Ո՞ր երկրի ղեկավարն էր ասուլիս տալիս Հայաստանի՞, միգուցե Վրաստանի՞
30-ից ավելի հարց, շուրջ չորս ժամ: Այսքան խոսեց այսօր Նիկոլ Փաշինյանը: Արցախի բլոկադա, ՀՀ սահմանների օկուպացիա, ռազմագերիներ, խաղաղության պայմանագիր, ՀԱՊԿ: Ամենասուր հարցադրումներին Փաշինյանը զարմանալիորեն պատասխանում էր հանդարտ, արտաքուստ հավասարակշռված: Իրեն բնորոշ ջղաձգումները, ձայնի ինտոնացիայի վայրիվերումներն այս անգամ չկային:
Ի՞նչ կարող էր իմանալ շարքային հեռուստադիտողն իր կյանքից 4 ժամ վատնելով և լսելով երկրի փաստացի ղեկավարին:
.Փակ է Լաչինի միջանցքը, Արցախի 120 հազար քաղաքացիներ գտնվում են շրջափակման մեջ:
.Աշխարհում տարբեր զարգացումներ են ընթանում, նոր աշխարհակարգ է ձևավորվում:
.ՀԱՊԿ-ն ու ՌԴ-ն իրենց պարտավորությունները կատարելիս թերանում են:
.Թուրքիան բացել է օդային սահմանը, ինչը շատ դրական քայլ է ՀՀ-Թուրքիա հարաբերություններում
.ՀՀ-ն ընտրում է խաղաղությունը, բայց Ադրբեջանը ուզում է վերացնել մեր պետությունը:
.ՀՀ-ն Արցախի անվտանգության երաշխավորն է, բայց ՀՀ-ն անգամ իր անվտանգությունը չի կարողանում երաշխավորել, Հայաստանի երաշխավորն էլ է Ռուսաստանը:
Ի՞նչ կարող էր եզրահանգել շարքային հեռուստադիտողը այս խնդիրներից, ո՞րն է պատճառը, ո՞վ է մեղավոր, ի՞նչ լուծումներ է առաջարկում ՀՀ վարչապետը:
.Հայաստանի Կառավարությունը չէ, որ պետք է որոշի Լեռնային Ղարաբաղի ճակատագիրը, իրենք թող բանակցեն, որոշեն:
.Միջազգային հանրությունը ճանաչում է Արցախը որպես Ադրբեջանի մաս, մենք ինչպես դեմ գնանք միջազգային հանրությանը:
.Ադրբեջանական զինուժը նոր չէ, որ մտել է ՀՀ սահմաններ, 30 տարի այստեղ էին:
.2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետով Հայաստանի Հանրապետությունը Լաչինի միջանցքի հետ կապված անելիք չունի:
.Ադրբեջանը պարտավորությունները չի կատարում, չի կարելի վստահել Ադրբեջանին:
Ենթադրենք, թե իրոք ամեն ինչ այնպես է, ինչպես ասում է Փաշինյանը՝ մեղավոր են բոլորը, ինքը արդեն պատասխանատվություն կրել է, մի քանի անգամ հրաժարական է տվել: Ենթադրենք՝ ինչն ու ինչուն պարզ է, մնում է գլխավոր հարցի պատասխանը՝ այս իրավիճակում ի՞նչ պետք է անել, ո՞րն է լուծումը, ի՞նչ է առաջարկում Փաշինյանի իշխանությունը:
Բայց, տարօրինակ կերպով այստեղ էլ՝ նորից նույն պատկերն էր: Ինչպես միշտ ոչ մի տեսլական խնդիրների լուծման, ոչ մի ճշգրիտ անելիքների պատկերացում, ի՞նչ է պատրաստվում անել: Հնարավոր ի՞նչ զարգացումներ կարող են լինել, ի՞նչ անել, ինչպես դուրս գալ ստեղծված իրավիճակից. ոչ մի խոսք: Տպավորություն էր, որ Փաշինյանը կանչել է իր նախկին կոլեգաներին, որ շարքային լրագրողի պես ներկայացնի իրավիճակը, մի քիչ էլ փորձի վերլուծել, իհարկե ունակությունների մասին՝ դատեք ինքներդ:
Կարող էր նաև տպավորություն ձևավորվել, որ ՀՀ անվտանգությանը, սպառնալիքներին, կենսական հարցերին պատասխանում է ոչ թե ՀՀ ղեկավարը, այլ որևէ այլ երկրի, օրինակ՝ Վրաստանի վարչապետը, որը նստած մեկ այլ երկրի մարտահրավերների մասին փիլիսոփայում էր: Տեղեկացված է, հետևում է, փոքր ինչ ցավում է, բայց դե ոչինչ անել չի կարող, անողներն ուրիշներն են, բայց դե նրանք էլ չեն անում:
Այլ կերպ ասած, այս անգամ ձևը փոխվել էր, բովանդակությունը մնացել՝ նույնը: Հերթական անգամ Փաշինյանը ցույց տվեց, որ ինքը հարց լուծող չէ, լուծումներին ընթացք տվողը չէ, լավագույն դեպքում՝ կարող է պատմել դրանց մասին:
Իսկ այդ ընթացքում Արցախում ադրբեջանցիների սադրանքի հետևանքով էլեկտրալարեր էին վնասվում և շրջափակված Արցախը կարող է հայտնվել նաև հոսանքից զրկվելու շեմին: Արցախում հայեր են, Հայաստանն է անվտանգային ճգնաժամի մեջ, իսկ երկրի թիվ մեկ պատասխանատուն, այդ ճգնաժամերին լուծումներ տվողը, նստել փիլիսոփայում էր:

Лидер какой страны давал пресс-конференцию? Армении или, может, Грузии?
Более 30 вопросов, около четырех часов. Такой сегодня была пресс-конференция премьера Никола Пашиняна.
Блокада Арцаха, оккупация границ РА, военнопленные, мирный договор, ОДКБ. Пашинян удивительным образом отвечал на самые острые вопросы спокойно, внешне уравновешенно. На этот раз не было характерных конвульсий, перепадов голосовых интонаций.
Что мог узнать рядовой телезритель, потратив четыре часа своей жизни на речь фактического руководителя страны?
• Лачинский коридор закрыт, 120 тысяч граждан Арцаха находятся в блокаде;
• В мире происходят самые разные события, формируется новый миропорядок;
• ОДКБ и Россия надлежащим образом не выполняют свои обязательства;
• Турция открыла воздушную границу, что является очень позитивным шагом в армяно-турецких отношениях;
• РА выбирает мир, но Азербайджан хочет ликвидировать наше государство;
• Армения является гарантом безопасности Арцаха, но РА не может гарантировать даже собственную безопасность, а гарантом Армении является Россия.
Какие выводы мог сделать рядовой телезритель по поводу этих проблем? В чем причина, кто виноват, какие решения предлагает премьер РА?
• Не правительству Армении решать судьбу Нагорного Карабаха, сами пусть договариваются и решают;
• Международное сообщество признает Арцах частью Азербайджана. Как мы можем пойти против мирового сообщества?
• Вооруженные силы Азербайджана не сейчас нарушили границу Армении, они находятся здесь уже 30 лет;
• Согласно пункту 6 трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, Республика Армения не имеет никакого отношения к Лачинскому коридору;
• Азербайджан не выполняет свои обязательства, нельзя доверять Азербайджану.
Предположим, все на самом деле обстоит именно так, как описывает Пашинян. Виноваты все, а он уже понес ответственность, несколько раз подавая в отставку.
Предположим, ясно, что к чему. Остается ответить на главный вопрос: что делать в этой ситуации, каково решение, что предлагает правительство Пашиняна?
Но, как ни странно, здесь та же картина. Как всегда, нет видения решения проблем, нет четкого представления, что делать и как быть.
Такое впечатление, что Пашинян позвал своих бывших коллег, чтобы, как обычный журналист, представить ситуацию, попытаться немного проанализировать. Как это получилось, судите сами.
Могло сложиться также впечатление, что на вопросы, касающиеся безопасности РА, угроз, жизненно важных проблем, отвечает не руководитель Армении, а премьер какой-нибудь другой страны, например, глава правительства Грузии, который просто сидел и философствовал о вызовах, стоящих перед другим государством. Информирован, следит за событиями, немного сожалеет, но ничего поделать не может. Должны сделать другие, но не делают.
Другими словами, на этот раз изменилась форма, но содержание осталось прежним.
Пашинян в очередной раз показал, что не способен решать проблемы, находить решения, в лучшем случае – может рассказать о них.
Между тем, в Арцахе в результате провокации азербайджанцев повреждены электрические провода, и осажденный Арцах может остаться без электричества.
В Арцахе живут армяне, в Армении назрел кризис безопасности, а ответственный номер один, который должен заниматься решением этих проблем, просто сидел и разглагольствовал.