Ուրուգվայի Սենատորների պալատն Ադրբեջանին կոչ է արել ապահովել ազատ տեղաշարժը Լաչինի միջանցքով
Ուրուգվայի Սենատորների պալատը հայտարարություն է ընդունել, որով Ադրբեջանին կոչ է արել կատարել իր միջազգային պարտավորություններն ու ապահովել ազատ տեղաշարժը Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ միջանցքով։ Ներկայացնում ենք Ուրուգվայի Սենատորների պալատի ընդունած հայտարարությունը․
«Դեկտեմբերի 12-ից Ադրբեջանը փակել է Արցախը (Լեռնային Ղարաբաղ) Հայաստանի և արտաքին աշխարհի հետ կապող Լաչինի միջանցքը՝ ավելի քան 120․000 բնակիչների թողնելով առանց սննդի, դեղորայքի և բժշկական օգնության։
Ըստ եռակողմ հայտարարության, որը ստորագրվել է 2020 նոյեմբերի 9-ին Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահների և Հայաստանի վարչապետի միջև, միջանցքը գտնվում է Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ ուժերի հսկողության ներքո, և Ադրբեջանի Հանրապետությունը պարտավոր է երաշխավորել քաղաքացիների, տրանսպորտի և ապրանքների անվտանգ տեղաշարժը երկու ուղղությամբ։
Ցամաքային շրջափակումից և Արցախից մեկնող կամ ժամանող ցանկացած ինքնաթիռի ոչնչացման վերաբերյալ Ադրբեջանի կողմից հնչեցվող մշտական սպառնալիքից առաջացած աճող հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում, Ուրուգվայի Սենատորների պալատը հայտարարում է․
1․ Իր կոչն Ադրբեջանի իշխանություններին՝ իրականացնել իրենց միջազգային պարտավորություները և ապահովել ազատ շարժը Արցախին և Հայաստանին միավորող միջանցքով ՝ վերջ դնելով քաղաքացիական բնակչության նկատմամբ գործադրվող ճնշմանը։
2․ Իր դատապարտումը Հայաստանից Արցախին գազ մատակարարող խողովակի աշխատանքի դիտավորյալ դադարեցման վերաբերյալ, այն հատվածում, որը գտնվում է Ադրբեջանի հսկողության ներքո, ինչի արդյունքում դեկտեմբերի 13-ից 16-ը բնակչությունը և քաղաքացիական ենթակառուցվածները, ինչպես օրինակ՝ դպրոցները և հիվանդանոցները, ձմեռվա պայմաններում զրկվեցին ջեռուցման համար անհրաժեշտ էներգիայի հիմնական աղբյուրից։
3․ Իր համերաշխությունն Արցախի բնակչությանը, որի իրավունքները պետք է հարգվեն հակամարտության լուծման մեջ ներգրավված բոլոր դերակատարների կողմից»։

Палата сенаторов Уругвая призвала Азербайджан обеспечить свободное передвижение по Лачинскому коридору
Палата сенаторов Уругвая приняла заявление, призывающее Азербайджан выполнить свои международные обязательства и обеспечить свободное передвижение по единственному коридору, связывающему Арцах с Арменией и миром, сообщает «Арменпресс».
В заявлении говорится:
«С 12 декабря Азербайджан закрыл Лачинский коридор, соединяющий Арцах (Нагорный Карабах) с Арменией и внешним миром, оставив более 120 тысяч жителей без продовольствия, лекарств и медицинской помощи.
Согласно трехстороннему заявлению, подписанному 9 ноября 2020 года между главой Азербайджана, президентом Российской Федерации и премьер-министром Армении, коридор находится под контролем миротворческих сил РФ, а Азербайджанская Республика обязана гарантировать безопасное движение граждан, транспорта и грузов в обоих направлениях.
В условиях назревающего гуманитарного кризиса, вызванного сухопутной блокадой, и озвучиваемой Азербайджаном постоянной угрозой уничтожить любые самолеты, вылетающие или прибывающие в Арцах, Палата сенаторов Уругвая заявляет:
1. О своем призыве к властям Азербайджана выполнить свои международные обязательства и обеспечить свободное передвижение по коридору, соединяющему Арцах и Армению, положив конец давлению, оказываемому на гражданское население.
2․ О своем осуждении преднамеренного остановки работы газопровода из Армении в Арцах в той части, которая находится под контролем Азербайджана, в результате чего население и гражданская инфраструктура, например, включая школы и больницы, с 13 по 16 декабря лишились основного источника энергии для обогрева в зимний период.
3. О своей солидарности с населением Арцаха, права которого должны уважаться всеми акторами, участвующими в урегулировании конфликта».