Միացյալ Նահանգները Թուրքիային մարդասիրական օգնություն կցուցաբերի
Ամերիկյան ռազմատրանսպորտային ինքնաթիռները մոտակա ժամերին կսկսեն Թուրքիային մարդասիրական օգնություն տրամադրել Վանում տեղի ունեցած ավերիչ երկրաշարժի տուժածների համար։ Այս մասին հայտնել է Պենտագոնի պաշտոնական ներկայացուցիչ Ջոն Քիրբին։
Նրա խոսքերով՝ ԱՄՆ զինված ուժերի Եվրոպական հրամանատարությանը համապատասխան հրաման է արձակել Պենտագոնի ղեկավար Լեոն Պանետան։
«Միացյալ Նահանգները Թուրքիայի կառավարությունից գրավոր դիմում է ստացել մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար»,–նշել է Քիրբին։
Թուրքիային առաջին հերթին կտրամադրվեն տաք հագուստ, ծածկոցներ, քնապարկեր, անձնական հիգիենայի պարագաներ։
Վերջին տվյալների համաձայն՝ հոկտեմբերի 23–ին տեղի ունեցած 7.2 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժի հետևանքով զոհվել է 575 քաղաքացի։

США окажут гуманитарную помощь Турции
Американские военно-транспортные самолеты начнут в ближайшие 18-24 часа доставлять в Турцию гуманитарную помощь для пострадавших в результате землетрясения в провинции Ван. Об этом сообщил в пятницу журналистам официальный представитель Пентагона капитан Джон Кирби. По его словам, соответствующий приказ отдал Европейскому командованию ВС США глава Пентагона Леон Панетта.
«Соединенные Штаты получили письменный запрос от правительства Турции об оказании гуманитарного содействия в связи с разрушительным землетрясением, происшедшим в провинции Ван в минувшее воскресенье, - отметил Кирби. - Мы предпримем все усилия, чтобы оказать любую необходимую помощь».
В первую очередь в Турцию будут доставляться теплая одежда, одеяла, спальные мешки, предметы личной гигиены, указал капитан, передает «ИТАР-ТАСС».
Согласно данным турецких властей, число погибших от произошедшего 23 октября землетрясения возросло до 575 человек. Ещё свыше 2,5 тысяч получили ранения и ушибы. Разрушено около 2 тысяч зданий.