждения, и что многие страны проявляют интерес к ШОС, поэтому эта тема постоянно на повестке дня.
Ранее президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил на пресс-конференции в Вашингтоне по итогам саммита НАТО, что Турция намерена стать полноправным членом ШОС.
Эрдоган также принял участие в саммите ШОС в Астане 3-4 июля, где он подчеркнул стремление развивать отношения с Россией и Китаем в рамках организации.