ՀՀ-ն կօգտագործվի Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ազդեցությունը թուլացնելու համար. Ալեքսեյ Կոչետկով (տեսանյութ)
Քաղաքական ստրատեգ և միջազգային փորձագետ Ալեքսեյ Կոչետկովը Alpha News-ի եթերում մեկնաբանել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունը, թե «երբ ՆԱՏՕ-ն խոստումներ է տալիս որևէ երկրի, պետք է հարց տալ՝ ՆԱՏՕ-ին որտե՞ղ է հաջողվել անվտանգություն ապահովել»:
Փորձագետի խոսքով՝ ՆԱՏՕ-ն ռուսական ռազմաբազան Գյումրիից դուրս բերելու խնդիր ունի:
«Այժմ ՆԱՏՕ-ն խնդիր ունի Գյումրիից դուրս բերել ռուսական ռազմաբազան, որպեսզի այնտեղ այլևս ռուսական ռազմական ներկայություն չլինի։ Եվ այս ամենը կլինի այնպես, ինչպես եղավ Ուկրաինայի դեպքում, այնպես, ինչպես եղավ Մոլդովայի, Վրաստանի հետ։ Դեռ երբ են Վրաստանին խոստացել անդամակցել ՆԱՏՕ-ին։ Ինչպե՞ս ավարտվեց դա:
Հասկանալի է, որ Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև որևէ իրական խնդիր գոյություն չունի։ Եվ մենք կոնֆլիկտներ չենք ունենա։ Մեզ մոտ ավելի շատ հայեր են ապրում, քան բուն Հայաստանում, և հայ ժողովուրդը մեզ համար արդեն բնիկ է»,-ասել է Կոչետկովը
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստանը կօգտագործվի նաև Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ազդեցությունը հնարավորինս թուլացնելու համար:
«Հայաստանը կօգտագործվի նաև Հարավային Կովկասում Ռուսաստանի ազդեցությունը հնարավորինս թուլացնելու համար։ Նրանք իրականում ձեզ ոչինչ չեն տա: Նրանց համար գլխավորն այժմ այն անկայուն, այսպես ասած, ինչ-որ մնացած փոխըմբռնումը քանդելն է, որը գոյություն ունի մեր պետությունների միջև։
Պետք է հասկանալ, որ Հայաստանը հակամարտություն ունի Ադրբեջանի հետ, որն, ըստ էության, մինչ օրս լուծված չէ և մոտ ժամանակներս, ամենայն հավանականությամբ, չի լուծվի։ Իսկ ՆԱՏՕ-ին լրացուցիչ խնդիրներ, կարծում եմ, շատ պետք չեն։ Առավել ևս, որ Ադրբեջանի թիկունքում կանգնած է ՆԱՏՕ-ի անդամ Թուրքիան»,-եզրափակել է Կոչետկովը:

Армению будут использовать, чтобы ослабить влияние России на Южном Кавказе – Алексей Кочетков (видео)
Политтехнолог, международный эксперт Алексей Кочетков прокомментировал «Alpha News» заявление официального представителя МИД России Марии Захаровой о том, что «когда в НАТО дают какой-то стране обещания, нужно задать вопрос: где у них до этого получалось».
По мнению эксперта, у НАТО стоит задача убрать российскую военную базу из Гюмри.
«Сейчас у НАТО стоит задача убрать российскую военную базу из Гюмри, чтобы военного присутствия России там больше никакого не было. И все это будет как было с Украиной — обещаем все, что хотите, а разбираться будем потом. Или как было с Молдавией, с Грузией. Когда еще Грузии обещали вступить в НАТО? Чем эта линия закончилась? Ничем.
Понятно, что между Россией и Арменией никаких реальных проблем не существует. И конфликтов у нас никаких не будет. У нас армян живет больше, чем в самой Армении и армянский народ для нас уже как коренной», – сказал Кочетков.
По словам эксперта, Армению будут использовать в том числе и для того, чтобы максимально ослабить влияние России на Южном Кавказе.
«Армению будут использовать в том числе и для того, чтобы максимально ослабить влияние России на Южном Кавказе. Ничего они на самом деле не дадут. Им главное сейчас разрушить то шаткое, так сказать, еще какое-то оставшееся взаимопонимание, которое существует между нашими государствами.
Нужно понимать, что у Армении существует конфликт с Азербайджаном, который, собственно говоря, до сих пор не разрешен и в ближайшее время, скорее всего, не разрешится. А НАТО дополнительные проблемы, я думаю, не очень сильно нужны. Тем более, что за спиной Азербайджана стоит Турция, член НАТО», – заключил Кочетков.