ՌԴ-ում տարակուսանքով են ընդունել Ղարաբաղը որպես Ադրբեջան ճանաչելու Փաշինյանի ցանկությունը. Դմիտրի Սուսլով (տեսանյութ)
«Մայիսի վերջին, երբ Հայաստանի ներկայիս վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ պատրաստ է ճանաչել Լեռնային Ղարաբաղը որպես Ադրբեջանի մաս, այս հարցի կարգավորումը հօգուտ Հայաստանի լուծելու կամ նրա շահերը հաշվի առնելու հավանականությունը կտրուկ նվազել է։ Դա իսկապես բեկումնային պահ էր․ Նիկոլ Փաշինյանի այս հայտարարությունը Ռուսաստանում տարակուսանքով են ընկալել, քանի որ 2020 թվականին ռուսական կողմի գործողությունների շնորհիվ էր, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքների առնվազն կեսը մնաց հայկական վերահսկողության տակ»։
Այս մասին Alpha News-ին տված հարցազրույցում ասել է Ազգային գիտահետազոտական համալսարանի Տնտեսագիտության բարձրագույն դպրոցի Համաշխարհային տնտեսության և միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի Համապարփակ եվրոպական և միջազգային հետազոտությունների կենտրոնի փոխտնօրեն Դմիտրի Սուսլովը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչու Ռուսաստանը չի կարողանում ազդել իրավիճակի վրա, ճնշել Բաքվին, որպեսզի այն կատարի 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանները։
«Ռուսական տեսլականն այն էր, որ ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնական կարգավորումը հիմնված կլինի սահմանազատման հարցի ուղղությամբ, որը ձևավորվել էր 2020 թվականի նոյեմբերին։ Այո՛, Շուշի քաղաքը անցավ Ադրբեջանին, բայց միևնույն ժամանակ Ստեփանակերտը մնաց Հայաստանի փաստացի վերահսկողության տակ, և Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչությունը կշարունակեր ապրել հայկական պետության կազմում։ Բայց Փաշինյանի հայտարարությունը բացառեց վերը նշված կարգավորման ցանկացած հնարավորություն։ Եվ իհարկե, միանգամայն իրավացիորեն շեշտեցիք, որ Ադրբեջանը վերջին օրերին սկսել է էլ ավելի սրել իրավիճակը՝ արգելափակելով Լաչինի միջանցքը։ Հարց է առաջանում՝ ինչո՞ւ։ Քանի որ Փաշինյանը համապատասխան հայտարարություններ է արել։ Եվ քանի որ այն բանից հետո, երբ Հայաստանի վարչապետը հայտարարեց, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի մաս է, բնական է, որ այժմ Ադրբեջանը պահանջում է ամեն ինչ փոխանցել իրեն և փորձում է արագացնել համապատասխան գործընթացները։
Հիմա ես չեմ տեսնում իրավիճակը հետ խաղարկելու որևէ հնարավորություն և փորձելու ապահովել հայկական վերահսկողությունը։ Այո՛, Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ղարաբաղը Ադրբեջանի կազմում ճանաչելու պայմանը Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության իրավունքների պաշտպանությունն ու երաշխավորումն է։ Սակայն մենք ձեզ հետ քաջ գիտակցում ենք, որ այս ամենը գրված է բառացիորեն «պատառաքաղով՝ ջրի վրա»։ Ադրբեջանն արդեն բարձրաձայն հայտարարում է, որ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչներին հատուկ իրավունքներ չի շնորհելու»,-ասել է Դմիտրի Սուսլովը։

В России с недоумением восприняли желание Пашиняна признать Карабах за Азербайджаном – Дмитрий Суслов (видео)
«В конце мая, когда нынешний премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил о том, что он готов признать Нагорный Карабах частью Азербайджана, вероятность урегулирования данного вопроса в пользу Армении либо с учетом ее интересов – резко ослабла. Это действительно был поворотный момент, данное заявление Никола Пашиняна в России восприняли с недоумением, поскольку именно благодаря действиям Российской стороны в 2020-ом году как минимум половина территорий Нагорного Карабаха осталась под армянским контролем».
Об этом в интервью «Alpha News» заявил заместитель директора Центра комплексных европейских и международных исследований (ЦКЕМИ) факультета Мировой экономики и мировой политики НИУ ВШЭ Дмитрий Суслов отвечая на вопрос, почему Россия не может повлиять на ситуацию, воздействовать на Баку, чтобы они выполняли условия трехстороннего заявления от 9 ноября 2020-го года.
«Российское видение заключалось в том, что окончательное урегулирование Карабахской проблемы будет базироваться на линии размежевания, которая сформировалась в ноябре 2020-го года.
Да, город Шуши, отошел Азербайджану, но при этом Степанакерт остался под фактическим контролем Армении и армянское население Нагорного Карабаха продолжило бы жить в армянском государстве. Но, заявление Пашиняна перечеркнуло любые возможности для вышеупомянутого урегулирования. И кончено вы совершенно верно подчеркнули, что за последние дни Азербайджан стал еще больше накалять ситуацию, блокируя Лачинский коридор.
Возникает вопрос – почему?
Поскольку Пашинян сделал соответствующие заявления. И потому что, после того как премьер-министр Армении заявил, что Карабах – это часть Азербайджана, то естественно, что сейчас Азербайджан требует передать ему все и пытается форсировать соответствующие процессы.
Я сейчас не вижу какой-либо возможности отыграть ситуацию назад и попытаться обеспечить армянский контроль. Да, Пашинян заявил, что условием признания Карабаха в качестве части Азербайджана, является защита и гарантия прав армянского населения Нагорного Карабаха. Однако мы с вами прекрасно понимаем, что все это написано буквально «вилами на воде». Азербайджан уже сейчас громогласно заявляет, что никаких особых прав он не предоставит жителям Нагорного Карабаха», – заявил Дмитрий Суслов.