ԵՄ-ն դադարեցնում է Վրաստանի անդամակցության գործընթացը
«ԵՄ երկրների ղեկավարները համաձայնել են դադարեցնել ԵՄ-ին Վրաստանի անդամակցության գործընթացը», լրագրողներին տեղեկացրել է Վրաստանում Եվրամիության դեսպան Պավել Գերչինսկին «Եվրամիության ընդլայնումը՝ աշխարհաքաղաքական անհրաժեշտություն և Եվրամիության թեկնածու երկրների հետագա քայլերը» երկօրյա միջազգային համաժողովում: Այս մասին տեղեկացրել է SOVA-ն։
«Հունիսի 27-ին ԵՄ ղեկավարները, նախագահները և վարչապետերը հանդիպել են Բրյուսելում և ընդունել մի քանի կարևոր որոշումներ, համաձայնեցրել ԵՄ ռազմավարական օրակարգը, հասել համաձայնության ԵՄ ապագա ղեկավարների մասին, հաստատել մեր հավատարմությունն Ուկրաինայի պաշտպանությանը և, ցավոք, և ես ցավում եմ ասել դա, նրանք նաև համաձայնեցրել են դադարեցնել Եվրամիությանը Վրաստանի անդամակցության գործընթացը։
Այս մասին շատ հստակ ասված է Եվրոպական խորհրդի եզրակացությունում։ Շատ ուշադիր կարդացեք։ Վրաստանի ներկա կառավարության մտադրությունները պարզ չեն Եվրամիության ղեկավարների համար։ Օտարերկրյա ազդեցության թափանցիկության մասին օրենքը ակնհայտորեն հետքայլ է...
Հակաարևմտյան, հակաեվրոպական հռետորաբանությունը անհամատեղելի է Եվրամիությանն անդամակցելու հայտարարված նպատակի հետ։ Ցավոք, ներկա պահին Եվրամիությանը Վրաստանի անդամակցությունը դադարեցվել է։ Դա իսկապես տխուր է և հոգեցունց»,-ասել է դեսպանը։
Եվրամիությունը սառեցրել է նաև Վրաստանի պաշտպանության նախարարությանը 30 մլն եվրոյի հատկացումը օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի պատճառով:
«ԵՄ ղեկավարները որոշել են սառեցնել միջոցները, որոնք հատկացվել էին Վրաստանի պաշտպանության ուժերի աջակցման համար Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամի շրջանակում։ Այս պահին դրամական միջոցները, որոնք մենք նախատեսում էինք հատկացնել ՊՆ-ին, 30 մլն եվրո, սառեցվել են»,-տեղեկացրել է դեսպանը։

Лидеры стран ЕС согласились остановить процесс вступления Грузии и заморозили выделенные €30 млн – посол Евросоюза
«Лидеры стран ЕС согласились остановить процесс вступления Грузии в ЕС», – сообщил посол Евросоюза в Грузии Павел Герчинский журналистам на двухдневной международной конференции «Расширение Евросоюза – геополитическая необходимость и дальнейшие шаги для стран-кандидатов в Евросоюз», передает SOVA.
«27 июня лидеры, президенты и премьер-министры ЕС встретились в Брюсселе и приняли несколько важных решений, согласовали стратегическую повестку дня ЕС на следующий период, достигли соглашения о будущих лидерах ЕС, подтвердили нашу твердую приверженность защиты Украины, и, к сожалению, и мне жаль говорить это, они также согласились остановить процесс присоединения Грузии к Европейскому Союзу. Об этом очень четко сказано в заключении Европейского совета. Прочтите очень внимательно. Намерения нынешнего правительства Грузии неясны для лидеров Евросоюза. Закон о прозрачности иностранного влияния явно является шагом назад… Также антизападная, антиевропейская риторика совершенно несовместима с декларируемой целью вступления в Евросоюз. К сожалению, на данный момент вступление Грузии в Евросоюз приостановлено. Это действительно грустно и душераздирающе», – сказал посол.
Европейский союз заморозил выделенные для министерства обороны Грузии €30 млн из-за закона об иностранных агентах, сообщил посол: «Лидеры ЕС решили заморозить деньги, которые были выделены для поддержки Сил обороны Грузии в рамках Европейского фонда мира. К этому моменту деньги, которые мы планировали перечислить Минобороны, €30 млн, заморожены».