Ղազախստանում մեկնարկել են Կենտրոնական Ասիայի երկրների և Ադրբեջանի զորավարժությունները
Ղազախստանի արևմտյան Մանգիստաուի մարզում մեկնարկել են «Բիռլեստիկ-2024» տարածաշրջանային միջազգային զորավարժությունները՝ Ադրբեջանի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի զինծառայողների մասնակցությամբ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Ղազախստանի պաշտպանության նախարարությունը։
«Զորավարժանքները տեղի կունենան «Օյմաշա» զորավարժարանում, ինչպես նաև Տոկմակի հրվանդանից 2 կմ հեռավորության վրա գտնվող ծովային տեղամասում: Հուլիսի 8-ից մինչև 17-ը զորակազմերը կնախապատրաստեն և կիրականացնեն զինված հակամարտության տեղայնացման համատեղ գործողություն»,-ասված է Ղազախստանի պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության մեջ:
Զորավարժություններին կներգրավվեն շուրջ 4 000 զինծառայող և մինչև 700 միավոր զենք ու զինտեխնիկա։
«Մարտավարական դրվագները կխաղարկվեն ցամաքային և օդային հետախուզական խմբերի, ռազմածովային հատուկ նշանակության ուժերի, բանակի և առաջնագծի օդուժի խմբերի, ռազմանավերի և կատերների անձնակազմերի, հրետանային խմբերի, գրոհային և տանկային ստորաբաժանումների մասնակցությամբ»,-հավելել են գերատեսչությունում։
Զորավարժությունների շրջանակներում կանցկացվեն նաև մշակութային-ժամանցային և սպորտային միջոցառումներ։ Բացի այդ, կկազմակերպվեն ռազմա​​կիրառական սպորտաձևերի, մարտավարական կողմնորոշման և բանակային մարտավարական հրաձգության մրցումներ:

В Казахстане начались учения стран Центральной Азии и Азербайджана
На западе Казахстана в Мангистауской области начались международные военные учения «Бирлестик-2024» с участием военнослужащих Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана и Узбекистана. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает Министерство обороны Казахстана.
«Военные маневры состоятся на полигоне Оймаша, а также на морском участке в 2 км от мыса Токмак. С 8 по 17 июля воинские контингенты подготовят и проведут совместную операцию по локализации вооруженного конфликта», – говорится в сообщении Минобороны Казахстана.
В учениях будут задействованы около 4000 военнослужащих и до 700 единиц вооружения и военной техники.
«Тактические эпизоды будут разыграны с участием групп наземной и воздушной разведки, морского спецназа, экипажей армейской и фронтовой авиации, военных кораблей и катеров, артиллерийских расчетов, штурмовых и танковых подразделений», – добавили в ведомстве.
В рамках учений также пройдут культурно-досуговые и спортивные мероприятия, будут организованы соревнования по военно-прикладным видам спорта, тактическому ориентированию и армейской тактической стрельбе.