ԱՄՆ-ի շահերից է բխում տարածաշրջանում անկայունության օջախ ստեղծելը. Միխայիլ Թիլման (տեսանյութ)
Alpha News-ի եթերում ԱՄՆ-ի աստվածաբանական և քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Միխայիլ Թիլմանը մեկնաբանել է ԱՄՆ-ի նպատակներն ու խնդիրները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում:
«ԱՄՆ-ն ցանկանում է ոչ միայն Հայաստանին ու Ադրբեջանին դուրս հանել Ռուսաստանի ազդեցության ուղեծրից, ինչպես հետխորհրդային հանրապետությունները, այլ նաև ցանկալի է նրանց ներգրավել ՆԱՏՕ-ի ուղեծրում այս կամ այն չափով։ Հարավային Կովկասում ԱՄՆ-ի նպատակը երկակի է։ Առաջինն՝ իսկապես խարխլել Ռուսաստանը կամ փորձել խարխլել Ռուսաստանն իր հարավային սահմաններին։ Եվ դրա համար Հայաստանը հենց ամենագրավիչ օբյեկտն է։
Երկրորդ կետը, որը շատ կարևոր է, այն է, որ, ըստ էության, համաշխարհային առևտուրը, հայտնի Մետաքսի մեծ ճանապարհը անցնում է կամ ուղղակիորեն Կովկասով, կամ Հարավային Կովկասի մոտով: Իսկ ամերիկացիների համար, բնականաբար, աշխարհում գերիշխելու համար շատ կարևոր է ինչ-որ վերահսկողություն ունենալ դրա վրա։
Այսինքն՝ այստեղ երկու նպատակ է հետապնդվում։ Առաջինը՝ Հայաստանին և Ադրբեջանին Ռուսաստանից ինչ-որ կերպ հեռացնելն է»,-ասել է Թիլմանը:
Փորձագետի կարծիքով՝ ռազմավարական ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությունից դրական արդյունքներ սպասել պետք չէ․
«Մեկ այլ կետ էլ է շատ կարևոր։ Որքանո՞վ է վստահելի Միացյալ Նահանգների նման դաշնակիցը: Միացյալ Նահանգներին պետք է միայն ինքը՝ Միացյալ Նահանգները։ Ամերիկացիներին պետք են միայն իրենք՝ ամերիկացիները։ Ամերիկացիներն օգտագործում են այն, ինչ իրենց հարմար է։ Ամերիկացիները ցանկացած պահի կարող են շրջվել 180 աստիճանով և ասել Հայաստանին, որ շարունակի ինքնուրույն որոշել իր հարցերը։ Անձամբ ես ռազմավարական ոլորտում հայ-ամերիկյան համագործակցությունից առանձնապես դրական արդյունքներ չեմ ակնկալում»,- նշել է Թիլմանը։
Փորձագետի կարծիքով՝ ամերիկացիները ցանկանում են տարածաշրջանում անկայունության օջախ ստեղծել։
«Ամերիկացիների համար կարևորն այն է, որ ինչ-որ անկայունություն լինի, և որ Հայաստանը դուրս գա Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից (ՀԱՊԿ), ինչը, ի դեպ, գրեթե լուծված հարց է։ Հայաստանը դժվար թե դուրս գա տնտեսական ասոցիացիայից, դա հեշտ չէ, բայց ՀԱՊԿ-ից կարող է։ Տարածաշրջանում անկայունության պոտենցիալ օջախ ստեղծելը, դա, բնականաբար, բխում է ԱՄՆ շահերից։
ՀԱՊԿ-ից Հայաստանի դուրս գալը տեղի կունենա Հայաստանի ղեկավարության ներկայիս կուրսի արդյունքում։ Եվ նրանք (Հայաստանի իշխանությունները), բնականաբար, հույս ունեն, որ ամերիկացիներին դա շատ դուր կգա, իսկ նրանց, իրոք, դուր կգա»,-եզրափակել է Թիլմանը։
Փորձագետը նաև մեկնաբանել է Իրանում տեղի ունեցած վերջին ընտրությունները, ԱՄՆ նախագահի թեկնածուների բանավեճերը, ինչպես նաև Հայաստանի կողմից Պաղեստինի անկախության ճանաչումը։

В интересах США создать очаг нестабильности в регионе – Михаил Тильман (видео)
В эфире «Alpha News» директор Центра богословско-политических исследований в США Михаил Тильман прокомментировал цели и задачи США в регионе Южного Кавказа.
«США хочет не просто вырвать Армению и Азербайджан из орбиты влияния России, как постсоветские республики, но и желательно вовлечь их в орбиту НАТО в том или ином качестве. Цель США на Южном Кавказе двоякая. Первое это действительно подорвать Россию или попытаться подорвать Россию на ее южных рубежах. И для этого Армения как раз является наиболее привлекательным объектом.
Второй момент, очень важный, заключается в том, что по сути дела мировая торговля, знаменитый Великий Шелковый путь проходит или прямо через Кавказ, или около Южного Кавказа. А американцам, естественно, для доминирования в мире очень важно иметь какой-то контроль над этим.
То есть тут преследуются две цели. Первая более приземленная цель – это отдалить Армению и Азербайджан каким-то образом от России», – сказал Тильман.
По мнению эксперта, положительных результатов от армяно-американского сотрудничества в стратегической сфере ждать не стоит.
«Другой момент очень важный. Насколько такой союзник как США является надежным.
Соединенным Штатам нужны только сами Соединенные Штаты. Американцам нужны только сами американцы. Американцы пользуются тем, что удобно им. Американцы могут в любой момент развернуться на 180 градусов и сказать Армении дальше сами решайте свои вопросы. Лично я не жду каких-то особо положительных результатов от армяно-американского сотрудничества в стратегической сфере», – отметил Тильман.
По словам эксперта, американцы хотят создать очаг нестабильности в регионе.
«Для американцев главное, чтобы была какая-то нестабильность, и чтобы Армения вышла из Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), что, кстати, почти решенный вопрос. Армения вряд ли выйдет из экономической ассоциации, это невозможно просто, но из ОДКБ вполне может.
Создать потенциально очаг нестабильности в регионе, это, естественно, в интересах США. Выход Армении из ОДКБ произойдет как результат нынешнего курса армянского руководства. И они (власти Армении), естественно, рассчитывают на то, что американцам это очень понравится, а им это, действительно, понравится», – заключил Тильман.
Эксперт также прокомментировал прошедшие выборы в Иране, дебаты кандидатов в президенты США, а также признание Арменией независимости Палестины.