Սիրիայում երկրաշարժից հայկական եկեղեցի է վնասվել (լուսանկար)
Փետրվարի 6-ին տեղի ունեցած երկրաշարժից տուժել է նաև Սիրիայի հյուսիսում գտնվող հայկական Եագուպիէ գյուղը։ Այնտեղ կան ավերածություններ, վնասվել է նաև հայկական Ս. Աննա եկեղեցին։ Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինը խորը ցավով տեղեկացել է Եագուպիէ գյուղի ավերակների մասին։ Ս. Աննան պատմական եկեղեցի լինելով՝ մեր ժողովրիդ համար դարձել էր ուխտատեղի։
Կաթողիկոսարանի հաղորդմամբ, Վեհափառ հայրապետը կապ է հաստատում է Բերիոյ հայոց թեմի առաջնորդ Գերշ. Տ. Մակար Եպս. Աշգարեանի և համայնքային պատասխանատուների հետ, մանրամասն տեղեկանում երկրաշարժից հետո դժվարությունների մեջ հայտնված մեր ժողովրդի զավակների վիճակի մասին։
«Մեր պատասխանատուները հատուկ հոգածություն և խնամք են ցուցաբերում յոթը կենտրոններում ապաստանած հայորդիներին՝ նրանց համար հայթայթելով այն, ինչ անհրաժեշտ է։ Այս առիթով համայնքի պատասխանատուները Նորին Ս. Օծությանը փոխանցել են, որ հատուկ հանձնախումբը սկսել է վնասված տների վերաբերյալ արձանագրություն կազմելու աշխատանքները»,-հայտնում են կաթողիկոսարանից։

В результате землетрясения в Сирии повреждена армянская церковь «Сурб Анна» (фото)
Армянское село Якубие, расположенное на севере Сирии, также пострадало от землетрясения, произошедшего 6 февраля. Там есть разрушения, повреждена армянская церковь «Сурб Анна».
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I установил связь с предстоятелем Армянской епархии Бейрута, епископом Макаром Ашгаряном и общинными ответственными лицами, поинтересовался состоянием людей, которые пострадали из-за землетрясения.
«Наши ответственные лица проявляют особую заботу и внимание к армянам, приютившимся в семи центрах, обеспечивая их всем необходимым. Специальная комиссия начала работу по составлению протокола о поврежденных домах», – сообщили из Католикосата Великого Дома Киликийского.