Անվստահություն հայտնելու գործընթացը առաջին քայլն է, կարևոր է բոլորի ներկայությունն անխտիր. Բագրատ Սրբազան (տեսանյութ)
Ժամը 16։00-ին ԱԺ խորհրդի նիստը ընդդիմության պահանջով վարչապետին անվստահություն հայտնելու գործընթացի առաջին քայլն է: Այս մասին այսօր՝ հունիսի 10-ին, Բաղրամյան պողոտայում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Բագրատ Սրբազանը։
Նա նշեց, որ դեռևս վարչապետի թեկնածու առաջադրելու հարց չկա։ «Հաջորդական քայլերն ըստ այդմ կլինեն»,-ասաց նա։
Հարցին, թե իր առաջադրման համար երկքաղաքացիությունն արդյո՞ք խնդիր չէ՝ Սրբազանը պատասխանեց. «Այստեղ ամբողջը հիմնված է ոչ թե օրենքի գերակայության, այլ իրավունքի գերակայության վրա։ Երկրորդ՝ դա էլ ինձ համար խնդիր չէ, կարևորն արդյունքի հասնելն է։ Ամեն ինչ անելու ենք բոլոր ճանապարհներով՝ իրավական, օրինական, որպեսզի այդ արդյունքն արձանագրվի։ Իսկ արդյունքը մեկն է՝ այս մարդու հեռանալը կամ հեռացումը, ուրիշ ճանապարհ չկա»։
Բագրատ Սրբազանը նկատեց, որ թեև անձրև է գալիս, սակայն ոչ մեկը տուն չի գնացել և դա է սարսափեցնում իշխանություններին:
Հարցին՝ կա՞ երաշխիք, որ եթե կառավարությանն անվստահություն հայտնելու հարցով արտահերթ նիստ հրավիրվի, ՔՊ-ական պատգամավորները կապահովեն, որ այն կայանա, Սրբազանը պատասխանեց. «Կտեսնենք, կերևա: Ընթացքը գնում է, կշարունակվի, կտեսնենք»:
Վերջում Բագրատ Սրբազանը կրկին կոչ արեց բոլորին ժամը 15։30-ին լինել Բաղրամյան-Դեմիրճյան խաչմերուկում։

Баграт Србазан: «Вотум недоверия премьер-министру – лишь первый шаг. Присутствие всех очень важно» (видео)
Заседание Совета Национального собрания Армении в 16:00 по требованию оппозиции – первый шаг в процессе выражения недоверия премьер-министру. Об этом заявил в беседе с журналистами на проспекте Баграмяна Еревана 10 июня лидер движения «Тавуш во имя Родины», архиепископ Баграт Србазан.
По его словам, вопрос выдвижения кандидата в премьер-министры пока не стоит.
«Дальнейшие шаги будут соответствующими», – заявил Галстанян.
На вопрос, не является ли его двойное гражданство проблемой для выдвижения, архиепископ ответил: «Во-первых, здесь все основано не на верховенстве закона, а на верховенстве права. Во-вторых, для меня это не проблема, главное – добиться результата. Мы предпримем все для того, чтобы этот результат был зафиксирован. А результат лишь один – уход или отстранение этого человека, другого пути нет».
Он заметил, что идет дождь, но никто не возвращается домой, именно это и ужасает представителей властей.
Священнослужитель вновь призвал всех собраться в 15։30 на перекрестке проспект Баграмяна-улица Демирчян.