Թուրքիայի Մարաշում տեղի ունեցած երկրաշարժի պես հզոր ցնցում վերջին 500 տարում չի եղել այդ տարածաշրջանում
Թուրքիայի Մարաշի Փազարջըքի շրջանում փետրվարի 6–ի վաղ առավոտյան տեղի ունեցած հզոր երկրաշարժի հետ կապված մասնագետները հանդես են եկել մեկնաբանություններով։
Թուրքական Cumhuriyet–ի փոխանցմամբ՝ թուրք սեյսմոլոգ Նաջի Գյորուրը հայտնել է, որ տարածաշրջանում վերջին 500 տարվա մեջ նման ուժեղ ցնցում չի եղել։ Նա շեշտել է, որ բազմաթիվ զգուշացումներ է արել սպասվող ուժեղ երկրաշարժի մասին, սակայն իրեն լսողներ չեն եղել։ Ըստ նրա, հնարավոր են ուժեղ հետցնցումներ, ուստի վթարված շենքերում ապրողները պետք է լքեն իրենց տները։
Նշենք, որ փետրվարի 6-ի առավոտյան, Թուրքիայի Մարաշ քաղաքի մոտակայքում գտնվող Փազարջըքի շրջանում, տեղի ժամանակով 04:17–ին 7.4 մագնիտուդով երկրաշարժ է գրանցվել։ Հետցնցումները կազմել են գրեթե 42 անգամ, որոնցից ամենաուժեղը 6.6 մագնիտուդով։
Թուրքիայում տեղի ունեցած երկրաշարժից վերջին տվյալներով զոհվել է 284, վիրավորվել՝ 2328 մարդ:

За последние 500 лет не было такого мощного толчка, как во время землетрясения в Кахраманмараш – специалист
Специалисты прокомментировали мощность землетрясения, произошедшим ранним утром 6 февраля в провинции Кахраманмараш в Турции.
По сообщению «Cumhuriyet», турецкий сейсмолог Наджи Гёрур заявил, что такого сильного толчка в регионе не было за последние 500 лет. Он подчеркнул, что много раз предупреждал об ожидаемом сильном землетрясении, однако люди к нему не прислушались.
По его словам, возможны сильные подземные толчки, поэтому проживающие в поврежденных домах должны покинуть их.
Землетрясение магнитудой 7,4 произошло в 04:17 в провинции Кахраманмараш и привело к разрушениям в ряде городов. Также сообщалось о разрушениях в нескольких регионах Сирии, землетрясение ощутили и в столице Ливана Бейруте. После землетрясения в Турции 284 человека погибли, 2383 ранены.