Տիգրան Խզմալյան. «Վահագն Չախալյանը ջավախահայության Հրանտ Դինքն է»
«Սարդարապատ» շարժման անդամ, կինոռեժիսոր Տիգրան Խզմալյանն այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ Վահագն Չախալյանը ջավախահայության Հրանտ Դինքն է, ով պայքարում է ջավախահայության լինելու իրավունքի համար:
Ժամանակին քիչ էր խոսվում Հրանտ Դինքի մասին։ Հիմա, երբ նա չկա, հեշտ է ասել, որ նա մեր դրոշն է: Վահագն Չախալյանն այսօր մեզ համար Հրանտ Դինք է: Այսօր մենք հարևան երկրում ունենք քաղբանտարկյալ, ով անգամ բանտում նստած է գլխավորում ջավախահայերի պայքարը` թույլ չտալով ոտնահարել իրենց ազգային արժանապատվությունը,-ասել է Տիգրան Խզմալյանը:
–Ջավախքը նույն Հայաստանն է, և այդ մասին չպետք է մոռանալ,–ավելացրել է շարժման մեկ այլ ներկայացուցիչ Ալեք Ենիգոմշյանը՝ նկատելով, որ եթե մինչև 2000թ.-ն ջավախահայերը կարողանում էին պահպանել իրենց ազգային ինքնությունը, ապա 2000թ.–ից սկսած ՀՀ իշխանության անտարբեր քաղաքականության հետևանքով ամեն ինչ հասավ նրան, որ Հայաստանի իշխանությունները Ջավախքն սկսեցին անվանել Սփյուռք։

Тигран Хзмалян: «Сегодня Ваагн Чахалян - тот же Грант Динк для нас»
На сегодняшней пресс-конференции член движения «Сардарапат», кинорежиссер Тигран Хзмалян заявил, что  политический деятель, активист Ваагн Чахалян – тот же Грант Динк для джавахских армян, борющийся за права армян Джавахка.
«Когда-то о Гранте Динке мало говорили. Теперь, когда его нет, легко заявлять, что он наше знамя. Сегодня Ваагн Чахалян - тот же Грант Динк для нас. Сегодня в  нашей соседней стране есть политзаключенный, который, даже находясь в заточении, возглавляет борьбу джавахкских армян, не допуская посягательства на их национальное достоинство», - заметил Хзмалян.
«Джавахк – это та же Армения, и об этом нельзя забывать», - добавил другой представитель движения Алек Енигомшян, подчеркнув, что если до 2000 года армяне Джавахка и могли сохранять свою национальную идентичность, то с 2000 года вследствие безынициативной политики властей Армении всë дошло до того, что власти Армении стали называть Джавахк Диаспорой.