Երկրաշարժերի հետևանքով Թուրքիայի տնտեսությանը հասցված վնասը ավելի քան 84 մլրդ դոլար է
Երկու հզոր երկրաշարժերը, որոնք վերջին տվյալներով Թուրքիայում մոտ 30 հազար մարդու կյանք են խլել, ենթադրվում է, որ ազգային տնտեսությանը ավելի քան 84 միլիարդ դոլարի վնաս են հասցրել՝ ՀՆԱ-ի մոտ 10 տոկոսի չափով, գրում է Bloomberg-ը։
Կանխատեսվում է, որ փետրվարի 6-ին 7,7 եւ 7,6 մագնիտուդ ուժգնությամբ երկրաշարժերը մոտ 70,8 միլիարդ դոլարի վնաս կհասցնեն բնակելի շենքերին եւ եւս 10,4 միլիարդ դոլարի ազգային եկամուտ կկորցնեն:
Թուրքական Համադաշնությունը հայտարարել է նաեւ, որ աշխատուժի կորուստները թուրքական տնտեսության վրա 2,9 միլիարդ դոլար կարժենան։
Թուրքական բիզնես խմբի հաշվարկները հիմնված են եղել 1999 թվականին Ստամբուլի մոտ տեղի ունեցած երկրաշարժերի վրա, որոնց զոհ է դարձել մոտ 18 հազար մարդ։ Վերջին ավերածությունների հետեւանքով զոհվածների թիվը զգալիորեն գերազանցել է 1999 թվականի երկրաշարժի թվին, հազարավոր մարդիկ դեռեւս անհետ կորած են համարվում:
Գնահատումը նույնպես ավելի մեծ է, քան այս պահին գնահատել են այլ տնտեսագետներ, թեեւ շատերը, ներառյալ Barclays Plc-ի վերլուծաբանները, շեշտել են, որ դեռես վաղ է ամբոջական գնահատականներ տալու համար:
Զեկույցի համաձայն՝ Թուրքիայի ենթակառուցվածքներին, այդ թվում՝ ճանապարհներին եւ էլեկտրացանցերին, ինչպես նաեւ հիվանդանոցներին եւ դպրոցներին հասցված վնասը կարող է այս տարի երկրի բյուջեի դեֆիցիտը հասցնել ՀՆԱ-ի ավելի քան 5,4%-ի՝ պաշտոնական կանխատեսման 3,5%-ի փոխարեն:
Bloomberg Economics-ի նախնական հաշվարկները ցույց են տվել, որ աղետների հետ կապված ծախսերը, ներառյալ վերականգնման ջանքերը, կարող են կազմել ՀՆԱ-ի մոտ 5,5%-ը:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ իր կառավարությունը մեկ տարվա ընթացքում կավարտի բնակարանների շինարարությունը, եւ մոտ 100 միլիարդ լիրա (5,3 միլիարդ դոլար) հատկացվել է աղետի հետեւանքով տուժածների համար:

Ущерб экономике Турции от землетрясений может превысить $84 млрд
Ожидается, что 2 мощных землетрясения, по последним данным, унесших жизни около 30 000 человек в Турции, приведут к ущербу национальной экономике в размере более 84 миллиардов долларов, или около 10% ВВП, пишет «Bloomberg».
Землетрясения магнитудой 7,7 и 7,6 балла, произошедшие 6 февраля, по прогнозам, нанесли ущерб жилым зданиям на сумму около 70,8 млрд. долларов и привели к потерям еще 10,4 млрд. долларов национального дохода, заявила Турецкая конфедерация предприятий и бизнеса.
Турецкая конфедерация также заявила, что потери рабочей силы обойдутся экономике Турции в 2,9 миллиарда долларов.
Расчеты турецкой бизнес-группы были основаны на землетрясениях 1999 года близ Стамбула, в результате которых погибло около 18 000 человек. Число жертв последнего опустошения намного превысило число жертв землетрясения 1999 года, еще тысячи по-прежнему числятся пропавшими без вести.
Эта оценка также больше, чем рассчитывали другие экономисты на данный момент, хотя многие, включая аналитиков «Barclays Plc», подчеркнули, что еще слишком рано оценивать все последствия.
Согласно отчету, ущерб, нанесенный инфраструктуре Турции, включая дороги и электросети, а также больницам и школам, может привести к тому, что дефицит бюджета страны превысит 5,4% ВВП в этом году, по сравнению с официальным прогнозом в 3,5%.
Первоначальные расчеты «Bloomberg Economics» показали, что расходы, связанные со стихийным бедствием, включая усилия по восстановлению, могут составить около 5,5% ВВП.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил, что его правительство завершит строительство жилья в течение года, и первоначально было выделено около 100 миллиардов лир (5,3 миллиарда долларов) на ликвидацию последствий стихийных бедствий.