«Քաղաքականությամբ զբաղվելու նպատակ չունեի, բայց...». ինչու Լևոն Քոչարյանը գնաց ԱԺ (տեսանյութ)
«Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանը խորհրդարան է գնացել ոչ թե իշխող ուժի ներկայացուցիչների հետ հարաբերվելու, այլ իր քաղաքական գործունեությունն ավելի տեսանելի ու հասանելի դարձնելու համար։ ՀՀ նախկին նախագահի որդին այդ մասին ասաց Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում։
«Ես չեմ գնացել ԱԺ իրենց հետ հարաբերվելու նպատակով։ ԱԺ–ն մի հարթակ է, որը, կարծում եմ, իմ քաղաքական գործունեությունն ավելի տեսանելի ու հասանելի է դարձնում։ Սա է նպատակը` լինելով պատգամավոր` նաև այդտեղ փորձել մարդկանց ավելի հասանելի լինել, այսօր իրականացվող շատ երևույթների վրա լույս սփռել, ինչու չէ` իրականությունը ցույց տալ, լույս սփռել անցյալի ինչ–որ երևույթների վրա, որոնք տարիներ շարունակ ծեծվել են, ուռճացվել, կոնտեքստից դուրս ներկայացվել»,-ասաց Քոչարյանը։
Անդրադառնալով խորհրդարանում իր կարճատև գործունեությանը, մասնավորապես` կառավարության հետ հարցուպատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ ունեցած բանավեճին` Լևոն Քոչարյանը նախ նշեց, որ իր համար սպասելի էր թե՛ այն, որ իր հարցին կպատասխանի Նիկոլ Փաշինյանը, թե՛ նրա պատասխանի բովանդակությունը։
«Սպասելի էր, որովհետև մենք տեսնում ենք, թե ամեն անգամ ինչպես են իրենք իրենց թերացումներն ու ձախողումները փորձում արդարացնել` մարդկանց հիշեցնելով նախկին ինչ–որ երևույթներ, շատ դեպքերում` ինչ–որ բաներ, որոնք չեն եղել կամ շատ մեծ չափազանցությամբ են ներկայացվում Այս մասով ինձ համար միանգամայն սպասելի էր։ Բայց վատ է, որ մի մարդ, որը պատասխանատու է 4-5 հազար մեր հայրենակիցների մահվան համար, պատերազմի, կորուստների ու այս դաժան իրականության համար, որում հայտնվել ենք, 20 տարի հետ գնալով, ինչ–որ դժբախտ դեպքեր է հիշեցնում ու դրանով կարծես փորձում արդարացնել մնացած ամեն ինչը»,–պարզաբանեց ընդդիմադիր պատգամավորը։
Նրա կարծիքով` խորհրդարանական ընդդիմության հիմնական անելիքը անվտանգության և սոցիալական հարցերի լուծումներ առաջարկելն է։
Երիտասարդ քաղաքական գործիչը չի հերքում, որ հասարակության որոշակի շերտեր դժգոհ են ընդդիմությունից, ինչը, նրա գնահատմամբ, պայմանավորված է իշխանափոխության նախկին փորձերի ձախողումներով։ Այնուամենայնիվ, Քոչարյանը կարծում է, որ պետք է պահպանել շփումը մարդկանց հետ, իմանալ նրանց կարիքները։
««Հայաստան» խմբակցությունում կան պատգամավորներ, որոնք ամենօրյա ռեժիմով «անհանգստացնում» են իշխանություններին և բարձրաձայնում այդ խնդիրների մասին»,– ասաց նա։
Լևոն Քոչարյանն անդրադարձավ նաև քաղաքական գործունեությամբ զբաղվելու իր որոշմանը` նշելով, որ քաղաքականությամբ զբաղվելու կամ պաշտոն ունենալու նպատակ երբևէ չի ունեցել ։
«Երևի թե երկար տարիներ լինելով նախագահի որդի` գիտակցել եմ պաշտոն ունենալու ծանրությունը։ Բայց իրավիճակի բերումով ինչ–որ պրոցեսներ եղան, որոնց ես ուղղակի չէի կարող անտարբեր լինել` թե՛ անձնական, թե՛ երկրի հետ կապված։ Ամեն դեպքում ես մասնակցել եմ ընտրություններին, եղել եմ ընտրացուցակում, և այս ամենը ինձ համար կանխատեսելի էր որոշ չափով»,-ասաց Քոչարյանը։
Արձագանքելով լուրերին, թե ՀՀ նախկին նախագահի որդուն նախապատրաստում են որպես ընդդիմության ապագա լիդերի կամ իրավահաջորդի` Լևոն Քոչարյանն ասաց, որ այս պահին նման պայմանավորվածություն չկա, իսկ իր քաղաքական գործունեության հետագա ընթացքը ապագան ցույց կտա։
Նշենք, որ դեկտեմբերի 6-ին ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ, պատասխանելով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լևոն Քոչարյանի` ժողովրդավարության մասին հարցին, Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր. «Այսօրվա իշխանության օրոք քաղաքական գործիչները «պոդյեզդներում» չեն սպանվում, ժողովրդի վրա չեն կրակում, ընտրությունները չեն կեղծվում, սրա–նրա հետ բիզնեսում փայ չեն մտնում, Եռաբլուրում էլ հողամասեր չեն սեփականաշնորհվում»։
Մեկ օր անց ընդդիմադիր պատգամավորը ֆեյսբուքյան էջում գրել էր. «Եռաբլուրի հետ մեզ կապելը ստորագույն մանիպուլյացիա է», և պարզաբանել, որ իրենց ընտանիքին պատկանող «Տոյոտա» ընկերությունը շատ հեռու է գերեզմաններից։
Անդրադառնալով թեմային` Քոչարյանը Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում դարձյալ շեշտեց, որ դա իշխանության կողմից ստոր քայլ է։
«Սա ուղղակի իրենց այդ մոլորեցնող հնարքներն են։ Իրենք շատ կեղտոտ ձևով ուզում են, որ մարդկանց մոտ տպավորություն ստեղծվի` իբր գնացել, գերեզմանից ինչ–որ տարածք են վերցրել, այն դեպքում, որ իրենք շատ լավ գիտեն, որ դա այդպես չէ»,-ասաց պատգամավորը։
Նա նաև նշեց, որ ժամանակին Եռաբլուրի շրջակայքի հողերը Երևանի քաղաքապետարանից փոխանցվել էին բանակին, հետագայում բանակը դրանք օտարել է։

«Не хотел идти в политику, но»: Левон Кочарян объяснил, почему оказался в парламенте (видео)
Депутат Национального собрания от блока «Армения», сын второго президента Армении Левон Кочарян заявил, что решение идти в политику было продиктовано целым рядом обстоятельств, в том числе связанных с его семьей. Парламентарий в интервью «Sputnik Армения» отметил, что стремление бороться с дезинформацией, разного рода инсинуациями вынудило его взять депутатский мандат.
Кочарян пошел в парламент буквально из СИЗО – в сентябре 2023 года он был арестован в ходе антиправительственных акций в центре Еревана. Его обвинили в избиении полицейских. В начале ноября после отказа Армена Чарчяна от депутатского мандата еще трое последующих кандидатов из предвыборного списка "Айастан" отказались взять мандат. Очередь по списку дошла до Кочаряна, который решил мандат взять и силой закона был освобожден из-под стражи.
Наш собеседник признался, что заниматься политикой никогда не входило в круг его предпочтений. У него не было особого желания идти в политику и занимать какую-либо должность.
«Возможно, одной из причин нежелания заниматься политической деятельностью было осознание огромной ответственности. Будучи сыном президента, я видел, насколько это тяжелая работа. Но обстоятельства и процессы сложились иначе. В чем-то даже можно сказать, что политика решила заняться мной», – отметил он, вспомнив расхожую фразу.
Кочарян-младший, по собственному признанию, не мог остаться безразличным как к ситуации в стране, так и к преследованиям отца и семьи, учитывая уголовное дело, возбужденное против Роберта Кочаряна после прихода нынешней команды к власти в 2018 году.
Депутат не может сказать, как будут развиваться события в дальнейшем в плане его политической карьеры. К разговорам и многочисленным рассуждениям о «преемнике» он относится без особого энтузиазма. Главная задача сейчас – сформировать у энного количества граждан объективную картину происходящего в Армении.
«Я нахожусь в Национальном собрании с тем, чтобы моя деятельность была более видимой, доступной обществу, чтобы пролить свет на происходящие в стране вещи и процессы. Одной из задач также является формирование объективной картины и информации, дезавуирование всех тех обвинений и слухов, которые все эти годы муссировались нашими оппонентами, интерпретировались в отрыве от контекста и т.д.», – отмечает он.
Кочарян-младший затрудняется сказать, видит он себя и дальше в составе блока «Армения» или же в перспективе создаст собственную политическую платформу.
Что касается парламентской оппозиции, то ее основная задача сегодня – предлагать решения проблем безопасности и социальных вопросов, считает Кочарян. Он согласен с тем, что у определенных слоев общества возникло недовольство, вызванное прошлыми неудачами в попытках сместить власть. Тем не менее, нужно сохранить коммуникацию с людьми, нужно прислушиваться к их потребностям. Во фракции «Армения» есть депутаты, которые в ежедневном режиме «беспокоят» власть, поднимают эти проблемы.
Касаясь недавнего диалога с Николом Пашиняном во время правительственного часа, Кочарян-младший заявил, что для него не были неожиданностью обвинения и упреки в адрес прежней власти и второго президента.
«Мы видим, как действующая власть оправдывает свои недостатки и провалы политикой прошлого руководства. Это стало ее излюбленным методом. Правящая команда постоянно апеллирует к событиям прошлого, зачастую преувеличивая и раздувая их, зачастую говоря о вещах, которых не было и вовсе. Человек, ответственный за гибель 4-5 тысяч соотечественников и тяжелые потери, напоминает о каких-то несчастных случаях 20-летней давности, словно пытаясь этим оправдать сегодняшние тяжелые реалии», – сказал депутат.
Цели и задачи такой тактики властей ему полностью понятны – это размыть собственную ответственность.