ԱՄՆ կոնգրեսականները բանաձևով կոչ են անում Բայդենին դադարեցնել ռազմական աջակցությունն Ադրբեջանին
ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը, հայկական հարցերով հանձնախմբի անդամներ Դեյվիդ Վալադաոն, Գաս Բիլիրակիսը, Ադամ Շիֆը և Բրեդ Շերմանը շրջանառության մեջ են դրել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հայերի շրջափակումը և մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները դատապարտող բանաձև՝ կոչ անելով ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենին անհապաղ դադարեցնել ԱՄՆ ռազմական և անվտանգային աջակցությունն Ադրբեջանին և ամբողջությամբ կիրառել Ազատության աջակցության ակտի 907-րդ բաժինն ու ԱՄՆ մարդասիրական աջակցություն տրամադրել Լեռնային Ղարաբաղում հայ տուժածներին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է Ամերիկայի հայկական համագումարը:
Երկկուսակցական բանաձևում նշվում է, որ ադրբեջանական ուժերը խախտում են Հայաստանի և Արցախի հետ վեճերը խաղաղ ճանապարհով լուծելու միջազգային պարտավորությունները՝ 2020 թվականի իրենց սանձազերծած պատերազմից հետո։ Բանաձևում ասվում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Ալիևը հռետորաբանություն է օգտագործել՝ կոչ անելով Լեռնային Ղարաբաղում էթնիկ զտումներ իրականացնել բնիկ հայերի նկատմամբ, և նրա վարչակարգը հետևողականորեն խախտել է կարևոր միջազգային մարդասիրական իրավական համաձայնագրերը 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում և մինչ օրս։

Конгрессмены США призвали Байдена прекратить военную помощь Азербайджану
Конгрессмены США Фрэнк Паллоне, Дэвид Валадао, Гас Билиракис, Адам Шифф и Брэд Шерман представили резолюцию, осуждающую блокаду армян Нагорного Карабаха со стороны Азербайджана и продолжающиеся нарушения прав человека.
Конгрессмены призывают президента США Джо Байдена немедленно приостановить военную помощь и помощь в сфере безопасности Азербайджану и полностью обеспечить соблюдение статьи 907 Закона о поддержке свободы, а также предоставить американскую гуманитарную помощь и помощь в целях развития армянам в Нагорном Карабахе, передает «Арменпресс» со ссылкой на Армянскую ассамблею Америки.
В двухпартийной резолюции говорится, что «азербайджанские силы нарушают международные обязательства по мирному урегулированию споров с Арменией и Арцахом после их крупномасштабного неспровоцированного вторжения в Арцах в 2020 году».
В резолюции говорится, что «президент Азербайджана Ильхам Алиев использовал язвительную риторику, чтобы призвать к этнической чистке коренных армян в Нагорном Карабахе, и его режим последовательно нарушал важные международные гуманитарно-правовые соглашения во время войны 2020 года и до настоящего времени, в том числе Всеобщую декларацию прав человека, Устав Организации Объединенных Наций и Женевскую конвенцию».