Ռուսաստանի դուրս գալը Հարավային Կովկասից զգալի սպառնալիքներ կստեղծի. Ձյունիկ Աղաջանյան (տեսանյութ)
Ռուսաստանն ինքնակամ չի լքի Հարավային Կովկասի տարածաշրջանը, դա իր համար ձեռնտու չէ, քանի որ նման փոփոխությունները զգալի սպառնալիքներ կստեղծեն սեփական սահմանների վրա: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան, «Մայր Հայաստան» շարժման նախաձեռնող խմբի անդամ Ձյունիկ Աղաջանյանը։
Նա հավելեց, որ այդ պատճառով Հայաստանի իշխանությունները փորձում են խնդրահարույց իրավիճակներ ստեղծել և սլաքները ուղղել Ռուսաստանի վրա՝ արդարացնելու իրենց հետագա գործողությունները։ Նրա գնահատմամբ՝ Հայաստանի ղեկավարի աթոռը զբաղեցնող անձը հետևողականորեն երկիրը տանում է արևմտյան վեկտորի ճանապարհով՝ փորձելով որոշակի որոշումների մեղքը բարդել ուրիշների վրա, այդ թվում՝ Ռուսաստանի և ՀԱՊԿ-ի։
«Մեր հասարակության մեջ կարծիք կա, որ Ռուսաստանն ու ՀԱՊԿ-ն առանձին հարցեր են, բայց պետք է հասկանալ, որ գործընթացները զուգահեռ են ընթանում, և դրանք թելադրված են արևմտյան բլոկի կողմից, որն ուղղված է Ռուսաստանին տարածաշրջանից դուրս բերելուն, հզորացնելուն թուրքական գործոնը և նրա ազդեցության ուժեղացումը թուրանյան գործոնի օգնությամբ։ Արևմուտքի թիրախում է նաև Իրանը»,-նշեց Աղաջանյանը։
Նրա կարծիքով՝ Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վատթարացման գործընթացը, որը սկսվել է 2018 թվականին, խորացել է 2021 թվականին և ստացել ակնհայտ հակառուսական դրսեւորումներ։
«Այժմ Ռուսաստանը եկել է վերջնական ըմբռնման այն իրավիճակի մասին, որն առկա է։ Ռուս սահմանապահները օգոստոսին դուրս կբերվեն «Զվարթնոց» օդանավակայանից. դրանից հետո Հայաստան կարող են գալ ուժեր, որոնց մասին տեղեկությունները Հայաստանը չի ցանկանում կիսել Ռուսաստանի հետ։ Սա նշանակում է, որ կարելի է խոսել հակառուսական ուժերի մասին։ Ժամանակի ընթացքում վիճակը լարվում է»,-հավելեց Ձյունիկ Աղաջանյանը։
Նա վստահություն հայտնեց, որ անվտանգության ոլորտում Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների վատթարացումը խնդիրներ կստեղծի նաև տնտեսական ոլորտում, ինչը կարող է Հայաստանին սպառնալ տնտեսական կոլապսով։
«2020 թվականի պատերազմից հետո Արևմուտքը Հայաստանին խոստացել է 2,6 միլիարդ եվրո, բայց դեռ չի հատկացրել։ Ինչ-որ բան խոստանալն ու հետագա պահանջներ առաջադրելը Արևմուտքի ոճն է»,-ընդգծեց դեսպանը։
Նա համոզմունք հայտնեց, որ Ռուսաստանին ձեռնտու է Հայաստանում ուժեղ հասարակություն ունենալը, մինչդեռ Արևմուտքին չի ձեռնտու այն, որ Հայաստանը ունի իր զարգացման ներուժը, քանի որ դա թույլ է տալիս պահպանել իր ազդեցությունը հայկական պետության վրա։

Уход России из Южного Кавказа создаст для нее существенные угрозы – Дзюник Агаджанян (видео)
Россия самовольно не покинет регион Южного Кавказа, ей это невыгодно, поскольку такие изменения создадут существенные угрозы на ее же границах. Об этом в беседе с корреспондентом «News.am» заявила чрезвычайный и полномочный посол Армении по рангу Дзюник Агаджанян.
Она добавила, что по этой причине власти Армении пытаются создать проблемные ситуации и повернуть стрелки на Россию для оправдания своих дальнейших действий.
По ее оценке, занимающее кресло руководителя Армении лицо последовательно ведет страну по пути западного вектора, пытаясь свалить вину за те или иные решения на других, в том числе на Россию и ОДКБ.
«В нашем обществе бытует мнение, что Россия и ОДКБ – это отдельные вопросы, но нужно понимать, что процессы идут параллельно, и они продиктованы западным блоком, который нацелен на вывод России из региона, усиление турецкого фактора и укрепление свое влияния при помощи туранского фактора. Запад нацелен также против Ирана», – отметила Агаджанян.
По ее мнению, процесс ухудшения отношений с Россией, который начался с 2018 года, углубился в 2021 году и получил очевидные антироссийские проявления.
«Сейчас Россия пришла к окончательному осознанию той ситуации, которая есть. Российские пограничники в августе будут выведены из аэропорта «Звартноц». После этого в Армению могут прибыть силы, с информацией о которых Армения не хочет делиться с Россией. Это означает, что речь может идти об антироссийских силах. Ситуация со временем обостряется», – добавила Дзюник Агаджанян.
Она выразила уверенность, что ухудшение отношений с Россией в сфере безопасности создаст проблемы также в сфере экономики, что может грозить Армении экономическим коллапсом.
«Запад после войны 2020 года обещал Армении 2,6 млрд. евро, но все еще не выделил. Обещать что-то и выдвигать очередные требования – это стиль Запада», – подчеркнула посол.
Она выразила убеждение, что России выгодно наличие в Армении сильного общества, тогда как Западу не выгодно, чтобы у Армении был собственный потенциал развития, так как это позволяет ему сохранять свое влияние на армянское государство.