Իրանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Ալի Լարիջանին գրանցվել է որպես նախագահի թեկնածու
Իրանի խորհրդարանի նախկին խոսնակ Ալի Լարիջանին առավոտյան գրանցել է իր թեկնածությունը նախագահական ընտրություններին մասնակցելու համար։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է Tasnim գործակալությունը:
Ըստ Tasnim-ի՝ Լարիջանին բավական լուրջ հեռանկարներ ունեցող թեկնածու է նախագահի պաշտոնի համար։ Նա տարբեր պաշտոններ է զբաղեցրել Իսլամական հեղափոխության հաղթանակից ի վեր՝ աշխատելով որպես մշակույթի նախարար, Իրանի Իսլամական Հանրապետության հեռարձակող ընկերության նախագահ, Նպատակահարմարության խորհրդի անդամ, Ազգային անվտանգության գերագույն խորհրդի քարտուղար և Խորհրդարանի խոսնակ։
Նախագահական ընտրությունների թեկնածուների գրանցման մեկնարկը սկսվել է մայիսի 30-ին։ Այդ օրն իր թեկնածությունն է ներկայացրել Իրանի միջուկային ծրագրի հարցով գլխավոր բանագնաց Սայիդ Ջալիլին։
Ընտրություններին մասնակցել ցանկացողներին տրամադրվել է հինգ օր ժամանակ՝ դիմելու Ներքին գործերի նախարարություն և առաջարկելու իրենց թեկնածությունը։ Հունիսի 4-ից բոլոր գրանցվածների թեկնածությունները 7-օրյա ժամկետում կուսումնասիրվեն, հաստատված թեկնածուների վերջնական ցուցակը կհրապարակվի հունիսի 11-ին։ Նախընտրական քարոզարշավը տեղի կունենա հունիսի 12-26-ը, իսկ նախագահական ընտրությունները կանցկացվեն հունիսի 28-ին։
Եթե ​​թեկնածուներից ոչ մեկն առաջին փուլում չստանա ձայների մեծամասնությունը, ապա հուլիսի 5-ին նախատեսված է երկրորդ փուլը, որին կմասնակցեն առաջին փուլի արդյունքներով առավել թվով ձայներ հավաքած երկու թեկնածուները։
Իրանում արտահերթ նախագահական ընտրություններ են անցկացվում, քանի որ մայիսի 19-ին Իրանի Արևելյան Ատրպատականի նահանգում ուղղաթիռի վթարի հետևանքով զոհվել էր երկրի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին։ Նրա հետ ուղղաթիռում էին Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը և երկրի մի շարք պետական գործիչներ։ Օդանավի բոլոր ուղևորներն ու անձնակազմի անդամները՝ ընդհանուր առմամբ 8 հոգի, զոհվել են:

Бывший спикер Меджлиса Ирана Али Лариджани зарегистрирован в качестве кандидата на пост президента
Бывший спикер Меджлиса Ирана Али Лариджани утром зарегистрировал свою кандидатуру для участия в президентских выборах. Об этом сообщает агентство «Tasnim».
По данным агентства, Лариджани – кандидат на пост президента с довольно серьезными перспективами. Он занимал различные должности с момента победы Исламской революции, был министром культуры, президентом телерадиокомпании Исламской Республики Иран, членом Совета по определению политической целесообразности, секретарем Высшего совета национальной безопасности и спикером парламента.
Регистрация кандидатов на президентских выборах началась 30 мая. В этот день свою кандидатуру выдвинул главный представитель ядерной программы Ирана Саид Джалили.
Желающим принять участие в выборах предоставлено пять дней, чтобы обратиться в Министерство внутренних дел и выдвинуть свою кандидатуру. С 4 июня кандидатуры всех зарегистрированных кандидатов будут рассмотрены Советом стражей Исламской революции в течение 7-дней, чтобы определить соответствие квалификации кандидата на пост президента. Окончательный список утвержденных кандидатов будет опубликован 11 июня. После публикации списка у каждого кандидата будет 15 дней на проведение предвыборной кампании.
Выборы состоятся 28 июня. Если ни один из кандидатов не наберет большинства голосов в первом туре, на 5 июля намечен второй тур, в котором примут участие два кандидата, набравшие наибольшее количество голосов по итогам первого тура.
Кандидатом может стать гражданин Ирана в возрасте от 40 до 75 лет, имеющий иранское происхождение и опыт работы на руководящей должности в государственных органах.