Ի՞նչ է սա, եթե ոչ փաշինյանական հաշվարկված և պլանավորված պարտության նոր ծրագիր
Եթե Ադրբեջանը հասել է նրան, որ ԵՄ դիտորդական առաքելությունը Հայաստանում տեղակայվում է զուտ ՀՀ-ՌԴ հնարավոր «ագրեսիան» կանխելու համար` Փաշինյանն է պնդում, ապա սա նշանակում է, որ Ադրբեջանին հաջողվել է արտաքին աշխարհին համոզել, որ ՀՀ-ի դեմ իր հարձակումները «պաշտպանվելու» նպատակ են ունեցել:
Ըստ Փաշինյանի` Ադրբեջանը պատերազմից հետո ՀՀ ինքնիշխան տարածքի բռնազավթումը, նոր բնագծեր, բարձունքներ վերցնելը դրանով է հիմնավորել ու փաստորեն ստացվել է:
Ի՞նչ մակարդակի անտերություն ու փլուզում պետք է լինի երկրի կառավարման համակարգում, որ Արցախի ուղղությամբ լայնամասշտաբ պատերազմ ձեռնարկեն, այնուհետև 5 հարձակում Հայաստանի ու Արցախի նկատմամբ, հետո ՀՀ-ն ու Արցախն իրար կապող միակ ճանապարհը փակեն, տարածքային հսկայական զիջումներ, կորուստներ տաս, հազարավոր մարդիկ զոհվեն, իսկ դու արտաքին աշխարհին դեռ փորձում ես համոզել, որ ագրեսոր չես, պատերազմի նախաձեռնող չես, պատերազմ չես ուզում:
Ու այս համատեքստում` իբր «ագրեսորի» կամ «ռևանշիստի» տպավորություն չթողնելու համար զորավարժություններ չես ձեռնարկում, բանակիդ մարտունակության բարձրացմանն ուղղված ինտենսիվ միջոցառումներ չես ձեռնարկում, դաշնակցիդ ռազմաբազան սպառնալիք ես հայտարարում ու հանգիստ սպասում, թե երբ թշնամիներդ հերթական արշավը կսկսեն քո երկրի նկատմամբ:

Что это, если не новый просчитанный и спланированный пашиняновский план поражения?
Если Азербайджан добился того, что наблюдательская миссия ЕС размещается в Армении исключительно для предотвращения возможной «российско-армянской агрессии», как это утверждает Пашинян, то это означает, что Азербайджану удалось убедить внешний мир в том, что его атаки на Армению преследовали цель «защиты».
По словам Пашиняна, Азербайджан обосновал этим оккупацию после войны суверенной территории Республики Армения, взятие новых рубежей и высот и у него это, фактически, получилось.
Насколько провальной должна быть внешняя политика нынешних властей РА, чтобы после нападения на Арцах, вторжения на суверенную территорию Армении, блокады Лачинского коридора, огромных территориальных и человеческих потерь, пытаться убедить мир в том, что не ты являешься агрессором или инициатором войны, что ты не хочешь войны.
Какой уровень безхозности и развала должен быть в системе управления страной, чтобы после развязывания полномасштабной войны в направлении Арцаха, затем организации 5 нападений на Армению и Арцах, перекрытия единственной соединяющей Армению и Арцах дороги, огромных территориальных уступок, потерь, гибели тысяч людей, а ты еще и пытаешься убедить внешний мир, что ты – не агрессор, не инициатор войны, ты не хочешь войны?
И в этом контексте, дабы не производить впечатление «агрессора» или «реваншиста», не организовываешь военных учений, интенсивных мероприятий по повышению боеспособности армии, провозглашаешь военную базу союзника угрозой и спокойно ждешь того, когда враги начнут очередную кампанию против твоей страны.