Սիդնեյի օդանավակայանում բեռնակիրների գործադուլը մի քանի հազար մարդու համար թռիչքների խափանման պատճառ է դարձել
Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքի օդանավակայանի հազարավոր ուղևորների համար թռիչքները խափանվել ու հետաձգվել են «Քանթաս» ավիաընկերության բեռնակիրների գործադուլի պատճառով։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ֆրանս պրեսս» գործակալությունը։
Գործադուլի պատճառով ընդհանուր առմամբ տուժել է 8500 մարդ։ 2 ներքին թռիչք է չեղյալ հայտարարվել, 40–ից ավելին՝ հետաձգվել, այդ թվում՝ նաև դեպի Լոս–Անջելես և Շանհայ։
Վերջին երկու շաբաթներին սա «Քանթաս»–ի բեռնակիրների արդեն երկրորդ խոշոր գործադուլն է։ Նրանք հայտարարել են, թե կշարունակեն գործադուլներ կազմակերպել, եթե մոտ ապագայում չիրականացվեն իրենց պահանջները, որոնց մեջ մտնում է նաև աշխատավարձի բարձրացումը։ Բացի այդ, նրանք բողոքում են ավիաընկերության աշխատատեղերի նախատեսվող կրճատման դեմ։

В Сиднее забастовка сотрудников крупной авиакомпании привела к задержкам рейсов
Тысячи пассажиров аэропорта Сиднея в пятницу, 30 сентября, не смогли вовремя вылететь в пункты назначения из-за забастовки грузчиков авиакомпании Qantas. Об этом сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на «Agence France-Presse».
В общей сложности число пострадавших от забастовки пассажиров оценивается в 8500 человек. По сообщению представителя Qantas, были отменены два внутренних рейса, еще 40 рейсов были задержаны, в том числе рейсы в Лос-Анджелес, Гонконг и Шанхай.
Это уже вторая крупная забастовка сотрудников авиакомпании за последние две недели. По словам работников Qantas, они намерены продолжить бастовать, если в ближайшее время не будут выполнены их требования, в число которых входит повышение зарплаты. Кроме того, сотрудники авиакомпании протестуют против грядущего сокращения рабочих мест, связанного с реструктуризацией компании.