Ադրբեջանը կարող է պահանջել, որ սահմանին լինեն միայն ՀՀ սահմանապահներ. քաղաքագետ
Ադրբեջանը Հայաստանից կարող է պահանջել, որ սահմանին լինեն միայն ՀՀ սահմանապահները։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Բենիամին Մաթևոսյանը` անդրադառնալով ՀՀ որոշ հատվածներից ՌԴ սահմանապահների դուրսբերմանը։
Նշենք, որ ՀՀ–ում սկսվել է ռուսական սահմանապահ զորքերի դուրսբերման գործընթացը սահմանների որոշ հատվածներից։ Հայտնի է, որ գործընթացը պետք է ավարտին հասցվի օգոստոսին։
Մաթևոսյանի համոզմամբ` հայկական և ադրբեջանական կողմերի միջև կա պայմանավորվածություն, որ սահմանին չպետք է լինեն երրորդ երկրների սահմանապահներ։
«Ես չեմ զարմանա, որ այսպես կոչված խաղաղության պայմանագիրը երբ վերջնական տեսքի գա, Ադրբեջանը պահանջի, որ հայ–ադրբեջանական սահմանին չպետք է կրկնվի այն կոնֆիգուրացիան, որը կա հայ–թուրքական սահմանին։ Այսինքն` առաջնագծում այժմ կանգնած են ռուսական սահմանապահները, երկրորդ գծում կանգնած են հայաստանյան բանակայինները։ Իմ տպավորությամբ` հիմնական գործընթացներն այս գաղափարի շուրջ են տեղի ունենում, և, փաստորեն, հայաստանյան կողմը, շատ լավ հասկանալով դրա հետևանքները, Ադրբեջանի նաև այս պահանջներն է կյանքի կոչում»,–ասաց նա։
Այդպիսի պայմանավորվածության պայմաններում, քաղաքագետի խոսքով, տրամաբանական է, որ ՀԱՊԿ-ի զորքերը ևս այստեղ չեն կարող լինել ո՛չ որպես խաղաղապահներ, ո՛չ որպես լիարժեք բանակային կորպուսի ներկայացուցիչներ։ Եվ դա լիովին տեղավորվում է այն քաղաքականության մեջ, որն իրականացնում են ՀՀ իշխանությունները` աշխարհաքաղաքական վեկտորի լիակատար փոխակերպում։
«Հարց չի՞ առաջացել` ինչո՞ւ են հենց Տավուշից սկսել սահմանազատում իրականացնել։ Բացի նրանից, որ այնտեղ մենք ունեինք ամենակահավորված առաջնագիծը, դա այն տեղն էր, որտեղ կային ռուս սահմանապահներ»,–նշեց նա։
Այնուամենայնիվ, այս իրավիճակում ինքը` քաղաքագետն էլ սահմանազատումն ու սահմանագծումը անհրաժեշտ է համարում ՀՀ–ի համար։
«Անկախ նրանից` ում մոտ ինչ վերաբերմունք կա իշխանությունների նկատմամբ, գետնի վրա իրողությունները փոխվել են, և դրանք գետնի վրա պետք է ամրագրվեն։ Բայց երբ խոսում ենք Տավուշում սահմանազատման մասին` 1976 թվականի քարտեզների հիման վրա, իսկ դուք գիտե՞ք` Սյունիքում որ թվականի քարտեզների հիման վրա է իրականացվելու։ Եթե այլ քարտեզով լինի, մենք պատմության մեջ առաջին պետությունը կլինենք, որ կգնա այդպիսի զիջման»,–նշեց փորձագետը։
Հիշեցնենք, որ «Զվարթնոցից» ռուս սահմանապահների, ինչպես նաև Գեղարքունիքի, Սյունիքի, Տավուշի, Արարատի և Վայոց Ձորի մարզերից զինվորականների և սահմանապահների դուրսբերման մասին հայտնի դարձավ մայիսի 9-ին:
Իր հերթին ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ Հայաստանի մի շարք մարզերից Ռուսաստանի զինվորականների և սահմանապահների դուրսբերումը համաձայնեցվել Է մայիսի 8–ին Մոսկվայում երկու երկրների ղեկավարների հանդիպման ժամանակ:

Баку может потребовать, чтобы на границе стояли только армянские пограничники – политолог
Азербайджан может потребовать от Армении, чтобы на границе стояли только армянские пограничники. Об этом сказал в комментарии «Sputnik Армения» политолог Бениамин Матевосян, комментируя отвод российских пограничников из зоны близ села Неркин Ханд в Сюнике и на ряде других участков, где они были размещены во время или после 44-дневной войны в Нагорном Карабахе.
Матевосян уверен, что между армянской и азербайджанской сторонами существует договоренность о том, что на границе двух республик не должно быть пограничников из третьих стран.
«Не удивлюсь, что когда так называемый мирный договор будет окончательно сформулирован, Азербайджан потребует, чтобы на армяно-азербайджанской границе не повторилась конфигурация, существующая на армяно-турецкой границе. То есть на передовой сейчас стоят российские пограничники, на второй линии – армянские военнослужащие. У меня впечатление, что основные процессы происходят вокруг этой идеи и фактически, армянская сторона, прекрасно понимая последствия, тем не менее, претворяет в жизнь и эти требования Азербайджана», – сказал он.
В условиях такой договоренности, по словам политолога, логично, что войска ОДКБ также не могут находиться здесь ни в роли миротворцев, ни в качестве представителей полноценного армейского корпуса. И это полностью вписывается в политику нынешних армянских властей, подразумевающую полную трансформацию геополитического вектора.
«Вы не задавались вопросом, почему они начали проводить демаркацию именно в Тавуше? Кроме того, что там у нас была самая укрепленная передовая и на этом участке стояли российские пограничники», – отметил он.
Тем не менее в этой ситуации политолог считает делимитацию и демаркацию необходимой для Армении.
«Независимо от того, кто и как относится к властям, реалии изменились, и они должны быть зафиксированы «на земле». Власти Армении говорят о демаркации границы в Тавуше на основе карт 1976 года, но мы не знаем, как она будет проводиться в Сюнике. На основе тех же карт 1976 года? Если будут карты других лет, то мы станем первым государством в истории, которое пойдет на такую уступку», – отметил эксперт.
Политолог подозревает, что после проведения работ по определению пограничной линии азербайджанцы, ссылаясь на якобы неточность карт, потребуют пересмотра делимитации и демаркации на разных участках. Тем более, что в этих переговорах нет посредника.
Учитывая сложную ситуацию в стране, а также задачу Азербайджана переселить в Армению 100 тыс. человек, Матевосян советует всем гражданам, у которых есть недвижимость, к примеру, в Конде, взять из Государственного комитета кадастра документ, подтверждающий подлинность свидетельства о собственности, поскольку не исключено, что азербайджанцы придут и заявят о своих правах на эту территорию.
«Именно так и разрушаются основы государственности», – заключил он.
Напомним, что вывод российских военных и пограничников из ряда областей Армении был согласован на встрече лидеров России и Армении 8 мая в Москве. Позже, 12 мая, стало известно, что пограничники РФ начали сворачивать посты в Сюнике.