Հնագետները 15-րդ դարի սկանդինավյան խորտակված նավի վրա ամբողջ աշխարհից համեմունքների գանձարան են գտել
Շվեդիայի Լունդի համալսարանի հնագետները խորտակված սկանդինավյան «Գրիբշունդեն» նավի վրա համեմունքների «գանձարան» են հայտնաբերել: Այն 15-րդ դարի վերջին նավաբեկության է ենթարկվել։
Նավի բեկորները հայտնաբերվել են 1960-ականներին, իսկ հետագա տարիներին դրանք ուսումնասիրել են ծովային հնագետները, բայց ոչ բավականաչափ մանրակրկիտ: Նոր հետազոտությունը հայտնաբերել է լավ պահպանված բուսական նյութի տարաներ՝ ավելի քան 3000 նմուշ:
Հետազոտողները հայտնաբերել են այնպիսի համեմունքներ, ինչպիսիք են մշկընկույզը, մեխակը, մանանեխը և սամիթը: Նրանք նաև հայտնաբերել են շաֆրանի, կոճապղպեղի, սև պղպեղի և նուշի նմուշներ։ Դրանց մի մասը, հավանաբար, մատակարարվել է Ինդոնեզիայից, ինչը վկայում է զարգացած առևտրի մասին։
Բացի այդ, նավի վրա հայտնաբերվել է չորացրած մոշ, ազնվամորի, խաղող և կտավատ՝ այս բոլոր գտածոները ցույց են տալիս, թե որքան հարուստ և հզոր է եղել նավի տերը՝ Դանիայի թագավոր Յոհանը: Հնագետները հայտնաբերել են նաև անուտելի բույս՝ հենբին, որը նախկինում օգտագործվել է բուժական նպատակներով։
Գիտնականները նշում են, որ բույսերի նմուշները եղել են գերազանց վիճակում՝ նավի հայտնաբերման վայրի յուրահատուկ պայմանների՝ Բալթիկ ծովի սառն ու քիչ աղի մասի շնորհիվ։

Археологи нашли клад специй со всего мира на затонувшем скандинавском корабле XV века
Археологи из Лундского университета в Швеции нашли «сокровищницу» специй на борту затонувшего скандинавского судна «Грибшунден». Оно потерпело кораблекрушение в конце XV века.
Обломки корабля нашли в 1960-х годах, и в последующие годы их изучали морские археологи, но недостаточно тщательно. Новое исследование выявило емкости с хорошо сохранившимся растительным материалом – более 3000 образцов.
Исследователи обнаружили такие специи, как мускатный орех, гвоздика, горчица и укроп. Они также нашли образцы шафрана, имбиря, черного перца и миндаля. Некоторые из них, вероятно, доставили из Индонезии, что говорит о развитой торговле.
Кроме того, на корабле оказалась сушеная ежевика, малина, виноград и лен – все эти находки показывают, насколько богатым и могущественным был владелец судна, датский король Иоганн. Археологи также обнаружили несъедобное растение, белену, которая в прошлом использовалась в лечебных целях.
Ученые отмечают, что образцы растений были в отличном состоянии из-за уникальных условий места, где был найден корабль, – холодной и малосоленой части Балтийского моря.