Գիտնականներն ուսումնասիրում են տիեզերական «կովը»
Քննարկվող իրադարձությունը, որը ստացել է «կով» անվանումը, գտնվում է մեզանից 180 միլիոն լուսատարի հեռավորության վրա և մոտավորապես համապատասխանում է մեր Արեգակնային համակարգին, գրում է «Новая наука»-ն։
Նոր տվյալները ցույց են տալիս, որ դա երբևէ տեսած ամենահարթ պայթյունն է, ինչը կասկածի տակ է դնում տիեզերական պայթյունների մեր ներկայիս ընկալումը, որոնք հիմնականում գնդաձև են: Այս հայտնագործությունը լուծում է առեղծվածի մի մասը, որը կապված է այս տարօրինակ պայթյունների հետ:
Պայծառ աստղագիտական անցումը, որը կոչվում է AT2018cow, հազվագյուտ երևույթի ամենամոտ օրինակն է, որը գիտնականները անվանում են «արագ կապույտ օպտիկական անցում» (FBOT): Այն առաջին անգամ նկատվել է 2018 թվականի հունիսին Հավայան կղզիներում գտնվող Asteroid Terrestrial Impact Last Alert System (ATLAS) աստղադիտակի կողմից: Իրադարձությունը լույսի հանկարծակի պոռթկում է առաջացրել, առնվազն 10 անգամ ավելի պայծառ, քան տիպիկ գերնոր աստղը: Մինչ այժմ հայտնաբերվել են միայն չորս այլ նմանատիպ անցումային գործընթացներ, ուստի գիտնականները շատ քիչ բան գիտեն դրանց մասին:
AT2018cow-ի բևեռացված լույսի վերջին վերլուծությունը ցույց է տվել, որ այս պայթյունը տիեզերքում երբևէ տեսած ամենաասֆերիկ պայթյունն է. սկավառակի նման ձևը հայտնվել է դրա հայտնաբերումից մի քանի օր անց:
«Այլ կերպ ասած, դրանք տարօրինակ են, և այս նոր դիտարկումը նրանց ավելի տարօրինակ է դարձնում»,-ասում է Ջասթին Մաունդը՝ Շեֆիլդի համալսարանի ֆիզիկայի և աստղագիտության ամբիոնի հետազոտող և հետազոտության գլխավոր հեղինակը, որը մանրամասնում է այս հայտնագործությունը:
Այս տվյալները հնարավորություն են տվել վերակառուցել իրադարձությունը 3D-ով և շատ ճշգրիտ ցուցադրել դրա եզրերը: Մաունդն ու նրա գործընկերները նշել են հարթության շատ բարձր աստիճան: Աստղային պայթյունները՝ տիեզերքի ամենատարածված պայթյունները, գրեթե միշտ գնդաձև են (աստղերն իրենք գնդաձև են), ուստի այդպիսի չափազանց հարթեցված ձևը զարմանալի է:
FBOT-ները չափազանց պայծառ են, 10-100 անգամ ավելի պայծառ, քան ամենապայծառ գերնոր աստղերից մի քանիսը: Նրանք հայտնվում են հանկարծակի և նույնքան արագ անհետանում: Սա նրանց տարբերում է սովորական աստղային պայթյուններից: «Ի տարբերություն սովորական գերնոր աստղերի՝ չկան ռադիոակտիվ տարրեր, որոնք կարող են սնուցել լուսատուն, ուստի էներգիան պետք է գա այլ տեղից»,-հավելում է Մաունդը։

Ученые изучают космическую «Корову»
Событие, о котором идет речь, получившее название «Корова», находится на расстоянии 180 миллионов световых лет от нас и по размерам примерно соответствует нашей Солнечной системе. Об этом пишет «Science Alert»
Новые данные показывают, что это самый плоский взрыв из когда-либо наблюдавшихся, что ставит под сомнение наше нынешнее представление о космических взрывах, которые в основном имеют сферическую форму. Это открытие решает часть загадки, связанной с этими странными взрывами.
Яркий астрономический переход, названный AT2018cow, является ближайшим примером редкого явления, которое ученые называют «быстрый голубой оптический переход» (FBOT). Впервые он был замечен в июне 2018 года телескопом Asteroid Terrestrial Impact Last Alert System (ATLAS) на Гавайях. Событие вызвало внезапный всплеск света, по крайней мере в 10 раз более яркий, чем типичная сверхновая. До сих пор было обнаружено только четыре других подобных переходных процесса, поэтому ученые знают о них очень мало.
Недавний анализ поляризованного света от AT2018cow показал, что этот взрыв является самым асферическим из когда-либо наблюдавшихся в космосе – дископодобная форма появилась уже через несколько дней после его обнаружения.
«Эти взрывы не ведут себя как звездные взрывы, они слишком яркие и развиваются слишком быстро. Другими словами, они странные, и это новое наблюдение делает их еще более странными», – сказал д-р Джастин Маунд, исследователь с кафедры физики и астрономии Шеффилдского университета и ведущий автор исследования, в котором подробно описывается это открытие.
Благодаря анализу поляризации света FBOT, проведенному с помощью Ливерпульского телескопа на Ла-Пальме, астрономы впервые смогли определить форму взрыва.
Эти данные позволили реконструировать событие в 3D и очень точно отобразить его края. Маунд и его коллеги отметили очень высокую степень плоскостности. Звездные взрывы – самые распространенные взрывы во Вселенной – почти всегда имеют сферическую форму (сами звезды сферические), поэтому такая чрезвычайно сплюснутая форма удивительна.
«Через 5,7 дня после взрыва оптическое излучение AT2018cow показало пик хроматической поляризации около 7% в красном диапазоне длин волн. Это самая высокая собственная поляризация, зарегистрированная для нерелятивистского взрывного транзиента», – пишут исследователи в своей статье. Затем она быстро уменьшилась. Такой высокий уровень поляризации и такая быстрая эволюция никогда не наблюдались в сверхновых.
FBOT чрезвычайно яркие, в 10-100 раз ярче, чем некоторые из самых ярких сверхновых. Они появляются внезапно и так же быстро исчезают. Это делает их очень непохожими на обычные звездные взрывы.
«В отличие от обычных сверхновых, здесь нет радиоактивных элементов, которые могли бы питать светило, поэтому энергия должна поступать откуда-то еще», –добавляет Маунд.
Исследователи теперь точно знают, что зарегистрированные уровни асимметрии являются ключевым элементом в понимании этих загадочных взрывов, и что они бросают вызов предубеждениям о том, как звезды могут взрываться во Вселенной.