Ցանկանալով խորամանկել բոլորին ստամբուլյան շուկայում՝ ի վերջո, Փաշինյանն ինքն իրեն կխորամանկի. Ալեքսեյ Մարտինով (տեսանյութ)
Ռուս քաղաքագետ Ալեքսեյ Մարտինովը Alpha News-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է Անդրկովկասում հակամարտության նոր էսկալացիայի հավանականությունը Թուրքիայի հայտարարությունների ֆոնին:
Փորձագետի կարծիքով՝ Թուրքիան քաղաքական ճնշում է գործադրում Նիկոլ Փաշինյանի վրա։
«Ես չեմ կարծում, որ խոսքը պատերազմի էսկալացիայի մասին է, կարծում եմ, որ խոսքը Փաշինյանի նկատմամբ Թուրքիայի քաղաքական ճնշման, նրա երկակի դիրքորոշման մասին է։ Ամենայն հավանականությամբ, էսկալացիա այլևս չի լինի։ Այլ բան է, որ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանի համար լղոզված դիրքորոշում ունի։ Մի կողմից նա սիրախաղ է անում եվրոպացի քաղաքական գործիչների հետ, մյուս կողմից մենք տեսնում ենք նրա բավականին կտրուկ հակառուսական հարձակումներն ու հայտարարությունները։ Մեկ պայմանավորվում է, մեկ չի պայմանավորվում, մեկ խաղաղության պայմանագիր է ստորագրում, քննարկում է, մեկ արդեն չի քննարկում։ Եվ ինձ թվում է, որ այստեղ է հիմնական խնդիրը։ Այստեղից էլ գալիս են բոլոր այդ թուրքական հայտարարությունները՝ Փաշինյանին ճնշելու ցանկությամբ, որպեսզի նա վերջապես ինչ-որ դիրքորոշում ընդունի։
Բայց ես չեմ կարծում, որ հնարավոր է էսկալացիա։ Չնայած, իհարկե, կան բավականաչափ արտաքին քաղաքական ուժեր, որոնք չեն անտեսում Անդրկովկասում հակամարտության շարունակման հնարավորությունը։ Ռուսաստանը դրանում շահագրգռված չէ, այդ մասին բազմիցս խոսվել է։ Եվ Ռուսաստանի դիրքորոշումը հայտնի է՝ դա Անդրկովկասում կայուն խաղաղության հաստատումն է»,-նշել է Մարտինովը։
Փորձագետի խոսքով՝ ռուսական ռազմական ներկայությունը ապահովում է Հայաստանի հնարավոր անվտանգությունը։
«Փաշինյանն ինչ-որ պղտոր խաղ է խաղում։ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության վերաբերյալ հայտարարությունները, մեղմ ասած, ոչ բարեկամական են։ Բացի այդ, որոշ գործիչներ նրա շուրջ դիսկուրս են բարձրացնում Գյումրիում ռուսական ռազմաբազայի տեղակայման նպատակահարմարության վերաբերյալ։ Չնայած ես բացարձակապես չեմ կասկածում, որ ռուսական ռազմական ներկայությունը, որն ապահովում է ռուսական շահերը Անդրկովկասում, ապահովում է նրանց հնարավոր անվտանգությունը»,-ընդգծեց նա։
Քաղաքագետը եզրափակելով խոսքը, նշեց․ «Ցանկանալով խորամանկել բոլորին ստամբուլյան շուկայում՝ ի վերջո, Փաշինյանն ինքն իրեն կխորամանկի»։

Желая обхитрить всех на стамбульском базаре, в итоге Пашинян обхитрит себя – Алексей Мартынов (видео)
Российский политолог Алексей Мартынов прокомментировал «Alpha News» вероятность новой эскалации конфликта в Закавказье на фоне заявлений Турции.
По мнению эксперта, Турция оказывает политическое давление на Никола Пашиняна.
«Я не думаю, что речь идет об эскалации войны, я думаю, что речь идет о политическом давлении Турции на Пашиняна, на его двойственную позицию. Скорее всего, эскалации никакой уже и не будет. Другое дело, что Никол Пашинян занимает невнятную для Армении позицию. С одной стороны, он заигрывает с европейскими политиками, с другой, мы видим его достаточно резкие антироссийские выпады и заявления. То он договаривается, то не договаривается, то подписывает мирный договор, обсуждает его, то он уже его не обсуждает. И мне кажется, что здесь и кроется основная проблема. Отсюда и идут все эти турецкие заявления с желанием надавить на Пашиняна, чтобы он наконец занял какую-то позицию», – сказал Мартынов.
«Но я не думаю, что возможна эскалация. Хотя, конечно, есть достаточное количество внешних политических сил, которые не сбрасывают со счетов возможность продолжения конфликта в Закавказье. Россия в этом не заинтересована, об этом неоднократно говорилось. И позиция России известна – это установление прочного мира в Закавказье», – отметил Мартынов.
По словам эксперта, российское военное присутствие обеспечивает Армении посильную безопасность.
«Пашинян играет в свою какую-то мутную игру. Заявления по Организации Договора о коллективной безопасности, мягко говоря, недружественные. Помимо этого, некоторые деятели вокруг него поднимают дискурс относительно целесообразности дислоцирования российской военной базы в Гюмри. Хотя я совершенно не сомневаюсь, что российское военное присутствие, которое обеспечивает российские интересы в Закавказье, обеспечивает им посильную безопасность», – подчеркнул политолог.