Այն, ինչ տեղի է ունենում ՀՀ-ում, չի տեղավորվում աշխարհի շատ հայերի գիտակցության մեջ․ Կոնստանտին Զատուլին (տեսանյութ)
ՌԴ պետդումայի ԱՊՀ հարցերով և հայրենակիցների հետ կապերի կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ, ռուս-հայկական «Լազարյան ակումբի» համակարգող Կոնստանտին Զատուլինը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացը։
«Նախ ուզում եմ ասել, որ պաշտոնապես դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը հարևան պետությունների՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պայմանավորվածությունների գործընթաց է։ Ռուսաստանը չի կարող միջամտել այդ գործընթացներին։ Այստեղ ռուս-հայկական «Լազարյան ակումբի» նիստին հավաքվել էին ինչպես հասարակական գործիչներ, այնպես էլ քաղաքացիական հասարակությունների ներկայացուցիչներ՝ քննարկելու այս հարցը։ Իհարկե, չենք կարող չլսել այն մեծ անհանգստությունը, որն իրականում մարդկանց հասցրեց վերջին սահմանագծին և ստեղծեց «Տավուշ հանուն հայրենիքի» շարժումը: Պարզ է, որ այն ամենն, ինչ տեղի է ունենում երկրում, չի տեղավորվում Հայաստանում ապրող շատ հայերի, Հայաստանի քաղաքացիների և Ռուսաստանի հայազգի շատ քաղաքացիների գիտակցության մեջ:
Ես ոչ մի կերպ փորձագետ չեմ միջազգային իրավունքի հարցերում, ես իրավաբան չեմ, բայց կարող եմ ասել, որ ամեն դեպքում դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի գործընթացը պետությունների միջև պայմանավորվածությունների հետևանք է։ Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ է Հայաստանի պետությունը գնում այդ պայմանավորվածություններին։ Սա հարց է Հայաստանի գործող կառավարությանը։ Եվ այդ հարցին ներկայիս կառավարությունը պետք է պատասխան տա իր ժողովրդի առաջ։ Ահա և այն ամենը, ինչ կարելի է ասել այդ կապակցությամբ»,-ընդգծել Է Կոնստանտին Զատուլինը։

Все происходящее в Армении не укладывается в сознании многих армян по всему миру – Константин Затулин (видео)
Первый заместитель председателя комитета Государственной думы РФ по делам СНГ и связям с соотечественниками, координатор российско-армянского «Лазаревского клуба» Константин Затулин прокомментировал «Alpha News» процесс демаркации и делимитации между Арменией и Азербайджаном.
«Прежде всего я хочу сказать, что официально процесс демаркации и делимитации – это процесс договоренностей между соседними государствами – Арменией и Азербайджаном. Россия не может вмешиваться в эти процессы. Здесь на заседание российско-армянского «Лазаревского клуба» собрались как общественные деятели, так и представители гражданских обществ, чтобы обсудить этот вопрос. Конечно, мы не можем не слышать то большое беспокойство, которое на самом деле привело людей к последней черте и создало это движение «Тавуш во имя Родины». Ясно, что все происходящее в стране не укладывается в сознании многих армян в Армении, граждан Армении и многих граждан России, армянского происхождения.
Я ни в коей мере не являюсь экспертом в вопросах международного права, я не юрист, но могу сказать, что в любом случае процесс демаркации и делимитации является следствием договоренностей между государствами. Возникает вопрос, почему государство Армении идет на эти договоренности? Это вопрос к действующему правительству Армении. И на этот вопрос нынешнее правительство должно будет ответить перед своим народом. Вот, собственно, и все, что можно сказать по этому поводу», – подчеркнул Константин Затулин.