Ուզբեկստանի վարչապետը պետական կառույցներին արգելել է ամանորյա տոնակատարություններ անել
Ուզբեկստանի վարչապետ Աբդուլլա Արիպովը պետական կառույցներին արգելել է ամանորյա կորպորատիվ երեկույթներ կազմակերպել պետական միջոցների հաշվին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է gazeta.uz-ը։
«Կառավարության ղեկավարն արգելել է բոլոր պետական կազմակերպություններին և խոկիմիյաներին (շրջվարչակազմեր-խմբ.) կազմակերպել կորպորատիվ երեկույթներ, տոնական սեղաններ գցել և հրավառություն կազմակերպել բյուջեի և արտաբյուջետային միջոցների հաշվին»,-պարզաբանում է gazeta.uz-ը։
Ուզբեկական լրատվամիջոցները հայտնում են, որ պաշտոնյաների համար ամանորյա տոնակատարությունների արգելքը պայմանավորված է բյուջետային միջոցների խնայողության անհրաժեշտությամբ։

В Узбекистане чиновникам запретили проводить корпоративы на Новый год
Премьер-министр Узбекистана Абдулла Арипов запретил госорганам проводить новогодние корпоративы за счёт государственных средств. Как передает РИА «Новости», об этом сообщает в понедельник местное интернет-издание «gazeta.uz».
«Глава правительства запретил всем государственным организациям и хокимиятам (администрациям регионов – прим.) организовывать корпоратив, накрывать праздничные столы и устраивать фейерверк за счёт бюджета и внебюджетных средств», – уточняет издание.
По данным издания, такое решение принято в понедельник в ходе заседания правительства страны, посвящённого вопросам предстоящего празднованию Нового года.
В узбекских СМИ сообщают, что в этот раз запрет на новогодние коллективные празднования для чиновников продиктован необходимостью экономии бюджетных средств.
В 2020 году власти Узбекистана также сначала запретили госпредприятиям проводить новогодние корпоративы в рамках борьбы с распространением коронавируса, но затем все-таки разрешили.