Ֆրանսիայի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթել են ձախերը
Ֆրանսիայի խորհրդարանական ընտրություններում հաղթանակ է տարել «Նոր ժողովրդական ճակատ» ձախ կուսակցությունների կոալիցիան՝ Ժան Լյուկ Մելանշոնի գլխավորությամբ ստանալով 182 տեղ, հայտնում է Monde պարբերականը։
Մելանշոնն արդեն հայտարարել է, որ իր քաղաքական ուժը մտադիր չէ կոալիցիա կազմել Էմանուել Մակրոնի դաշինքի հետ: Ավելի վաղ նա Ֆրանսիայի նախագահին կոչ էր արել ընտրություններում առաջատար դաշինքին հանձնարարել կառավարություն ձևավորել:
Երկրորդ տեղը զբաղեցրել Է Մակրոնի կոալիցիան՝ 168 տեղ։ Երրորդը Մարին Լը Պենի «Ազգային միավորումն» է 143 տեղով։
Ընդ որում, ընտրությունների առաջին փուլում Լը Պենի կուսակցությունը հավաքել է ամենաշատ ձայները, և նրան խորհրդարանում մեծամասնություն էին կանխատեսել։
Ֆրանսիական TF1-ին տված հարցազրույցում քաղաքական գործիչը նշել է, որ ինքը շատ հիասթափություններ է ունեցել, ու հիմա այս արդյունքն ինքը դիտում է որպես ապագա հաղթանակի հետաձգում։
Հիշեցնենք՝ հունիսի 30-ին տեղի ունեցած ընտրությունների առաջին փուլում մասնակցությունը ռեկորդային է եղել՝ գերազանցելով 66 տոկոսը։ Աջակողմյան «Ազգային միավորում» կուսակցությունը Հանրապետականների կուսակցության դաշնակիցների հետ միասին հավաքել էր ձայների 33,15 տոկոսը, ձախակողմյան «Նոր ժողովրդական ճակատ» դաշինքը ստացել էր 27,99 տոկոսը, նախագահ Էմանուել Մակրոնի կոալիցիան երրորդն էր 20,04 տոկոսով:

На выборах во Франции победили левые
Коалиция левых партий «Новый народный фронт» одержала победу на парламентских выборах во Франции, получив 182 места в Национальном собрании страны. Это следует из данных МВД Франции, публикуемых газетой «Monde».
По данным издания, МВД Франция по итогам подсчета определило все 577 из 577 мест в Национальном собрании.
Второе место заняла коалиция «Вместе» Эммануэля Макрона, получив 168 мест в Нацсобрании. «Национальное объединение» Марин Ле Пен заняло третье место на парламентских выборах, получив 143 места в нижней палате парламента страны.
Далее следует партия республиканцев с 45 местами.
Как заявил лидер «Нового народного фронта» Жан-Люк Меланшон, его политическая сила не намерена вступать в коалицию с блоком Эммануэля Макрона. Ранее он призвал президента Франции поручить лидирующему на выборах альянсу формирование правительства.
Отметим, что в первом туре правая партия «Национальное объединение» вместе с союзниками из партии республиканцев набрала 33,15% голосов, блок левых «Новый народный фронт» получил 27,99%, коалиция президента Эммануэля Макрона оказалась на третьем месте, набрав 20,04%.