Իրանական կայքը ԼՂՀ–ն ներկայացրել է որպես անկախ պետություն
Իրանական իշխանամետ կայքերից մեկը՝ «Parsine.com»-ը, ԼՂՀ–ին վերաբերող մի հրապարակում է տեղադրել «Տաս երկիր, որի մասին դուք չգիտեք» խորագրի ներքո։ Հրապարակման մեջ նշվում է.
«Կան երկրներ, որոնք այնքան փոքր են, որ դուք դժվար թե լսած լինեք դրանց մասին։ Այդ երկրների բնակչությունը նույնպես մեծ չէ, այդ պատճառով էլ դուք ոչինչ չգիտեք այդ երկրների մասին։ Այնուամենայնիվ, նրանք գոյություն ունեն։ Ներկայացնում ենք ոչ մեծ  10 երկրները»,–որից հետո սկսվում է այդ երկրների նկարագրությունը, և առաջին իսկ գրառումը վերաբերում է ԼՂՀ–ին։ Նկարագրված են երկրի դրոշը, բնակչության թիվը, մայրաքաղաք Ստեփանակերտը և այլն։ Ապա պարսկերենով գրված է.
«Լեռնային Ղարաբաղ։ Հանրապետությունը գտնվում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև, չի պատկանում նրանցից որևէ մեկին։ Բնակչությունը մեծ մասամբ հայ է (95 տոկոս), մնացածը հույներ ու քրդեր են»։
Տեղեկացնենք, որ այս հրապարակումը ծավալուն քննարկումների առիթ է տվել Ադրբեջանում։ Ըստ ադրբեջանական փորձագետ Մուբարիզ Ահմեդօղլուի՝ Իրանը նման կերպ փորձում է համոզել հայերին, որ Մինսկի խմբի առաքելությունն անարդյունավետ է, և որ Իրանն ավելի արդյունավետ միջնորդ կարող է հանդիսանալ։

Один из иранских сайтов представил НКР как независимое государство
8 октября один из провластных иранских сайтов «Parsine.com»  распространил публикацию  под названием  «Есть 10 стран, о существовании которых вы не знаете», в которой упоминается и Нагорно-Карабахская Республика, передают азербайджанские СМИ.
В публикации заявлено: «Некоторые страны в мире настолько малы, что об их  существовании  вы скорее всего ничего не слышали. Жителей этих стран тоже немного. И это послужило тому, что вы о них ничего не знаете. Все же они существуют. Мы здесь предоставляем вам 10 таких небольших стран».
После этого разъяснения перечисляются эти страны и передается небольшая информация о каждой из них. Первая информация посвящена Нагорно-Карабахской Республике: представлены флаг, население, территория  и столица  республики Степанакерт. А под фотографией на фарси написано  следующее: «Нагорный Карабах. Эта республика расположена между Арменией и Азербайджаном, не относится ни к одной стране. Население состоит на 95 процентов из армян, а остальная часть населения - это греки и курды».
Добавим, что эта публикация стала поводом бурных обсуждений в Азербайджане. По словам азербайджанского эксперта Мубариза Ахмедоглу, Иран таким образом пытается убедить армян в неэффективности деятельности МГ ОБСЕ  и в том, что Иран может стать более эффективным посредником урегулирования Карабахского конфликта.