Եթե Հայաստանը գնա ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ճանապարհով, դա նոր զինված առճակատում կառաջացնի. Անդրեյ Կլինցևիչ (տեսանյութ)
Ռազմաքաղաքական հակամարտությունների ուսումնասիրման կենտրոնի ղեկավար Անդրեյ Կլինցևիչը Alpha News-ին մեկնաբանել է Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարությունը, թե Հայաստանը նախկինի պես չի կարող պաշտպանական համագործակցություն զարգացնել միայն Ռուսաստանի հետ։
Ըստ փորձագետի՝ Հայաստանը կատարում է Եվրամիության որոշակի պատվեր:
«Եվրոպան այժմ կզարգացնի սպառազինության շուկան և Հայաստանը կկապի իր տեխնոլոգիաներին, իր չափանիշներին, քանի որ հետագայում այն փոխելը շատ դժվար կլինի: Այսինքն՝ դու կամ գտնվում ես ՆԱՏՕ-ի չափորոշիչներում, կամ խորհրդային, ԱՊՀ երկրներում կամ, պայմանականորեն ասած, ռուսական։ Դրա համար էլ մոտ ժամանակներս Հայաստանն, իհարկե, պաշտպանություն կփնտրի Ֆրանսիայից, Եվրամիությունից, բայց ժամանակակից աշխարհաքաղաքականության պայմաններում, Թուրքիայի, Ադրբեջանի, Իրանի, և ընդհանրապես Հայաստանի՝ Եվրասիական տնտեսական միությունում գտնվելու քաղաքականության պայմաններում, փնտրել կողմնակի կազմակերպություն, որը կպաշտպանի քեզ քո իսկ հարևաններից, անհնար է։
Դա պետք է արվի միայն մի տարածքում, որտեղ Ադրբեջանն ու Թուրքիան կլսեն ինչ-որ կարծիք, իսկ Ռուսաստանին նրանք կլսեն։ Իսկ Եվրոպան ապակառուցողական գործոն է այս տարածաշրջանում։ Եվրոպան հենց ուզում է բոլորին հակասության մեջ դնել իրար հետ, որպեսզի «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքն Ադրբեջանի տարածքով դեպի Իրան և այնտեղից արդեն Հնդկաստան, Պակիստան դադարեցվի․ սա Եվրամիության առանցքային գործոններից մեկն է։
Այդ պատճառով Հայաստանը կօգտագործվի որպես Ուկրաինա, որպես հարվածելու գործիք, որի խնդիրն է լինելու պարզապես ոչնչացնել այնտեղ առկա իրավիճակը։ Այս ամենը կազդի Հայաստանի քաղաքացիների բարեկեցության վրա, կազդի նրա հարևանների հետ հարաբերությունների վրա։ Իմ կանխատեսումն այն է, որ եթե Հայաստանը գնա ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու ճանապարհով, դա երաշխավորված է, որ հարևանների հետ զինված դիմակայության նոր փուլ կառաջացնի»,-ասել է Կլինցևիչը։
Նա նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանի համար այժմ առանցքային խնդիրը Նախիջևան անարգել մուտքն է, այդ հարցը լուծված չէ։
«Ուստի, ամենայն հավանականությամբ, Բաքուն մոտ ապագայում կփորձի լուծել այդ հարցը։ Կա, իհարկե, այլընտրանքային տարբերակ՝ կապված Իրանի տարածքով նման միջանցքի ստեղծման հետ, բայց դա անընդունելի է Ադրբեջանի համար, քանի որ դա, պայմանականորեն ասած, կարճ թոկ է, որից նրան կարող են քաշել»,-եզրափակել է Անդրեյ Կլինցևիչը:

Если Армения пойдет по пути выхода из ОДКБ, это спровоцирует новое вооруженное противостояние – Андрей Клинцевич (видео)
Глава Центра изучения военных и политических конфликтов Андрей Клинцевич прокомментировал «Alpha News» заявление Никола Пашиняна о том, что Армения не может как прежде развивать сотрудничество в сфере обороны только с Россией.
По мнению эксперта, Армения выполняет некий заказ Европейского Союза.
«Европа сейчас будет осваивать рынок вооружений и подсаживать Армению на свои технологии, на свои стандарты, потому что потом сменить будет очень сложно. То есть, ты либо находишься на натовских стандартах, либо на советских, странах СНГ или, условно говоря, на российских. Поэтому в ближайшее время Армения, конечно, будет искать защиты от Франции, от Евросоюза, но в условиях современной геополитики, в условиях политики Турции, Азербайджана, Ирана, да и вообще нахождения Армении в Евразийском экономическом союзе, искать стороннюю организацию, которая будет тебя защищать от твоих же соседей, это невозможно. Это нужно делать только в пространстве, в котором Азербайджан и Турция будут прислушиваться к какому-то мнению, а к России они прислушиваются. Европа же является деструктивным фактором в этом регионе.
Европа как раз хочет всех между собой рассорить, чтобы транспортный коридор «Север-Юг» через территорию Азербайджана далее на Иран и там уже в Индию, в Пакистан, он был остановлен, это один из ключевых факторов Евросоюза. Поэтому Армению будут использовать как Украину, как некий таран, задача которого будет просто разрушить там текущее положение. Это все отразится на благосостоянии граждан Армении, это отразится на его взаимоотношениях с соседями. Мой прогноз, если Армения пойдет по пути выхода из ОДКБ, это гарантированно спровоцирует новый виток вооруженного противостояния с соседями», – сказал Клинцевич.
«Стоит отметить, что для Азербайджана ключевым сейчас является вопрос беспрепятственного доступа к Нахичевани, этот вопрос не снят. Поэтому скорее всего, в ближайшее время Баку будет пытаться решить этот вопрос. Там есть, конечно, альтернативный вариант, связанный с созданием такого коридора по территории Ирана, но для Азербайджана это неприемлемо, потому что это, условно говоря, короткий поводок, за который его могут подергать», – заключил Андрей Клинцевич.